Karadeniz Pet

kuşum ölüyor

Erol çatar

Yeni Üye

6bba73cef4eb0870e61dbaa63d2c2e60.jpg
arkadaşlar kuşu bir yakinimdan aldım çok kötü durumdaydi. boynu devamli eğri duruyor kafayı çevirirken boynu titriyordu hatta tüm vücudu . sürekli vitamin verdim . diskilamasi normal herseyi normal. git gide boynu egrilmeye devam etti . veterinere götürdüm anlamadı . burda röntgen cekdircek bakdiricak kimse de yok . levent abi. bu konuyu görürsen bi yardimci olurmusun. hayvan acı çekiyor .

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ayakta durunca kafası yere düşüyor dengede duramıyor hayvan günden güne daha kötü olmaya başladı şimdi ucamamaya başladı kafası devamli yana doğru eğik durumda .

diğer kuşu kurtardim bunda 3 aydır bişey yapamıyorum beyler bilen bir baksın

Bir yakınımızın yavru kuşunun başı sürekli geriye düşüyordu bildiğin eğriydi. 3-4 gün sonra gidip gördüğümde epey toparlanmıştı başı çok düzelmişti. Boyun tüylerini çekerek düzelttiğini söylemişti. Bu düzeltici bir etken midir yoksa canliya sadece bir zulum mudur bilemem. Çok geçmis olsun insallah bir yolunu bulursunuz

SM-A710F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

burak Bey bunun boynu geri değilde yana doğru kıvriliyor. başı sürekli öne düşünce kuyugu havada başı yerde sürünüyor. başını kaldırmak da zorlanıyor ayakları çapraz duruyor sanki hayvan tutulmuş gibi

yokmu yardım edicek

Geçmiş olsun. Bir çeşit hastalık. Sallabaş hastalığına benziyor. Birkaç kez benim yavrularımda rastladım. Tedavi şansı bulamadım. Kuşlarımdan biri düzeldi, diğerlerini kurtaramadım. Bulaşıcı bir hastalık ta değil, kalıtsal da..

İnternet üzerinde sallabaş ve boyun dönmesi hakkında bahsedilen bazı tedavi yöntemleri:
- Fortalyt Isimli Ilacin 7 Veya 14 Gün Boyunca Icme Sularina Katilmasi (Gunluk Temiz Su)
- kafayı çekip kıtlatmada 5 ay sonra iyileştiği görülmüş.
- Dörtde bir Supraydin vitamin tablet günlük verildiğinde 7 gün i çinde çok fark edecek ve zamanla eski haline gelecektir. Salmomix isimli sallabaş hastalığı için kullanılan ilacın bileşime bakarsanız neredeyse tamamı vitamindir.
- Ensesindeki tüylerini çekmek ve açık havada kalmasını saglamak.
- Ense tüyünü çekip boynunu keserek bıraz kanı akıtmak yöntemiyle 1 ayda düzelme gören çok arkadaş var.
- Hastalık yeni başlıyorsa EPTANTOİN adlı ilacın dörde bölerek hergün yutturulması. Üç tane sallabaş kuşun bu ilaçla düzeldiği gözlemlenmiş.EPDANTOİN isimli tablet tüm eczanelerde satılmaktaymış, kuşlara eziyet etmek yerine bu ilacı hergün çeyrek veren arkadaşların büyük oranda iyileşme sağladığı bilinmektedir.
- Gentamin adlı ilacın çok iyi olduğu söyleniyor. 4 gün süresince eşit oranda gentamin ve depomin (2ccsuyuna +depomin vitamin 2cc). 14 gün sonunda iyileşme görülmektedir.

inşallah düzelir diyeceğim de sanki banada genetik beyinle ilgili nörolojik bir hastalık gibi geldi.hayvanın motor becerilerini köreltiyor hemde tüyleri filan öyle uzaktan hasta gibi de durmuyor.

kardeşim geçmiş olsun. güvercin beslerken benimde başıma gelmişti ama hayvan sürekli kafasını sallıyordu ve başı dik durmuyordu tedavi içinde boynundaki tüyleri yolup hafif kan akıtılması sağlanıyor. kesin çözüm mü dersen değil ama gördüğüm tedavi şekli bu. çoğu güvercin yetiştirici de bunu uyguluyor. bir araştır istersen

Gecmis olsun malesef kotu bir durum show jumbo cift almistim erkek malesef rahatsizmis beyin felci boyun donmesi diyenler oldu denge kaybi vardi elle besledim malesef kaybettim kotu bir surecti insallah sizinki iyilesir

alanya bremens veteriner var oraya götürdüm . arkadaşlar kuşun daha kötü olup öleceğini söyledi . yemi suyu bulamama ya baslicak. dedi . bende radikal bir karar alıp kusuma ötenazi yapdirdim. bana geleli 3 ay olmuştu . 3 aydır gitmediğim veteriner kalmadı sarimsak aspirin. bepantoin kullan dediler onuda denedim . neoteramisin verdi veteriner onu kullandım . ama ne yapdiysam olmadı . olmayınca olmuyor işte ben veterinerde iken ablam aradı . 4 gün önce hasta aldigim bir kuş vardı . onuda kurtaramadim. sabah çok iyi idi ama oda ölmüş. ne yapdiysam olmadı bugün Moral olarak çökmüş durumdayim. işe şantiyeye gitmedim . ama 2 kuşu birden kaybettim . insan ölünce bu kadar üzülmüyoruz. garip . ben hobi işini bırakmaya karar verdim . daha hasta kuş alıp iyi etmeye calismayacagim. insan aşık oluyor bu hayvanlara insan yerine değil çocuğum yerine koyarak ilgileniyorum. şuan 8 tane kuşum var üretmiyorum. bunlar dan başka kuş almicagim artık . bayagi tecrübe sahibi oldum kuşlar konusunda . veterinerlerin ne kadar cahil olduğunu gördüm bu ülkede . insan Dost ediniyor . adama diyorumki parası hiç önemli değil kuşumu iyi et . adam mal mal gözüme bakıyor petshop da satılan vitaminleri satmaya çalışıyor . veteriner ler gözümde bitmiştir artık benim için . 11 veterinerden 1 tanesi sadece tahlil yapıp röntgen çekebiliyor . yazık okudukları okula .

Hocam eğer bu halde devam ederse yavaş yavaş ölecek sakın zulüm olur diye çekinmeyin tüylerini çekerek düzeltmeye çalışın.

Aksi halde kendi kendine ölecek hayvancağiz Allah acil şifalar versin inşallah.

Edit: hocam mesajınızı yeni gördüm Türkiye de veterinerlik konusunda dediklerinize katılıyorum insanlar kolay para için insanların duygularını hiçe sayabiliyorlar.

Türkiye de hayvan sevgisi iyi bir yerde değil ki veterinerlik iyi bir yerde olsun.

Saygılar.

öncelikler geçmiş olsun belliki kusun üşütmüş. bebe aspirini yarısı suluğun da erit şırıngayla içir günde 2 yada 3 sefer. 1-2 güne toparlar. eğer daha ileri bir safhaysa veterinerden antibiyotik al.

cengiz bey 2 kusumda öldü

üzücü bir durum bende cevap yazdıktan sonra okudum diğer gönderilerinizi.

ülkemizde muhabbet kuşları için doğru düzgün 1 tane ilaç bile yok . güvercin ilaçları veriyoruz ancak . egzotik kuşlar için ilaçlar almanyada bile var bizde yok maalesef

6bba73cef4eb0870e61dbaa63d2c2e60.jpg
arkadaşlar kuşu bir yakinimdan aldım çok kötü durumdaydi. boynu devamli eğri duruyor kafayı çevirirken boynu titriyordu hatta tüm vücudu . sürekli vitamin verdim . diskilamasi normal herseyi normal. git gide boynu egrilmeye devam etti . veterinere götürdüm anlamadı . burda röntgen cekdircek bakdiricak kimse de yok . levent abi. bu konuyu görürsen bi yardimci olurmusun. hayvan acı çekiyor .

Anladım kardeş... Ne yazık ki ülkemiz de Veterinerlere devlet desteği pek yok ...

Geri