Karadeniz Pet

kuşum sallabaş oldu

azmi

Meraklı Üye
Kus 1 yaşında.. Başını sürekli sola doğru ve yukarı tutuyor. Uçamıyor. Denge kaybı var. Nette baktım sallabas denrn hastaliga uyuyor. Tedavisi icin ne yapmaliyim. Ayri kafeste bir muhabbet kusum var. Onu ayri odaya aldim. Onun icin yapmam gereken bisey var mı.. Bazi sitelerde hastaligin insana bulasabilrcegi yaziyor. Bu dogru mu. Dogru ise ne önlem alabilirim.. Durum cidden acil. Yardımcı olursanız sevinirim.

sallabas hastalıgı insana ya da baska bir kuşa gecmez.
bakımsızlıktan temiz olmadıgındfan olur. kardesim bol bol dua et. boynundaki kirli kanın birikmesi durumu. maydonaz yedir , ordaki kanı atması için. vitaminine dikkat et. ama cok ilerlediyse fayda etmez. kalamar vererekde kemik yapısını destekle.

Salla bas hastalıgı çok tehlikelidir sürüde bir kuşda çıktımı belli bir zaman sonra sağlam olan bütün kuşlarınız sallabaş olmaya başlar bir diğer ismi salmonella virüsü adıdır çok tehlikelidir bilginiz olsun insan açısından bilemiyorum ama kuşlarınız açısından bulaştımı bütün kuşlar gider

ümit bey salmonella kendim bizzat lab.da inceledeim bende öyle biliyordum güvercinlerde yani , bagırsak sistemi daha gelişmiş olanlarda dışkıdan bulasıyor. ama muhabbet kuşlarında bu risk olmuyor cnkü o kdar artmadan m.kusu dayanamayıp ölüyor. tabiki siz daha iyi bilrisinz ama arstırmam bu yöndeydi saygılar.

Evde iki kafes herbirinde de birer kus var. Haftada iki kez temizliyorum. Haftada iki kez mama veriyorum. Sularini ve yemlerini 2 gunde bir degistiriyorum. Haftada 1 de marul veriyorum. Nasil oldu anlamadim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:51 -->-> Daha önceki mesaj 23:49 --

Dün gayet iyiydi. Belirtileri bugun cikti

gecmiş olsun kardesm cok cok ilerlediyse kuş acı cekmesin diye ötanazi yap diyenler oluyor. bnmde basıma geldi. ama ben yapamamstım .

ümit bey salmonella kendim bizzat lab.da inceledeim bende öyle biliyordum güvercinlerde yani , bagırsak sistemi daha gelişmiş olanlarda dışkıdan bulasıyor. Ama muhabbet kuşlarında bu risk olmuyor cnkü o kdar artmadan m.kusu dayanamayıp ölüyor. Tabiki siz daha iyi bilrisinz ama arstırmam bu yöndeydi saygılar.

dogrudur ama bunları yasayan tanıdıgım üreticiler var ve gecen gun bana bir video atıldı öyle bir olmuski kus sürüde tek kafası ters dönüyo ben güvercinde görmedim o kadar şahsen zaten onun sonu ölümdür her canlıyı öldürür

Ben de kusa kıyabilecegimi sanmiyorum. Maydanoz disinda ne yapabilirim baska. Diger kafesi de ayri odaya aldim..

Aslında görmeden bisey denemez ancak olmussa bile tedavisi cok zor yaparım diyorsanız yarın detaylı bir sekilde anlatayım

Ümit bey elimden geleni yapmak istiyorum. Yarın önerilerinizi bekliyorum o zaman. Şimdiden tesekkurler

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:46 -->-> Daha önceki mesaj 00:00 --

vitamin ve mama vermekten başka bişey yapamıyorum. yardımcı olabilecek kimse yok mu ?

kardeşim sen bu konuyu acalı 3 gün oldu galiba. bi fotografını koyarmısın ben kuşumu kurtardım sallabasdan cok cok zor oldu. bende ölecek gözüyle bakıyordum. mevlam kurtardı işte. sen bi fotgraf atsana

[YOUTUBE]watch?v=0L7H4ZGZRqk[/YOUTUBE] video çektim şimdi az sonra atıyorum

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 17:15 -->-> Daha önceki mesaj 16

Son düzenleme:
kardeşim tekrar geçmiş olsun. yem yemede sıkıntısı şimdilik cok fazla yoktur gibi. yani yasar biraz daha ama ilerlemiş.. uçurmamaya yormamaya özen göster temizliğine vitaminine kalamara özen göster. Ustalar ilgilenir birazdan.

yem yemesi şimdilik iyi. kafesten çıkarmıyorum.bir kere denedim zaten uçamıyo.

Tecrübeyle sabittir, sallabaş da, salmonella da, e-coli de tüm kuşlara bulaşır. Kafes ve aksesuarlar aracılığıyla bulaşabileceği gibi siz de bu hastalık etkenlerini elinizden ya da üzerinizden bulaştırabilirsiniz kuşlarınıza. Hatta bir parkta oturduğunuz bir bankta bu hastalığa yakalanmış bir güvercinin dışkısıyla temas etmeniz bile mikrobu üzerinize taşımanıza yeter. Bu nedenle petshoplardan alınan aksesuarların iyice dezenfekte edilmeden kullanılmaması gerekir.Kümesinde bu hastalıklardan bri bulunan bir müşterinin aksesuara dokunması yeterlidir. Sallabaş (paramiksovirüs) virüs kökenli olduğu için ne yazık ki tedavisi mümkün değildir. İlerlemesi ve kuşun ömrünü uzatmaya yönelik yöntemler dışında maalesef yapılabilecek birşey yoktur, kuşlarda virüslerin henüz tedavisi yok. Salmonellayla benzer belirtileri olduğundan bu iki hastalık karıştırılır ve sallabaş olan kuşa salmonella tedavisi uygulamak gibi hatalara düşülür. Salmonella olma ihtimalini düşünerek bir tedavi uygulamanız eğer teşhis bilimsel yollarla konulmadıysa hata sayılmaz. Eğer tetkik yaptırabileceğiniz bir yer yoksa salmonella ihtimaline yoğunlaşın. Düzelirse salmonelladır, düzelmezse virüstür. O zaman başka yollarla yaşatabildiğiniz kadar yaşatırsınız. Diğer kuşlardan kesinlikle uzak tutun. Hasta kuşa ait herhangi birşeye dokunduktan sonra dezenfekte olmadan diğer kuşklara, aksesuarlarına ve yiyeceklerine dokunmayın. Bazı kuşlar bu virüsle hiç belirti vermeden uzun yıllar yaşayabiliyorlar fakat direnci biraz düşerse belirtiler başlıyor. Hatta bu hastalığın bulunduğu kümesler tespit edildiğinde bütün kuşlar yakılarak öldürülüyor ve kireçlenip gömülüyor. Çünkü kısa sürede bulaşan bir hastalık. TAvuklarda ve güvercinlerde de olduğundan hayvam sahiplerinin çoğu risk altında oluyor. Bu hastalığın görüldüğü bir petshopa denk gelirseniz, dükkan sahibini sıkıntıya sokmakla beraber oradan alışveriş yapacak birçok hayvan severi de kurtarmış olursunuz.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:01 -->-> Daha önceki mesaj 17:57 --

Salla bas hastalıgı çok tehlikelidir sürüde bir kuşda çıktımı belli bir zaman sonra sağlam olan bütün kuşlarınız sallabaş olmaya başlar bir diğer ismi salmonella virüsü adıdır çok tehlikelidir bilginiz olsun insan açısından bilemiyorum ama kuşlarınız açısından bulaştımı bütün kuşlar gider

Ümit bey, size katılmakla beraber salmonellanın virütik değil bakteriyel bir hastalık olduğunu belirtmek isterim. Bu nedenle de tedavisi zahmetli olmakla birlikte mümkündür.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:03 -->-> Daha önceki mesaj 18:01 --

Bu arada çözümünü yazmayı unuttum, Baytril %10 almalısınız. Enrofloksasin içerir ve geniş spektrumlu bir antibiyotiktir, e coli tedavisinde de kullanılır. PRospektüste yazdığı gibi kullanın. Geç kalmanız kurtarmak için uygun bir evredesiniz, kuşunuzun yem yiyor olması avantajlı bir durum. GEçmiş olsun.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:05 -->-> Daha önceki mesaj 18:03 --

Bu arada sakın çeşme suyu vermeyin. İçme suyunu da kaynatıp soğutup verin. Şu an başka hastalıklara da açık bünyesi.

kardeşim sen bu konuyu acalı 3 gün oldu galiba. bi fotografını koyarmısın ben kuşumu kurtardım sallabasdan cok cok zor oldu. bende ölecek gözüyle bakıyordum. mevlam kurtardı işte. sen bi fotgraf atsana

Siz kuşunuzu nasıl kurtardınız?

Siz kuşunuzu nasıl kurtardınız?

boynunda biriken kirli kanı ovarak cekerek o tıkalı noktayı acmaya calıştım. maydanoz suyu içirip kan akışını hızlandırdım.
ama sıkıntı şu bünyesinde hep var. en ufak bi tüy dökümünde bile tekrar yakalanma riski var benim tek avantajım cok cok erken farkedip boynunda kirli kanın nüfuz etmesine izin vermedim. su an cok cok saglıklı. profil resmimde ki yeşil mubiş görülüyor zaten boynu. su an durumu gayet iyi.

durumu hala aynı ama ilerlemiyor.yem yemesin de de sıkıntı yok. ama düzelme de yok. sizce nedir durumu. toparlayabilir mi? ne kadar sürer bu durum ?

Kuş şu an ne durumda?

...
Bu arada çözümünü yazmayı unuttum, Baytril %10 almalısınız. Enrofloksasin içerir ve geniş spektrumlu bir antibiyotiktir, e coli tedavisinde de kullanılır. PRospektüste yazdığı gibi kullanın. Geç kalmanız kurtarmak için uygun bir evredesiniz, kuşunuzun yem yiyor olması avantajlı bir durum. GEçmiş olsun.
Bu arada sakın çeşme suyu vermeyin. İçme suyunu da kaynatıp soğutup verin. Şu an başka hastalıklara da açık bünyesi.

Ceren hanımın üstte yazdıklarına katılıyorum. Tedavi açısından mesajının üst bölümlerini sildim. Dediği gibi Baytril alın mutlaka. Veteriner malzemeleri satılan yerlerde bulunur genelde ama bazı eczanelerde de bulunabilmekte.

Geri