Karadeniz Pet

Kuşum Uçamıyor

• Konbuyu başlatan ahmeterol
  • Başlangıç tarihi
A

ahmeterol

Guest
Arkadaşlar kuşu ilk aldığım zamanlar uçabiliyordu fakat şimdi en fazla 1 metre uçabiliyor oda alçaktan yükselemiyor hiç. Eskiden evin içinde odadan odaya uçardı şimdi odanın dışına çıkamıyor. İlk aldığım zamanlarda kuyruğu , kanatları uzundu , ama şimdi kuyruğu çıkıyor kopuyor ve kanatları çok kısa. Avisol diye bir vitamin aldım suyuna damlattım işe yarayacak mı bilmiyorum. Sizce kuşum neden böyle ve nasıl eski haline çevirebilirim ? :confused:

Kuşun resimleri :

El9pkz.jpg

RyzB27.jpg

0VJLdY.jpg

4my847.jpg

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 17:36 -->-> Daha önceki mesaj 17:05 --

Yardım edecek biri yok mu ? Kuş uzun zamandır böyle...

kanat tüyleri kesik değilse sorun yok tüye girmiştir en fazla 1-2 aya çıkar tüyler

kuşunuza yem dışında ne veriyorsunuz?

Kesik değilse derken yani benim bilerek kesip kesmediğimi mi söylüyorsun kardeş ? Eğer öyleyse ben hiç kesmedim. Kuşa zarar vercek birşey yapmadım. 1 kaç aya düzelir diyorsunda kış'dan beri böyle kuş. :(

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 17:46 -->-> Daha önceki mesaj 17:45 --

Kuşa kum veriyorum , ballı yem veriyorum ve balık kemiği var ondan veriyorum arada. Birde suyuna koyduğum avisol adlı vitamin aldım yeni.

ballı yemi kafesten alın isterseniz, avisolü haftada 2 gün düzenli verin.. yulaf yedirin kuşunuza, petshoplardan 100 150 gr alsanız yeterli.. tüyleri daha güçlü cıkar.. Ne olur ne olmaz kuşunuza bit kontrolü de yapın..

Merhaba:) muhabbet kusumu alali 5 gun oldu ve muhabbet kuslari konusunda biraz bilgisizim. Kusumun gogus bolgesindeki tuylerde duzensizlik var yani bir bolgede tuyleri havada ve 15 dakikada bir butun tuylerini kasiyor ve sirkeleniyor acaba bu durumlar normal mi yoksa bit veya parazit gibi bir sey var mi? Bu arada aldigim yerde kusum icin 1 aylik dediler. Tuy dokuyor olabilir mi? Yada cok kucuk oldugu icin tuyleri mi cikiyor anlamadim cunku ayni zamanda kanatlarinin altinda da tuyleri az. Bilgi verebilirseniz cok mutlu olurum tesekkurler:)

Avisol'ü aldığım yer 3 günde bir suyu değiştir yeni vitamin koy dedi bana. Bit olucağını sanmıyorum hergün elimde kuş seviyorum falan öyle olsa bir tane bit görürdüm herhalde , ama yine iyice kontrol edeceğim. Birde siz tüye girmiştir demiştiniz , kuşum gagasıyla tüylerini kaşıyor ikidebir tüye girmişse eğer bu yüzden kaşıyor olabilir mi ? Birde bugün banyo ettireyim dedim suyun içine tamamen girmiyor banyoluğun yanına konuyor ve kanatlarını açıyor , tüylerini ürpertiyor o kadar. Sadece altı ıslandı kuşun. Bende kuruttum. Banyoyu bu şekilde oluyor değil mi ? :)

Avisol'ü aldığım yer 3 günde bir suyu değiştir yeni vitamin koy dedi bana. Bit olucağını sanmıyorum hergün elimde kuş seviyorum falan öyle olsa bir tane bit görürdüm herhalde , ama yine iyice kontrol edeceğim. Birde siz tüye girmiştir demiştiniz , kuşum gagasıyla tüylerini kaşıyor ikidebir tüye girmişse eğer bu yüzden kaşıyor olabilir mi ? Birde bugün banyo ettireyim dedim suyun içine tamamen girmiyor banyoluğun yanına konuyor ve kanatlarını açıyor , tüylerini ürpertiyor o kadar. Sadece altı ıslandı kuşun. Bende kuruttum. Banyoyu bu şekilde oluyor değil mi ? :)

Banyo için bir tavsiye vereyim.. 3-4 yaprak kıvırcık, marul alın.. banyo yaptıracagınız kabın içine cok kücük bir kısmı dışarıda kalacak sekilde dizin icine.. kus kıvırcıgın tadına bakıp, bir anda kaba atladıgını göreceksiniz :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:01 -->-> Daha önceki mesaj 18:00 --

Merhaba:) muhabbet kusumu alali 5 gun oldu ve muhabbet kuslari konusunda biraz bilgisizim. Kusumun gogus bolgesindeki tuylerde duzensizlik var yani bir bolgede tuyleri havada ve 15 dakikada bir butun tuylerini kasiyor ve sirkeleniyor acaba bu durumlar normal mi yoksa bit veya parazit gibi bir sey var mi? Bu arada aldigim yerde kusum icin 1 aylik dediler. Tuy dokuyor olabilir mi? Yada cok kucuk oldugu icin tuyleri mi cikiyor anlamadim cunku ayni zamanda kanatlarinin altinda da tuyleri az. Bilgi verebilirseniz cok mutlu olurum tesekkurler:)

bit olabilir, tüy dökümü de olabilir.. 1 aylık kuşta tüy dökümü küçük bir ihtimaldir.. 3-4 aylık olsaydı tüy değişimi diyebilirdik.. Bir kontrol etmenizde yarar var.. İyi forumlar..

Güzel fikir , teşekkür ederim fikir için. :) Kuşta büyük ihtimal tüye girme sorunu var değil mi ? Diğer sorum avisol'ü aldığım yerin dediği gibi mi yapıyım ( yani 3 günde bir suyu değiştirip yeni vitamin dökmek ) yoksa haftada iki gün mü kullanayım. ?
Ayriyetten benim kuşun üstte resmine bakarsanız görürsünüz kanatları çok kısaldı . O yüzden uçamıyor büyük ihtimal , tüy dökmenin etkisi olabilir mi kanatlarının kısa olması. ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Güzel fikir , teşekkür ederim fikir için. :) Kuşta büyük ihtimal tüye girme sorunu var değil mi ? Diğer sorum avisol'ü aldığım yerin dediği gibi mi yapıyım ( yani 3 günde bir suyu değiştirip yeni vitamin dökmek ) yoksa haftada iki gün mü kullanayım. ?
Ayriyetten benim kuşun üstte resmine bakarsanız görürsünüz kanatları çok kısaldı . O yüzden uçamıyor büyük ihtimal , tüy dökmenin etkisi olabilir mi kanatlarının kısa olması. ?

Evet tüylerini dökmesinden dolayı ucamıyor, kanat tüyleri dökülmüş.. banyo yapmasını sağlarsanız olumlu bir yol izlemiş olursunuz.. Avisol 'ün kutusunu inceleyin, hangi vitaminlere destek sağladığını ögrenin.. hemen hemen tüm vitaminlerin yazması lazım.. avisolden 2 cesit var bildigim kadarı ile.. haftada 2 kez dememiz ile 3 günde 1 aynı şey aslında dikkat ederseniz.. 1 gün vitaminli su, 2 gün taze su şeklinde olmalı.. son olarak kuşun kanat diplerini kontrol edin, kanama izi vs var mı diye..

Herşey için sağolun , kuşu elime alıp bit varmı diye dikkatlice aramaya çalışıyorum fakat kuş düzgün durmuyor bunun bir tekniği var mı elimde düzgünce bakabilmek için ?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:26 -->-> Daha önceki mesaj 18:17 --

Bu arada Avisol'ün içinde A,D,E,C vitaminleri var.

Geri