petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Kuşum Vefat Etti

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Burak ALTUNTAS tarafından 4 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Burak ALTUNTAS
    Gizli

Merhabalar,

Muhabbet kuşum yavruydu ve görünürde herhangi bir problemi yoktu. Mamasını yiyor ve suyunuda içiyordu. Kafesi Hagen ve kafesde en çok oynadığı şey salıncağın veya aynanın altındaki ses çıkaran çıngıraktı. Onunla 7/24 oynuyordu. Özellikle alttaki ses çıkan şeyi ağzı ile bıkmadan usanmadan saatlerce oynuyordu. Bu akşamda bir problem yoktu görünürde ancak gece farkettim ki kafes zemininde ölmüş gibi yatıyordu. Şunuda eklemek istiyorum en fazla 2 - 2,5 saat kadar mama yoktu kafeste. Mama kabını silmek ve yeni mamasını koymak için çıkarmıştım sonra işim çıkınca koymayıda unutmuşum. Farkettiğimde yaklaşık olarak en fazla 2 - 2,5 saat kadar kafesde yemi yoktu ve hemen koydum ancak kuşum zeminde ölü gibi yatıyordu. Sonra seslendim ve hafif başını sevdim çok az mama yedi ve yedikten sonra resimdeki gördüğünüz mama kabının içine düştü ve öylece kaldı. Sanki hiç gücü yokmuş gibiydi. Sonra zemine indi ve zeminde yürümeye çalıştı fakat bir sağa bir sola sallandı ve düştü. Yan yatıp kaldı öylece. Aradan 5 dk. geçmeden zemindeki tellerin üstünde öldü. Ayaklarını bükmüş ve kafasınıda telin içine gömmüş. Seslendim ancak tepki yoktu ve nefesde almıyordu. Çok üzgünüm fakat çok üzgün olmam kuşumu geri getirmiyor malesef... Kendimi suçluyorum çünkü. Hâla neden öldüğünü anlayamadım. Acaba aynanın veya salıncağın altındaki çıngıraktan mı bir mikrop kaptı. Yoksa 2 - 2,5 saat kadar kafesde yem yoktu ondan mı? Yoksa hava akımına mı maruz kaldı? Suyuna Sera marka vit. damlatıyordum ve mamasıda vitakraft dı. İkiside alman malı diye hep bunları aldım, verdim. Arada darı dalıda veriyordum. Bunun dışında başka birşey vermedim şimdiye kadar. Suyunuda hergün yeniliyordum (içme suyu). Sizce neden ölmüş olabilir? Ceyranda kaldı mı bilemiyorum çünkü ben yoktum evde.. Gözlerimin önünde vefat etti, içim kıyıldı resmen... :(

Bu arada iyi bayramlar...

#1 Burak ALTUNTAS, 4 Ekim 2014
    Son düzenleyen: Moderatör: 5 Ekim 2014
  2. mujde hatipoglu
    Gizli

:( basin sag olsun

3. Burak ALTUNTAS
    Gizli

Sağolun, daha öncede beslemiştim fakat herşeyi ile ben ilgilenmemiştim. Şimdikinin herşeyi ile ben ilgilendim ancak bu şekilde ölünce çok kötü oldum. Kendimi suçluyorum..... :(

4. BARLAS

BARLAS Member

Beğenileri:
    0
    Üzüldüm. Kafesin konumu cam kenarı, direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalıyorsa; cam mercek görevi görmüş olabilir. Nereden aldığınız da önemli. Petshoplardaki parazitlere maruz kalmış olmaları olası, zira üreticiler gözünden sakınır kuşlarını. Vitaminli su güneşe maruz kalınca bozulmuş ve dolayısıyla kuşunuzu zehirlemiş olabilir. Tabandaki malzeme nedir? Kuş yediyse zarar vermiş olabilir. Aklıma gelenler bunlar.

5. Burak ALTUNTAS
    Gizli

Kafes orada durmuyor aslında. Daha doğrusu hiç orada durmadı. Oradaki kafesin resmini çekmek için koymuştum. Mutfakta ve salonda duruyor. Mutfakta müzik olduğu için genelde mutfakta ve cam kenarında değil. Mutfağın tam ortasında duvara bitişik olarak duruyordu çünkü evimde kedim var. Malum kedim rahatsız ediyor ve atlamaması için yükseğe koymak zorunda kalıyordum. Salonda da durum aynı yüksek bir yerde yani duvar köşesinde duruyordu, yani cam veya pencere kenarında durmadı hiç. Sadece hava alması için balkonda masanın üstüne koyuyordum oda fazla bırakmıyordum alıyordum içeri hasta olur diye.. Zemindeki ince kafes granül kum. %100 doğal diye aldım ve baştan beri bu şekilde kullanıyordum. Ürün şudur; Kafes Taban Kumu İnce 3 Kg / Kuş / Papağan / Aksesuarlar | Juen Pet Market | Pet Shop

Ve tabandaki kumdan yiyordu açıkcası.. Mama taneleride oluyordu zeminde ve bazende darı dalı astığım zaman yukarıya onun taneleride zemine düşüyordu. Bizim ki zeminde geziniyordu bir süre.. Kuşu ise ben almadım, dedem vermişti. Kendisi eski veteriner ve uzun yıllardır muhabbet veya kanarya besler ve şuanda besliyor. Acaba kafesde yem olmadığı için olabilir mi?

#5 Burak ALTUNTAS, 4 Ekim 2014
    Son düzenleyen: Moderatör: 4 Ekim 2014
  6. x16

x16 New Member

Beğenileri:
    0
    2-2,5 saat yem yoktu diye bişey olacağını sanman diger sebeplerden dolayı vefat etmiştir . başın sağolsun

7. BARLAS

BARLAS Member

Beğenileri:
    0
    Aklıma kum geliyor. 5 gün aç kalan kuşum var.

8. Burak ALTUNTAS
    Gizli

Evet olabilir, diğer bir olasılıkda mikrop almışda olabilir. Keşke antibiyotik verseydim, böyle olacağını düşünemedim. :(

9. Rassien

Rassien Well-Known Member

Beğenileri:
    30
    dışkısı normal miydi ayrıca biyerle falan çarpmışmıydı çarpma sonucunda kanamadan veya iç organların zedelenmesinden de ölenler var

10. Burak ALTUNTAS
    Gizli

Genelde ishaldi, bazende su gibiydi. 1 hafta önce uçmuştu ve çarpmıştı ancak ondan sonra ki günlerde bir problem farketmemiştim.

11. Rassien

Rassien Well-Known Member

Beğenileri:
    30
    eğer ishal çok ağırmışsa ondan olabilir ve dediğim gibi çarpmadanb dolayı kjanama geirerek de ölmüş olabilir

12. Alican Kırcaali

Alican Kırcaali New Member

Beğenileri:
    0
    Başın sağ olsun
    Eminim açlıktan ölmemiştir , o yüzden kendinizi şuçlamayın.
    Arkadaşlarında dediği gibi yüksek ishal'den ölmüş olabilir yada çarpmadan dolayı,
    Zilden çıngıraktan mikrop kapacağınıda sanmam benim kuşumda sıkıldıkça zille oynuyor zilden de mikrop kapacağını sanmam , geçmiş olsun tekrardan.
    Yeri ve zamanı değil biliyorum ama eğer yeniden kuş beslemeyecekseniz kafesinizi satmayı düşünürseniz alabilirim

13. Burak ALTUNTAS
    Gizli

Başsağlığı ve cevaplarınız için tekrardan teşekkür ederim...

Kafes içinde profilinizdeki email adresinize mail gönderdim, bilginize.

14. Ceren S.

Ceren S. New Member

Beğenileri:
    0
    2,5 saat açlık öldürmez kuşunuzu. Yedikten sonra da kendine gelirdi. İçerden ilerleyen bir hastalık belirti vermeden yıprstmıştır belki, böyle bir ana denk gelmiş olabilir. Anlık yüksek bir ses çok korkmasına sebep olmuş olabilir, kuşlar korkutulunca da ölürler. İnşaat varsa yakınlarda ya da evde bir eşyanın devrilmesiyle bir gürültü olduysa kalp krizi geçirmiş olabilir. Çocuklara alınan kuşlarda olan ölümlerde korkutmanın yol açtıkları hiç de az değildir. Kafese sessizceyaklaşıp birden korkuturlar kuşu ve kuş ya o an ya da biraz sonra ölür. Sizin kontrolünüz dışında meydana gelen bir ses buna neden olmuş olabilir. Kendinizi suçlamayın. Yapabileceğiniz birşey yokmuş. Başınız sağolsun.

Sayfayı Paylaş