Karadeniz Pet

Kuşum yediği yemleri kafasını sallayarak kusuyor

Hocam yukarıda da bahsettiğim gibi kuşum üç dört defa üst üste kussa bile sevdiği biri odaya girince kafesin içinde tellere tırmanmaya başlıyor ve ötüyor. Ona şarkı açtığımda mutlu şekilde ötüyor. Kafesin kapağın açık bıraksam kafese hiç girmez, öyle hareketli bir kuş. Ama yukarıdaki videoyu izlediyseniz aynı o şekilde etrafa kusuyor. Her türlü yemi denedim sonuç aynı. Yemin bozuk olması gibi bir durum da yok.

Veterinerin verdiği antibiyotik-vitamin karışımı su ve probiyotik bitince sirkeli suya geçeceğim. Her gün beş altı damla elma sirkesi damlatıp 24 saatte bir suyu değiştirmem mi gerekiyor?
Bakin kuslar yeminzaten butun kabugunu çıkarıp yutar kursak da bekletip kendisi zamanla yavas yavas taslikdan gecirerek ogutur ve sindirir yani kusulannyem butun olur zaten bence kusunuz es istiyirnolabilir

Taş tabletten çivi yazısı ile gönderildi [emoji23]

Benimkisi hastalık kusması gibi. Yemler sindirilmemiş, sulu ve birbirine yapışık. Kuşuma bir keresinde yemin üstüne göbek yedirmiştim. Daha sonra ağzından salyalar birlikte yem çıktı.
Kusmuğun kokusu ay çekirdeğinin içinin kokusuna benziyor. Mide bulandıran bir kokusu yok.
İşte benim kafam da bu yüzden karışık. Kış sürekli kabarsa ve halsiz olsa durumu kabulleneceğim ama benimkisinin durumunda bir sürü çelişki var.
Kusmada zaten yemler sindirilmemiş olur. Bütün halde çıkar. Bence bu kusma hastalık mı değil mi önce o netleşmeli. Kuşun yeni dışkı ve kendisinin fotoğrafını ekler misiniz? Güncel fotoğrafları değerlendirelim.

Kusmada zaten yemler sindirilmemiş olur. Bütün halde çıkar. Bence bu kusma hastalık mı değil mi önce o netleşmeli. Kuşun yeni dışkı ve kendisinin fotoğrafını ekler misiniz? Güncel fotoğrafları değerlendirelim.

Az önce çektim: https://i.hizliresim.com/9NzPr3.jpg

Az önce marul verdim. Daha önce yem de yemişti. Kafasını yine ileri geri sallayarak etrafa yem fırlattı. Kafesin önünde duruyordum bana da kusmuk geldi, ıslaktı. Kafesin tellerine hep yemler yapışmış. Biraz önce kafasını beş altı defa ileri geri salladı, sallarken gözlerini kapatıyordu. Can çekişir gibi. Bu esnada kabardı ve göğüs bölgesi şişti.

Bunlara rağmen az önce can çekişir gibi kusan kuş uçmaya ve ötmeye başladı. İştahlı bir şekilde yem yemeye çalışıyor.
Veterinerin dediği gibi kursak iltihabı var sanırım. Etkili bir ilaç önerir misiniz?

Dışkısında anormal bir durum yok.

Edit: Bunu da şimdi çektim, yem yedikten 2 dk sonra kustu https://i.hizliresim.com/lZX65r.jpg

Son düzenleme:
Bakin kuslar yeminzaten butun kabugunu çıkarıp yutar kursak da bekletip kendisi zamanla yavas yavas taslikdan gecirerek ogutur ve sindirir yani kusulannyem butun olur zaten bence kusunuz es istiyirnolabilir

Taş tabletten çivi yazısı ile gönderildi [emoji23]
Yok hocam eş istemediğine emin oldum az önce. Sabah gayet sağlıklı olan kuş yem yedikten birkaç dakika sonra can çekişir gibi kusmaya başladı. Kafesin birkaç teli kusmuk oldu. Kafasını ileri geri sağa sola salladı yem benim alnıma bile geldi. Kusarken gözleri içine kaçıyor sanki, gözleri o kadar küçülüyor.
Ama beş dakika sonra cin gibi oluyor.

Yok hocam eş istemediğine emin oldum az önce. Sabah gayet sağlıklı olan kuş yem yedikten birkaç dakika sonra can çekişir gibi kusmaya başladı. Kafesin birkaç teli kusmuk oldu. Kafasını ileri geri sağa sola salladı yem benim alnıma bile geldi. Kusarken gözleri içine kaçıyor sanki, gözleri o kadar küçülüyor.
Ama beş dakika sonra cin gibi oluyor.
O zaman soyledigim teviye baslayabilirsiniz isteseniz

Taş tabletten çivi yazısı ile gönderildi [emoji23][emoji1787]

Kus kabarmaya baslamis bir an once tedaviye baslayin

Kus kabarmaya baslamis bir an once tedaviye baslayin

O fotoğrafı çektikten birkaç dakika sonra hareketlendi, kabarma yok. Sizin dediğiniz tedavide suyu ne sıklıkla değiştirmem lazım? Bir de ne kadar suya ne kadar elma sirkesi damlatayım?

O fotoğrafı çektikten birkaç dakika sonra hareketlendi, kabarma yok. Sizin dediğiniz tedavide suyu ne sıklıkla değiştirmem lazım? Bir de ne kadar suya ne kadar elma sirkesi damlatayım?
Siz bilirsiniz gunluk tamnsuluga 10 damla benim tavsiyem ama o kus hasta ve sadece sirke yetmez

benimkide aynı bu şekilde bir gün resmen kusma krizine girmişti .ishalide varmış kuşcuyu aradım hmen oda bi ishal ilacı verdi 1hafta falan kullandık .bagirsak duzenleyici gibi birşey yazıyordu üstünde ilacın avidiare di adı yanlış hatırlamıyorsam.aynı sizinki gibi hiç sindirilmemiş yemler kusuyordu hayvanın istemsizce yaptığı belliydi kafasını sallayıp etrafa saçıyordu.bidaha kusmadı ama bazen değişik ağzını açıp kapatıyo falan korkuyorum gene oyle olacak diye

Yukarida yazdim

Dediğiniz gibi sirke tedavisini uyguladım. Değişen bir şey olmadı.

Kusma devam ediyor. Ayrıca kuşum yem yerken kursağında bir şey kalmış gibi kendisini sıkıp yemi yutmaya çalışıyor ve bu esnada gözlerini de kapatıyor.

Halsizlik ise söz konusu değil. Hareketli, oldukça iştahlı ve ötüyor. Dışkısında anormal bir durum yok.

Dediğiniz gibi sirke tedavisini uyguladım. Değişen bir şey olmadı.

Kusma devam ediyor. Ayrıca kuşum yem yerken kursağında bir şey kalmış gibi kendisini sıkıp yemi yutmaya çalışıyor ve bu esnada gözlerini de kapatıyor.

Halsizlik ise söz konusu değil. Hareketli, oldukça iştahlı ve ötüyor. Dışkısında anormal bir durum yok.
Biz size tedavi şekli söylüyoruz uygulayıp uygulamamak size kalmış bahsettiginjz şeyler kursak mantarı başlangıcı ama bilginiz olsun

Biz size tedavi şekli söylüyoruz uygulayıp uygulamamak size kalmış bahsettiginjz şeyler kursak mantarı başlangıcı ama bilginiz olsun

Yazdığınız ilaçları alacağım fakat Triflucan'ın artık bulunmadığına, yerine Flucan'ın satıldığına ve bu ilacın da ancak reçete ile verildiğine dair bir şey okumuştum.

Yazdığınız ilaçları alacağım fakat Triflucan'ın artık bulunmadığına, yerine Flucan'ın satıldığına ve bu ilacın da ancak reçete ile verildiğine dair bir şey okumuştum.
Flukan kapsül reçetesiz satılır 7 lira idi enson triflucanin etken maddesine sahip muadil bir ilaç alin

Flukan kapsül reçetesiz satılır 7 lira idi enson triflucanin etken maddesine sahip muadil bir ilaç alin

Hocam kuşumun sürekli kusmasına dayanamayıp bir nöbetçi eczaneden Mikostatin ve Zolax aldım. Triflucan ile Flucan yoktu, eczacı Zolax'ı verdi. Ama kuş için ağır bir ilaç olduğu için haftada bir verin dedi.

Zolax'ı suyuna ne ölçüde koyacağım? İsmi Zolax 50 ve içinde o kapsül var.

Hocam kuşumun sürekli kusmasına dayanamayıp bir nöbetçi eczaneden Mikostatin ve Zolax aldım. Triflucan ile Flucan yoktu, eczacı Zolax'ı verdi. Ama kuş için ağır bir ilaç olduğu için haftada bir verin dedi.

Zolax'ı suyuna ne ölçüde koyacağım? İsmi Zolax 50 ve içinde o kapsül var.
Zolax antibiyotik olması lazım yanlış hatırlamıyorsam 1 kapsül 1.5 litre suya koyabilirsiniz siz ona gire ayarlayın mikostatinda sabah aksam bir damla ağızdan verin

Zolax antibiyotik olması lazım yanlış hatırlamıyorsam 1 kapsül 1.5 litre suya koyabilirsiniz siz ona gire ayarlayın mikostatinda sabah aksam bir damla ağızdan verin

1 damla 0,5 ml'den az mı oluyor?

Geri