Karadeniz Pet

Kuşum yumurtlamış ama...

Kardeşim kuşum bugün bir kez daha yumurtladı. :) Umarım bunu kırmaz. İlk yumutaya göre yuvada daha çok zaman geçiriyor. Genelde üstünde yatıyor.

2 veya 3. yumurtadan sonra daha uzun süre yatar çünkü erkek muhabbet kuşunuz kafasını sallayıp kur yapıyor mu dişi olmasa bile?

Muhabbet kuşlarında, çiftleşme isteğini gösteren belirgin davranışlar (kur diye yanlış tabir edilen) yoktur. Bahsi geçen davranışlar, yavru muhabbet kuşlarında bile sahibine veya herhangi bir cisme karşı yapılır ki bu da sadece çiftleşme isteği için yapılmadığını gösterir.

Muhabbet kuşlarında, çiftleşme isteğini gösteren belirgin davranışlar (kur diye yanlış tabir edilen) yoktur. Bahsi geçen davranışlar, yavru muhabbet kuşlarında bile sahibine veya herhangi bir cisme karşı yapılır ki bu da sadece çiftleşme isteği için yapılmadığını gösterir.
Süleyman Bey verdiğiniz bilgi gerçekten ilginç aslında. Çünkü son zamanlarda içinde bulunduğum durum dolayısıyla bayağı araştırma yaptım. Youtube'da birçok video izledim. Yüksek sayılarda çifte sahip kuş üreticileri ve veterinerler dahi aynı şeyi söylüyor "kur" hakkında. Özellikle bir tanesi "kafa sallama" olayının çiftleşme isteği olduğunun altını çiziyor.

Ben bunu çok yerde dillendirdim ve hiç kimse mantıklı bir cevap veremedi.
1 yaşında hatta daha küçük bir erkek çocuğunun, idrar yaparken cinsel organının şişmesini, çiftleşme isteği olarak yorumlarsa, en azından fikirlerinde tutarlı derim ama mantıklı diyemem. İki aylık muhabbet kuşu da bu hareketi yapıyor, 10 yaşını geçmiş ve sürekli tek başına bakılmış olan da. Bilim, deney ve gözleme dayalıdır. Hangi gözlem ve deney sonucunda bu sonuca varmışlar çok merak ediyorum.

Ben bunu çok yerde dillendirdim ve hiç kimse mantıklı bir cevap veremedi.
1 yaşında hatta daha küçük bir erkek çocuğunun, idrar yaparken cinsel organının şişmesini, çiftleşme isteği olarak yorumlarsa, en azından fikirlerinde tutarlı derim ama mantıklı diyemem. İki aylık muhabbet kuşu da bu hareketi yapıyor, 10 yaşını geçmiş ve sürekli tek başına bakılmış olan da. Bilim, deney ve gözleme dayalıdır. Hangi gözlem ve deney sonucunda bu sonuca varmışlar çok merak ediyorum.
Süleyman Bey merhaba. Geçen haftadan bu yana kuşum kemirdiği ilk yumurtadan sonra üç yumurta daha yaptı ve günün büyük bölümünde üzerinde yatıyor.Kuluçka durumunda. Anladığım kadarıyla da yarın bir kez daha yumurtlayacak. Bu kadar yumurtadan sonra ve bilfiil yattıktan sonra, sizce bu yumurtaların boş olma durumu var mı? Rahatsız olmasınlar diye kontrol etmedim. Ne zaman baksam üstünde yatıyor,kontrol etsem sıkıntı olabilir diye korktum. Düşünceniz ya da tavsiyeniz nedir. Teşekkürler...

Ya sürekli takip edip, müsait bir vakit kollayarak kontrol edeceksiniz ya da son yumurtanın üzerinden 3 hafta geçmesini bekleyeceksiniz. Yaklaşık 22 günde yavru çıkmazsa yumurtalar boş ya da bozulmuş demektir

Ya sürekli takip edip, müsait bir vakit kollayarak kontrol edeceksiniz ya da son yumurtanın üzerinden 3 hafta geçmesini bekleyeceksiniz. Yaklaşık 22 günde yavru çıkmazsa yumurtalar boş ya da bozulmuş demektir
Merhaba Süleyman Bey kuşumun yumurtalarının hepsi ne yazık ki boş. Ama halen aralıksız üzerinde yatıyor. İlk yumurtadan bugüne 20 günden fazla oldu. Yumurtaları alayım mı?

Hangi yumurtanın ne zaman çıktığını bilmiyorsanız ve yumurtaların boş olduğundan kesin olarak emin değilseniz, son yumurtadan itibaren en az üç hafta beklemelisiniz.

İlk yumurtasının üstünden bugün 24 gün geçmiş. ikişer gün arayla yumurtladı. Diğer yumurtaları da 22 ve 20 günlük. Bugün hepsini ışıkla kontrol ettim içi boş gibi çok hafiflemiş ve sarıları da bir köşesinde kurumuş gibiydi. Dişi halen aralıksız üzerinde yatıyor. Boş olunca kuş kendini boşu boşuna sıkmasın yormasın düşüncesiyle alsam daha mı iyi olur acaba?