Karadeniz Pet

Kuşuma Ne Oluyor?

C

cursed

Guest
Merhaba arkadaşlar, çok neşeli bir muhabbet kuşumuz var yaklaşık 1 yıldır biizmle birlikte ve oldukça neşeli.(ydi) Neredeyse kendi türündekiler gibi ötmüyor artık. Sürekli bizim konuşmamızıı takip ediyor ve bizim dediklerimizi tekrarlıyor.
Ancak bugün kuşumu saldıgımda isteksizce çıktığını gördüm ve aynı zamanda neşeli değildi.
Daha sonra ise sulu kaka yaptığını fark ettim ve neredeyse 5 dakikada bir kaka yapıyor. Bazııları tamamen sulu bazılarıın ise çoğunluğu su ancak yeşil küçük bir yuvarlak katı kısım da da oluyor kakada.
Başka zaman kafesine sokarken dört döndüğüm kuş kafesi uzatır uzatmaz içeri girdi ve şu an kapısı açık. Normalde hemen dışşarı çıkmalı ama nedense durgun bir şekilde oturuyor ve sürekli kaşınıyor. Kaşınma olayıı da bugün başladı.

Abimle çok yakındılar ve abim yaklaşık bir hafta önce birkaç haftalığına evden gitti ama neşşesi hiç eksilmemişti gittiğinden beri. Dün de hiç salma fırsatım olmamııştı kendisini. Bugün mü oluşan bir şey yoksa dün mü tam olarak bilmiyorum ve normalde günde 2-3 kere su içen kuş ben bunu yazarken ikinciye su içiyor ve bir kere de 3-4 kere içiyor.

Çok uzun anlattıım ancak ishal olduğundan şüpheleniyorum. Nolur yardıım edin:(

Öncelikle resim eklerseniz bizim için daha rahat olur yorumlamak.. eğer kusunuz ishal ise avidiare kullanmanızı onerıyorum suyuna cok az mıktarda kuru kahvede ekleyebılırsınız ufak bır haslanmıs patates de kafese takabılırsınız.

Birazdan atacağım fotoğraf birazcık sümük gibi ve kokusuz kakası. Şu an biraz düzelir gibi oldu konuşmaya başladıı dışarı çıktı ancak hala sulu kaka yapması devam ediyor.

Fotoğraf koyarsanız daha iyi anlaşılır ishal olup olmadığı. Fakat ishal olma ihtimali yüksek olabilir. Çok su içmesi kaybettiği sıvı miktarını geri kazanmak için. Siz avidiare adlı ilacı bulup evinizde bulundurun. Tanıyı koyduktan sonra ilacı vermeye başlayın. Her gün mutlaka suyunu değiştirin. Kafasinde haşlanmış patates bulundurun. Nişastalı su verebilirsiniz.

Telefonun kablosunu bulamadım ve Bluetooth cihazı da yok. İnternette, görsellerde arama yaptım ancak benim kuşuma benzeyen bir sonuç bulamadım. Yakın sonuçlar var ancak çoğunda kakasını ince çizgi gibi yapmış. Benimkisi ise küçücük bir yeşil yuvarlak yapıyor ve diğer her yer su oluyor. Şu an biraz düzelir gibi, yarına kadar beklemeli miyim yoksa hemen almalı mıyım ilaç?

Telefonun kablosunu bulamadım ve Bluetooth cihazı da yok. İnternette, görsellerde arama yaptım ancak benim kuşuma benzeyen bir sonuç bulamadım. Yakın sonuçlar var ancak çoğunda kakasını ince çizgi gibi yapmış. Benimkisi ise küçücük bir yeşil yuvarlak yapıyor ve diğer her yer su oluyor. Şu an biraz düzelir gibi, yarına kadar beklemeli miyim yoksa hemen almalı mıyım ilaç?

Kesin bir tanı koymadan da ilaç vermek pek iyi değil. Poposunda dışkı birikmesi var mı? Muz varsa yedirmeye çalış. Şimdilik gözlemle. Suyuna bir çay kaşığının ucu kadar kahve koy. Kabarık durma, halsizlik falan var mı peki?

Halsizlik biraz var gibi ama biraz önce biraz hareketlendi ancak daha sonra tekrar kafesine girdi. Şu anda kafesindeki demirlerle konuşuyor ayaklarından birini yumruk yapıp içine çekmiş şekilde duruyor. Biraz kabarıklık var gibi ama kafesteyken hep kabarık duruyodu geldiğinden beri.

Ayağını içine çekmesi normal. Her kuş yapabilir. Ama kabarık durması hayra alamet değil. Hasta olması muhtemel. Çünkü hasta kuşlar sabit bir şekilde kabarık olarak durur. Bence sen git ilacı al önlem olsun. Neticede çoğu kuş geçiştirilen ishalle yaşamını yitiriyor. Bir de avi-vit al ishali geçtikten sonra onu vermeye başlarsın.

Poposunda yok dışkı birikmesi. Peki ne zaman hasta olduğuna kanaat getireceğim tam olarak?

Hemen uyku moduna geçiyor şarkı falan açınca bi kendine geliyor konuşmaya başlıyor geriniyor kanatlarını falan açıyor. Sonra tekrar aynı hale geliyor.

Poposunda yok dışkı birikmesi. Peki ne zaman hasta olduğuna kanaat getireceğim tam olarak?

Sen onun sahibisin mutlaka anlarsın. Gözlemiyor musun kuşunu? İshal durumu, hareketliliği, yem yemesi bunların hepsi önemli. Kabarık duruyorsa ve dışkısı da sıvıysa ishaldir. İlacı kullan bence. Ben çok korkuyorum şu ishal durumlarından çünkü. Az kalsın kuşumu kaybedecektim.

Aldım dediğiniz ilacı 3 damla damlatın dedi oradaki adam. 3 damla damlatıp verdim. Kuş da geldiğimde biraz daha neşeliydi çanıyla falan oynamaya başlamış. Küfür etmeye de :D Kakası da hala sulu ancak katı kısmı gözle görülür şekilde artmış. Umarım düzelir :) Teşekkürler yardımınız için.

Bir şey daha hasta olmayan kuşa bu ilacı verirsem yan etkisi olur mu? Aldığım yerdeki adam olmayacağını söylemişti.

Geri