Karadeniz Pet

Kuşuma yardım etmem lazım

Merveönem

Yeni Üye
Kuşum bu sabah reçelin içine düştü biraz yıkaldım ama tam temizlenmedi şu anda sürekli tüylerini koparmaya çalışıyor temizce yıkasam birşey olur mu hasta olucak die korkuyorum :(

Kuşum bu sabah reçelin içine düştü biraz yıkaldım ama tam temizlenmedi şu anda sürekli tüylerini koparmaya çalışıyor temizce yıkasam birşey olur mu hasta olucak die korkuyorum :(
Geçmiş olsun da reçelin içinde ne işi var :) Yıkama bence. Fıs fıs yardımıyla ıslat. O kendisini kurular. Ya da bir kaba ılık su koy, girsin yıkansın. (yıkanmayı seviyorsa tabii)

Elinizle yikamayin ortamı sıcak olsun fisfis ile temizleyin

Fıs fıs ile tüylerden reçelin çıkması çok zor ancak ılık suda yıkanması lazım o da çok tehlikeli işiniz zor valla.

Geçmiş olsun. Kuşu yıkamak sıkıntı ama bu durumda ben olsam şöyle bir yol izlerdim. Çünkü başka türlü reçel temizlenmez.
1. 2 kaba ılık su hazırlarım. Birini kimyasalı en az olan bildiğimiz hacışakir sabunu ile köpürtürüm.
2. Kuşu elime alır, kafası suya batmayacak şekilde sabunlu suyun içine sokar diğer elimle reçeli temizlerim.
3. Sonrasında temiz ılık suya sokup sabunların akmasını sağlarım. Bunu birkaç kez tekrarlamakta fayda var. Hatta gerekirse 2 kap temiz ılık su hazırmakta fayda var.
4. Sonra kuşu ufak bir havluya sararım, kafası dışarda kalmalı ve çok sıkı olmamalı.
5. Kalorifer peteği çok sıcak değilse üzerine konulabilir. Kalorifer çok yanıyorsa veya soba varsa yanına sandalye üzerine böyle sarılı olarak konulabilir.
6. Bir süre sonra havludan kendi de çıkabilir veya biz çıkartabiliriz ancak petek veya kalorifer yanında kurumaya devam etmeli.

Ben çocukken sobalı evimizde kuşu yıkayıp kuruladıktan sonra soba borusuna takılan çamaşır askılığına koyardık kuşu orada çok rahat ederdi. Tamamen kuruyana kadar dururdu. :)

Son düzenleme:
Levent bey çok güzel açıklamış. Kesinlikle denemenizi öneririm. Geçmiş olsun.

Biraz ılık su ile temizlemeye çalıştım bugün çok stres oldu yazık huzursuz ettim kuşu iyce :( yarın bi kere daha deneyeceğim dediklerinizi teşekkür ederim

Geri