Karadeniz Pet

Kuşumda cilt tahrişi

Mert34

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar 11 nisanda dişi olan muhabbet kuşumu kaybetmiştim veterinerin bilgisizliği benim cehaletim bir hayvanın hayatına maal oldu eşi olan erkek kuşumu hastalıklı kuştan ölmeden 3 gün önce ayırmıştım veteriner yanlış tehşis koyduğunu bu forumdan öğrendim ölen kuşumun kursak mantarı olduğunu söylemişti selcuk hocam hatta eşine bulaşma ihtimaline karşı Mikostatin kullanmamı önerdi bende 5 günlük erkek kuşa önlem amaclı kullandım ardından haftada bir iki kez sirkeli su veriyorum bugün erkek kuşumun gagasının hemen yanında bir cilt bozukluğu fark ettim araştırmalarım sonucu mantar düşüncesine girdim arkadaşlar şuan kuşum sağıklı bir davranış içinde biliyorum muhabbet kuşları hastalıklarını en iyi gizleyen hayvanlardır bu yönde her gün gözlemliyorum zaten çünkü erken tehşis cok önemli bu hassas canlılar için
pyqir5ve.jpg

Resimde görüldüğü gibi gagasının hemen yanında kırmızı olan nokta kuşum hasta mı ? Hasta iste tehşis tedavi metodları nelerdir.. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler arkadaşlar

Ölen kuşumun konusu
http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/veterinerin-koydugu-teshis-dogru-mu.58057/#post-544884

Son düzenleme:
Resimden net göremedim. O leke tüyde mi yoksa o bölgede tüy dökülmüş mü ? Eğer leke tüydeyse muhtemelen yediği bir şey bulaşmıştır. Daha net bir fotoğraf yayınlarsanız iyi olur. 50 CC suya 10-15 damla elma sirkesi damlatılmış suyu bir fısfısa koyun ve gözüne gelmeyecek şekilde her yerini iyice ıslatın. Eğer banyo alışkanlığı varsa fısfısa da gerek kalmaz aynı suyla banyo yapsın.
Eğer o bölge kelleşmişse o bölgeye bolca vazelin sürün önlem olarak gagasına ve ayaklarına da sürün. 3 gün sürdükten sonra kafesi ve tüm ekipmanlarını kaynar suda bekletin bir süre.

Son düzenleme:
İstese de ulaşamaz. ulaşabileceği yerde olsaydı da yemezdi.

Serkan bey sabah dışkı yapışması olduğunu fark ettim ishal şüphesine karşı önlem alıyorum

İshal şüphesine önlem alıyorum derken ? Sakın antibiyotik falan başlamayın. Önlem olarak Probiyotik verin.

İshal şüphesine önlem alıyorum derken ? Sakın antibiyotik falan başlamayın. Önlem olarak Probiyotik verin.
Hocam dediğiniz gibi probiyotik verdim antibiyotik vermem zaten mantar sürecini hızlandırıyor biliyorum dışkı da yapışma yok şuan şükür ki net bir resim istemiştiniz en net böyle cektim gaga yanındaki kısım
s72p6bjb.jpg

Dediklerinizi yaptım kuşum şuan sağlıklı bir davranış sergiliyor gözlemliyorum her gün umarım hasta değildir

Cildine de Vazelin sürün bolca 3-4 gün Eğer mantarsa çözer.

Geri