Karadeniz Pet

Kuşumda SORUN üstadlar Yardım

Eyüpcan YATMAZ

Paylaşımcı Üye
Sa daha önceden de konu açmıştım bunun için ama pek cevap gelmeyince ve emin olamadığımdan yeniden konu açma gereği duydum. Soruna gelirsek anlatayım. Kuşumu 1-1.5 ay önce kahramanmaraşda petshopda aldım. Aldığım yerdeki en sağlıklı duran ve hareketli olan bu kuştu çok enerjikti. Kuşu aldım ilk önce herhalde ayrı kafeste tutmak gerekiyormuş bilmediğimden benim erkeğin yanına koydum.Eş olmasında sorun yok birbirini kaşıyorlar,dişi erkeğin ağzına eğiliyor ağız ağıza geliyorlar(erkek kusuyor herhalde pek bilgim yok ama) eş olmuşlar herhalde(aldıkdan 2-3 hafta sonra herhalde tam anlamıyla alıştılar eş oldular galiba). Kuşu eve getirdim işte kuş belli bir süre sonra sakinleşti hareketsizleşmeye başladı. Şuanda genelde uyuyor yem yemek ve su içmek haricinde. Erkeğin ceresi açık renkteydi şu aralar iyice koyu mavi oldu sayılır bazen dişiyle mırıldanıyorlar,erkek ayağını atmaya çalışıyor ama dişi istemiyor kaçıyor. Sizce kuşumun neyi vardır önceki açtığım konuda tüy dökülmesi-değişimi denildi ancak kafesin içinde dişi kuşumun tüyü hiç yok denecek kadar az. Erkeğin dökülmüş tüyü daha fazla.

Ekli dosyalar

• 20161012_162539.jpg
    20161012_162539.jpg
    4.7 MB · Görüntüleme: 55
  • 20161012_162633.jpg
    20161012_162633.jpg
    4.3 MB · Görüntüleme: 46
Kuşun durumu ağır. Önce ayırın erkekten. İshal mi değil mi onu bir belirtiniz. Zemine dışkılasın fotoğraflarını yayınlayın.

Son düzenleme:
Erkek kusunuzdan ayırıp ayrı bir bakım sergilemelisiniz iyi görünmüyor erkekte rahatsız eder

Kuşun durumu ağır. Önce ayırın erkekten. İshal mi değil mi onu bir belirtiniz. Zemine dışkılasın fotoğraflarını yayınlayın.
Dışkıda sorun yok ishal değil normal yapıyor dışkısını. Sizce ne yapmam nasıl bir tedavi uygulamam gerekli.

Ekli dosyalar

• 20161012_182550.jpg
    20161012_182550.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 32
Lütfen bilgisi olan yardımcı olabilirmi ne yapmam lazım ?

72 görüntülenme var 6 mesaj var lütfen yardımda bulunalım.

Hastaliği ilaci hakkinda en ufak bilgim yok malesef yardimci olamiycam uzgunum erkekle ayirin disinin kendine hayrı yok suan tukenmis hayvancagiz insallah bilen biri yardimci olur gecmis olsun

Hastaliği ilaci hakkinda en ufak bilgim yok malesef yardimci olamiycam uzgunum erkekle ayirin disinin kendine hayrı yok suan tukenmis hayvancagiz insallah bilen biri yardimci olur gecmis olsun
İnşallah teşekkür ederim.

Evde ateş düşürücü şurup, hap birşey varsa suyuna uygulayın. İshali yoksa da ateşi var. Ateşini düşürmek lazım.
Teşekkür ederim ateş düşürücü şurup var ancak ne kadar dozda uygulamam lazım şuanda kuşu ayıracak kafesim yok ancak haftasonu ayırabilirim kafes yapacağım haftasonu. Şimdi uygulasam diğer kuşda içerse sorun olurmu ilaçlı suyu.

kuşunuz solurken kuyruğu aşağı yukarı oynuyor mu veya ağzını sık sık açıp kapatıyor mu
poposunda dışkı oluyor mu
kuşunuzu imkanınız varsa veterinere götürün yoksada biraz daha gözlemleyip yazarsanız ona göre yardımcı olalım

Poposunda dışkı yok.
Nefes alırken kuyruğunu sallama yok.
Ağzını sadece arada bir açıyor.
kuşunuz solurken kuyruğu aşağı yukarı oynuyor mu veya ağzını sık sık açıp kapatıyor mu
poposunda dışkı oluyor mu
kuşunuzu imkanınız varsa veterinere götürün yoksada biraz daha gözlemleyip yazarsanız ona göre yardımcı olalım

Eyüp kardeşim imkanin varsa kuşları bi süre ayır ve vitamin takviyesi yap haftada bir suluguna 2 damla limon çay kaşığı ucu kadar bal haftada birde 2-3 damla elma sirkesi aradada suyuna 4-5 damla çay ver
İnşallah bir an önce düzelir kuşun herhangi bir hastalik dusunemedim

Teşekkür ederim kuşları yarın ayırabilirim ancak. Ayırdıkdan sonra tavsiyelerinize uyacağım. İnşallah düzelir.

Sa kuşum sizlere ömür vefat etti
Öldüğü gün(dün) artık tünekde bile duramıyordu. Yerde duruyordu akşam ise öldü maalesef. Dışdan hiçbir sorunuda yoktu neden öldüğünüde bilmiyorum. İnşallah birdaha böyle birşey hem ben hemde sizler yaşamassınız.

Geri