Karadeniz Pet

Kuşumda yumurta varmı

Mubiş seven

Yeni Üye
Dişi kuşum yuvada sık sık zaman geçiriyor ama ceresi kahverengi olmamış benim merak ettiğim kuşumda yumurta varmı yuvayı kemiriyor birbirlerine yem kusuyorlar fotograflari paylaşıyorum anlayanlar yardımcı olabilirmi ?
IMG-20181014-WA0003.jpg
IMG-20181014-WA0003.jpg
IMG-20181014-WA0004.jpg
IMG-20181014-WA0003.jpg
IMG-20181014-WA0004.jpg
IMG-20181014-WA0005.jpg
IMG-20181014-WA0003.jpg
IMG-20181014-WA0004.jpg
IMG-20181014-WA0005.jpg
IMG-20181014-WA0001.jpg

Yumurta kesin vardır ya da yoktur diyemem ama anlattıklarınız yumurta gelmesi açısından olumlu gelişmeler. Elzem bir durum olmazsa yakin zamanda yumurta gelme ihtimali yuksek diyebilirim

Tam olarak anlatmadim kuşlar birbirine yem kusuyorlar yuvaya girip çıkıyorlar bu aralar dışı daha çok yuvada zaman geçiriyor ve yuvayı kemiriyor temizlik yapar gibi sesler çıkarıyor ama erkek çiftleşmek için ayak atıyor dişi izin vermiyor.

Yumurta kesin vardır ya da yoktur diyemem ama anlattıklarınız yumurta gelmesi açısından olumlu gelişmeler. Elzem bir durum olmazsa yakin zamanda yumurta gelme ihtimali yuksek diyebilirim
Tam olarak anlatmadim kuşlar birbirine yem kusuyorlar yuvaya girip çıkıyorlar bu aralar dışı daha çok yuvada zaman geçiriyor ve yuvayı kemiriyor temizlik yapar gibi sesler çıkarıyor ama erkek çiftleşmek için ayak atıyor dişi izin vermiyor.

Erkeğin ayak atmasına olumsuz tepki veriyorsa, erkeği benimsememiş olma ihtimali var ancak kavga yoksa, ikisi de hazır olduğunda çiftleşme gerçekleşecektir

Erkeğin ayak atmasına olumsuz tepki veriyorsa, erkeği benimsememiş olma ihtimali var ancak kavga yoksa, ikisi de hazır olduğunda çiftleşme gerçekleşecektir
Benimseme konusunu anlamadım ama dişi kuş Yuvaliga giriyor kavga etmiyorlar ama herşey çok iyi ama dişi kuşun ceresi değişmiyor kahverengi olmuyor bende anlamadım çiftleşmek için cerenin kahverengi olması şartmı

Benimseme konusunu anlamadım ama dişi kuş Yuvaliga giriyor kavga etmiyorlar ama herşey çok iyi ama dişi kuşun ceresi değişmiyor kahverengi olmuyor bende anlamadım çiftleşmek için cerenin kahverengi olması şartmı
Kuşlardaki durum insanlardaki gibi değil ama teşbihte hata olmaz derler, dişi erkeği henüz eşi olarak kabul etmemiş diyebiliriz. Dişilerin ceresi mutlaka kahverengi olacak diye bir kaide yok. Hayatı boyunca ceresi hiç kahverengi olmayan veya ilk kahverengi dönüşümünden sonra hep öyle kalan dişiler de var. Yani çiftleşmek için cerenin kahverengi veya koyu olmasına her zaman gerek olmaz.

Kuşlardaki durum insanlardaki gibi değil ama teşbihte hata olmaz derler, dişi erkeği henüz eşi olarak kabul etmemiş diyebiliriz. Dişilerin ceresi mutlaka kahverengi olacak diye bir kaide yok. Hayatı boyunca ceresi hiç kahverengi olmayan veya ilk kahverengi dönüşümünden sonra hep öyle kalan dişiler de var. Yani çiftleşmek için cerenin kahverengi veya koyu olmasına her zaman gerek olmaz.
Peki dışı erkeği eş olarak benimsemese yem kusmasina izin verir mi yada ne bilim birbirine yem kusarmi kuşa bakıp yanıtlarsaniz acaba kuşun yaşı ufakmi bakabilirmisiniz fotograflara

Yaşları için bu fotoğraflardan kesin bir şey söyleyemem ancak her ikisi de yeterli olgunluğa erişmiş. Birbirine yem kusmaları pek bir şey ifade etmez, çünkü yaş, cinsiyet, boyut vs ayırım yapmaksızın hemen her muhabbet kuşu bir diğerine yem kusabilir. Önemli olan öncelikle kavga olmaması, daha sonra dişinin erkeği kabul etmesi, yani ayak atmasına olumlu tepki verip çiftleşme pozisyonu almasıdır. Tabi dişi erkeği kabullenmese bile, bir süre sonra içgüdülerinin etkisiyle çiftleşmeyi kabul edebilir.

Erkek ayak atıyorsa zamanla çiftleşme olur dişiyi hazırlıyordur. Ayrıca söyledikleriniz yumurta oluşumuna işaret yuvada fazla zaman geçirme kemirme vs inşaallah kısa zamanda olur