Kuşumu konuşturmak istiyorum yardımm

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve efsane010101 tarafından 5 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. efsane010101
  Çevrimdışı

  efsane010101 Yeni Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2015
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  0
  muhabbet kuşumu konuşturmak istiyorum ve bunun için ses kaydı dinletsem bi yararı olurmu ?
   
 2. Levent ACAR
  Çevrimdışı

  Levent ACAR Profesyonel

  Katılım:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  14.523
  Beğenileri:
  293
  Yer:
  İstanbul / Maltepe
  Kendin yaklaşıp ona konuşmalısın.
  Parmağına al, söylemesini istediğin sözcükleri tekrarla. Önceleri 2-3 kelime, söylemeye başladıktan sonra yenileri..
   
 3. Gokhan ERKAN
  Çevrimdışı

  Gokhan ERKAN Profesyonel

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesajlar:
  4.170
  Beğenileri:
  5
  Yer:
  İstanbul/Beylikdüzü
  Eğer vaktin varsa günde 15 dakikanı ayırıp kendin eğitimini verebilirsin. Işıkları kapatırsan daha dikkatli olacaktır ve daha kolay öğrenir. Erkek seçmeye özen göster.


  Bu da Alıntıdır
  Papağangiller ailesine mensup muhabbet kuşları papağanlara (bazı papağan ırkları hariç) göre daha evcil ve de konuşmaya daha yatkındırlar. Ama yinede bir muhabbet kuşunu konuşturmak sabır işidir. İşte size bazı ipuçları :

  Öncelikle seçeceğiniz muhabbet kuşu genç olmalıdır. Muhabbet kuşu ne kadar genç olursa size alışması okadar kolay olacaktır. Ele gelen sizden korkmamayı öğrenen yani streslerinden arındırılmış muhabbet kuşu öğrenmeye ve sizi taklit etmeye daha yatkın olacaktır. Unutmamanız gereken sonuçta muhabbet kuşunun sizi taklit etmeye çalıştığıdır.

  Muhabbet kuşlarının erkeklerinin dişilere kıyasla daha kolay konuştukları gözlenmektedir.

  Konuşma eğitimine başlarken ana kural kuşa kısa cümleler yerine kelimeler öğretmektir. Mesela kafesin yanından geçerken merhaba maviş yerine sadece maviş demeniz daha yerinde olmaktadır.

  Kısa sözcükleri düzenli olarak tekrarlamalısınız. İlk kelimeleri öğrendikten sonra kelimeler yeni kelimeler ekleyebilirsiniz. Muhabbet kuşunuzun aklını karıştırmadan sıra ile kelime öğretiniz. Aynı anda birkaç kelimeyi veya cümleyi öğretmeyi denemeyiniz.

  Dersleri en fazla 15 dakika ile sınırlandırın. Daha uzun süreli dersler muhabbet kuşunuzun dikkatini toplamasını engelleyeceği gibi onu sterese de sokabilir.

  Dersleri aileden sadece biri vermeli ve hep aynı kişi kelimeleri tekrar etmelidir. Kelimeleri kısa, anlaşılır ve yavaş söylemelidir. Muhabbet kuşlarının kadın ve çocuk seslerini çok daha iyi taklit ettikleri bilinmektedir.

  Öğretmeye çalıştığınız kelimeleri bir eylemle ilişkilendirin. Mesela odaya girerken merhaba, odadan çıkarken güle güle ,bay bay veya hoşçakal, yem verirken mama geldi, mama zamanı veya afiyet olsun , onu yıkarken bıcı bıcı vakti, gece ışıkları söndürürken iyi geceler veya iyi uykular, kafesi açıp dışarı çağırdığınızda hadi gel vb. gibi örneklerini çoğaltılabilecek pek çok kelimeyi bir eylemle ilişkilendirebilirsiniz.
   
 4. Ahmet SARUHAN
  Çevrimdışı

  Ahmet SARUHAN Profesyonel

  Katılım:
  28 Şubat 2015
  Mesajlar:
  644
  Beğenileri:
  0
 5. Kayahan Günay
  Çevrimdışı

  Kayahan Günay Profesyonel

  Katılım:
  10 Aralık 2014
  Mesajlar:
  755
  Beğenileri:
  7
  Yer:
  İstanbul/Eyüp
  Herkez gereğini yazmış bende bişey ekliyim bu süreç uzun sürebilir kuş konuşmuyor diye pes etmeyin devam edin sonunda konusacaktir
   

Sayfayı Paylaş