Karadeniz Pet

Kuşumu yaşatmak,

• Konbuyu başlatan Engin TEKİN
  • Başlangıç tarihi
E

Engin TEKİN

Guest
Arkadaşlar 2 aylık muhabbet kuşu edindim(erkek),eve geldiği 4-5 gün sadece kafes dışından konuşarak ve sevgi ile yaklaştım.5 günün sonunda öyle alıştı ki uysallıktan gelip elimden yem yemeye parmagımı hiç acıtmadan kemirmeye ve kafes dişından uzattıgım parmagımın ustunde durmaya alışmıştı.Kuşumda şöyle bir özelliği vardı kafesinde zar zor tırmanıyor,tırmanırken en üstten düşüyordu,içim acıyor ama kuş bu kendini kolay kolay sakatlamaz diyordum.Zaten de yapabilecegim bir şey yoktu yapma diyemezdim.

En son düşmesinde sol ayagını incitti. (morluk,veya bi acı yoktu bacagında sadece basmıyordu üzerine,sonra diger ayagınıda kullanamamaya başladı) Ama iki ayagınıda kullanmazken hala kafese tırmanıyor oyun oynuyordu.Tüneklerin üstünde duramamaya başlayınca hemen satın aldığım amcayı aradım ''YEMEGINI YIYOR,SUYUNU içiyorsa çok büyük sorun yoktur dedi.Ama içim rahat etmedi veterinere götürdüm.İlk götürdüğüm veteriner ''sinirlere gelmiş olabilir,birşeyi yok gibi'' dedi.Ama kuşlar üzerinde uzman bi veterinerimiz var oraya götürebilir misiniz dedi? Oraya götürdüm.
Uzman doktor muayene ettikten sonra kuşun durumu çok kritik tüylerinde sararma var,bu hastalık sarılık gibi birşey kuşlarda,halsizlik çekiyor ve güçsüz dedi.(Ama tüyleri ilk aldıgım ve çok canlı oldugu zaman bile sarı gibiydi yani kendi renginde var diye düşünüyorum).Tedavi olarak 4 tane şırınganın içinde KIRMIZI,SARI,YEŞIL,TURUNCU sıvı verdi ve bunları karıştırın suyla beraber agzına sırınga ile verin 3 gün içinde bi kendine gelmesi lazım 15 günde ise ayaklanması lazım dedii.Şansımız yaver gitmesse yaşayamaz dedi.

Eve geldim hemen doktorun dediklerini yaptım.Kaloriferi hafif acıp onun yanına yerleştirdim,kafes tabanına sünger gibi bi bez koyup,tünekleri cıkarıp zemine yem ve su koydum.Kuşum çok halsiz hareketsiz gücsüz ve yemek yemiyordu ama dün aksam ve bu sabah yemek yerken ve yemek için ugrasırken gördüm.Şuan zemindeki yemekleri yiyor çok nadir olsada cık cık ötüyor.EN ÖNEMLİSİ kafeste yürüyemezken telleri tırmanıyor en üste cıkıyor yavasca dusuyor. bu hareketleri yaşaması için çok umut veriyor bana.

- 2-3 FORUMDA konu actım hepsi ayagı iyi birşey olmaz demişti.
- Satın aldıgım amca(PETSHOP değil,bildiginiz kuşcu) yemek yerse iyidir dedi.
- İlk veteriner iyi demişti.
-Sadece son veteriner panik yaptırdı.

Size sorum şu acaba 2 aylık ve cok kucuk oldugundan mı sadece boyle zorluk cekiyordur veya yaşar mı neler yapmam lazım? ve tedavi için birçok kez ele avuca alındıgı için korkar mı bizden ? Her dakika yanındayım yatarken bile ona bakarak uyuyorm.
Ciddi görüşlerinizi yazarsanız cok sevinirim.

Son veteriner işin ehli demekki. Bence onun söyledikleri bu forumdaki çoğu kişinin söyleyeceklerinden daha etkileyici ve bilgilendirici, en önemlisi ise kuşa en faydalı olandır.

Kuşunuz en kısa sürede düzelir inşallah, kafesin hijyenine, yemine dikkat edin, suyunu sık sık değiştirin...

Geri