Karadeniz Pet

Kuşumun Alışma Süreci

Ensar YILMAZ

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar dumanı alalı 9 gün oldu bugün. 3-4 Gündür kafesin kapağını açıp uçmasına izin veriyorum.

1. sorum kuşu saldığımda sürekli olarak odanın içinde daire çizip kafese konuyor acaba kafesin yerinimi ezberliyor yoksa tek güvendiği yer orası olduğu için uçma alıştırmalarını yaparken dinlenme amacı ilemi sadece oraya konuyor anlamadım.

2. kafese konduğunda uçmayı kestiğinde arkası bize dönük şekilde oturuyor sürekli arada bi arkasına dönüp bakıyor "napıo bizimkiler bi bakam, hı oturuolarmış" gibisinden sonra önüne dönüor tekrar. Hiç üstümüze gelmiyor yada başka yere gidip merakla oynamıyor.

3. Kafesin içine elimi sokunca parmağıma elime geliyor ancak bunun büyük nedeninin onu serbest bırakıcağımı bildiği için olduğunu düşünüyorum. Hiç üstümüzde omzumuzda durmuyor kesinlikle hemen kafesinin üstüne gidiyor.

4. Birde kafeste yemliği sürekli dağıtıyor tavuk gibi eşeliyor yere düşen yemleri yiyor özel olarak yemin içinden seçtiğimi var acaba ?

Tüm bunlar nezaman düzeli en önemlisi ne zaman kendiliğinden kafes dışındayken elimize üstümüze gelir bizle oynayıp cıvıldaşır. sanırım kuşum 3 aylıktan da büyük ve dediğim gibi 9. günü bugün bir an önce alışsın da konuşturma alıştırmalarına başlamak istiyorum. Erkek kuş bu arada.

Biraz.... Biraz değil baya uzun oldu ilgilenip cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler. Birde resmini de ekleyeyim 9 gün önceki yaşı hakkında bilgi verirseniz net olarak sevinirim.

Son düzenleme:
O dediklerin bikaç ayda olacak şeyler eline bile gelmesi yeter şimdilik. 3-4 ay civarı kuş.

Son düzenleme:
[MENTION=7329]ab301[/MENTION] Tahmin ediyordum da sabırsızım biraz yinede sormak istedim. Yaşıda biraz büyükçe konuşturmada sıkıntı olurmu ?

maşallah kusunuz çok güzelmiş. 3 aylık erkek kuş.
1. soru : kusunuz ılk zamanlarda odayı tanır ve korktugu an gerı kafesıne döner normaldır yanı.
2. soru : arkadasını donmesı de korkmasındandır 2 veya 3 ay içerisnde baska yerlere de konar, konmasa da sız kafesını saklayın masa altına fılan koyun ben öyle alıstırdım omuzuma gelıyor sımdı kafama konuyor :D
3. soru : dısarı salcagınız ıcın de olabılır daha çok artık parmagınızdan korkmuyor olması zamanla kapısını da acık bırakın kendısı alıssın ıcerıye acıkınca gerı gırer zaten.
4. soru : belkı de aspuru secıyordur kuslar genel de onu severler cunku bırz ırıdır ve kolay kırılır siz takıp edın yem kabuklarından anlarsanız zaten veya bı foto atın.

konusmada sıkıntı olmaz cok buyuk deıl yeterkı sız ılgılenın ama sabırla egıtceksınız 1 ay ıcınde konusmaz dıye pes etmıceksınız.

sizin gösterdıgınız ılgıye gore alısması da degısır. her gun 1 saat ılgılenın 3 ayda kus sıze cok alısır konusurda uzerınıze de konar elınızden yem yer.

Moderatör tarafında düzenlendi:
maşallah kusunuz çok güzelmiş. 3 aylık erkek kuş.
1. soru : kusunuz ılk zamanlarda odayı tanır ve korktugu an gerı kafesıne döner normaldır yanı.
2. soru : arkadasını donmesı de korkmasındandır 2 veya 3 ay içerisnde baska yerlere de konar, konmasa da sız kafesını saklayın masa altına fılan koyun ben öyle alıstırdım omuzuma gelıyor sımdı kafama konuyor :D
3. soru : dısarı salcagınız ıcın de olabılır daha çok artık parmagınızdan korkmuyor olması zamanla kapısını da acık bırakın kendısı alıssın ıcerıye acıkınca gerı gırer zaten.
4. soru : belkı de aspuru secıyordur kuslar genel de onu severler cunku bırz ırıdır ve kolay kırılır siz takıp edın yem kabuklarından anlarsanız zaten veya bı foto atın.

konusmada sıkıntı olmaz cok buyuk deıl yeterkı sız ılgılenın ama sabırla egıtceksınız 1 ay ıcınde konusmaz dıye pes etmıceksınız.

sizin gösterdıgınız ılgıye gore alısması da degısır. her gun 1 saat ılgılenın 3 ayda kus sıze cok alısır konusurda uzerınıze de konar elınızden yem yer.

Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim. Bende ufaktan kafesi saklamaya başlarım bakalım ozaman nereye koncak duman bey :)

Bakıyorum bende neden eşeliyor yemi birşeymi ayıklıyor diye de kabuklara baktığımda hepsi yuvarlak pek aspur seçiyor gibi görünmüyor kendince oyunmu oynuyor yoksa çıkarın beni çok sıkıldım mı diyor tam anlayamadım her ikiside olabilir belki :D

İnşallah konuştururum sıkılmam onla oynamaktan uraşmaktan da o benden sıkılırmı bilmiyorum :) Yaşı biraz büyük diye endişe etmiştim içime su serptiniz. Dişi kuşuma bile cici kuş dedirtmiştim buna beste yaptırıcam :)

Şaka bi yana ozaman daha çok vaktim vardı şimdi bu kuşumla sabahları 5-20 dk arasında ilgilenebiliyorum, akşamlarıda 7-8 gibi evde oluyorum iftara kadar ara ara ilgileniyorum cici kuş diyorum sürekli artık ağzıma dolandı herkese cici kuş diyesim geliyo :)

[MENTION=7329]ab301[/MENTION] Tahmin ediyordum da sabırsızım biraz yinede sormak istedim. Yaşıda biraz büyükçe konuşturmada sıkıntı olurmu ?

Sıkıntı tabi. Tek amacım konuşturmak sırf bu yüzden çift alıp yavrularını büyütüyorum şu anki 30 günlükken bana alışık olsun kolay ve iyi konuşturayım diye. Daha önce konuşturanlar 3 aydan büyük olursa sıkıntı yazıyolar.

Son düzenleme:
MUHABBET KUŞU EĞİTİMİ
Yazı Tarihi:03.05.2014
Kendi uyguladığım yöntemdir. Kesinlikle Bu paylaşımdaki amacım bilmişlik taslamak değildir ve kendi uyguladığım, iyi sonuç aldığım denemedir.
Aldığım kuş erkek ve 30 günlük bir kuştur.
Kuşu özellikle araştırarak üreticiden daha salmak kafese düşmeden anne-baba yanından aldım.
- İlk gün eve getirdim. Önceden hazırladığım kafese kuşu koydum.
- Kafesini şu anda da bulunduğu salonda biraz kuytu bir yere koydum.
- 2. gün kafesi yine bulunduğu oda da tüm odayı göreceği bir yere koydum.
- 3. gün kafes kapısını açıp elime 1 parça yem alarak elime gelmesini bekledim.
- 4-5 dakikalık bir tereddütten sonra elime geldi.
- Devamında hergün parmağımı çok yavaş hareketler ile göğsüne doğru tutarak parmağıma çıkmasını sağladım.
- her gün her gün bu pratiği yaparak bana alışmasını sağladım.
- Benim için eğitimin en önemli parçası ise basit zilli ve kuşa zarar vermeyecek bir oyuncak oldu. O ouncak ile kafesde yalnız kaldığı zamanlar da oyunlar oynadı.
- kuş geldikten itibarek 15 gün hiç salmadım. Bu süre zarfında kafes konumu itibari ile bulunduğu odayı bilhassa bana, eşime ve en önemlisi ilerleyen zamanlarda mükemmel bir dostluk kuracakları oğluma alışmış oldu.
- İlk uçuş’da şu taktiği kullandım. Kafesinde vakit geçirdiği oyuncağı aldım elime.
Kafes kapısını açınca oyuncağını görünce kafesden çıkarak elime kondu.
- çok yavaş hareketler ile oyuncağı koltuk üstüne bıraktım. Mutlu olduğunu gördüm ve o oyuncak ile oynarken bende gıdısından sevdim.
- İlk gün 10 dakika sonra hiçbir şekilde avuçlamadan oyuncağı vasıtasıyla kafese koydum.
- Bu süre ve taktiği hergün 3-5 dakika arttırarak uyguladım.
- Bi ara uçma özelliğinin tam farkına varınca ve konacak yer bulamayınca klima ünitesinin üstüne konmaya başladı. Bunun bir sorun teşkil edeceğini düşünerek klima üstünü karton kutular ile kapattım.
- Oğlumla birlikte saldığımız zaman ilgisi genelde ona ilgili ama benide ihmal etmiyor.
- Çalışmalarda eşim fazla yanımızda bulunmadı ama onunda gözlüğü ilgisini çektiği için onuda ihmal etmiyor.
- En önemli hususlar biri ise kuş bugun bana geleli 2,5 aylı bir süre olmasına rağmen 1 kez bile kuşu avuçlamadım.
- Şimdi ise bugun geldiğim nokta ise akşamları 1 saate yakın uçuruyorum. Kafesin kapısını açar açmaz benim yada oğlumun üstüne uçuyor.
- Şimdi ise konuşma çalışmlarına başladık.Güzel tepki veriyor. Sanırım 15-20 Gün içinde ilk kelime duyacağım inşallah.
- Kısaca biraz sabır ve aşırı ilgi,sevgi ile kuşu istediğim gibi alıştırdım.
- Bu yazı tamamı ile bana (Burak Çeliktaş) aittir. Burada amacım bilmişlik yada akıl vermek değildir.
Kendi uyguladığım ve Başarlı olduğumu düşündüğüm yöntemi belki 1 kişiye faydası olur diye paylaştığım bir yazıdır.

Yazı Tarihi:03.05.2014

Videolar:
Maviş 35 Günlükken eğitimin 3. günü
Mavisin egitimi 3. gün - YouTube

Maviş 45 Günlükken eğitimin 10. Günü
Mavisin egitiminde 10.gün - YouTube

Maviş 50 Günlükken kafes Dışında Kendini Sevdiriyor
Sevdikce mayisiyor - YouTube

Maviş 60 Günlükken artık bize alıştı
Mavisle yagizin arkadasligi - YouTube

Maviş 5,5 Aylıkiken artık 4-5 kelime bıcırdıyor, konuşuyor
Mavis 01/07---2 - YouTube

Maviş 6 aylık ve konuşmayı başarıyor
Mavis 01/07---1 - YouTube

Not: Daha net ve daha fazla kelime çıkarıyor ancak kamera veya telefon bütün konsantrasyonunu bozuyor 

Hayırlısı artık inşallah konuştururum :) Burak abi senin yöntemleri ezberledik zaten :D

Geri