Karadeniz Pet

Kuşumun Beslenmesi Hakkındaki Sorularım

FerhatQ

Yeni Üye
Öncelikle merhaba,tam 10 günlük bir muhabbet kuşum var.Aramız iyi çok şükür :) Ancak yem verme konusunda birkaç sorum var.

1-Kuşumun yediği yemleri kaç günde bir değiştirmeliyim ?
2-Yemlerin kabuklarını nasıl ayıklayabilirim ? Üfleyince diğer sağlam yemlerde gidiyor.
3-Kuşumun elimden yem yemesini nasıl sağlarım? Elime geliyor ama elimde yem olunca gelmekte tereddüt ediyor.Gelse bile öylece elimde duruyor yemiyor yem.
4-Kuşum hiç su içmiyor.Yani hiç suluktaki su miktarının düştüğünü görmedim.(10 günden beri)Vitamin koyarsam suyuna vitamin çöpe gitmiş olurmu ? (hergün suyu tazeliyorum)
5-Bir yemlikte normal yem,diğer yemlikte ise düşük seviyede kuş kumu var.Kuş kumunu bir kere dağıtmıştı her yere saçmıştı.Kuş kumunu yemiyor ve sanırım ondan nefret ediyor :D Kuş kumu koymalımıyım ?
6-10 gündür bende olan 5-6 aylık erkek muhabbet kuşu için nasıl bir mama hazırlamalıyım ve bunu kuşa nasıl yedirebilirim ? (kuş tek.Çifti yok)

Sorularım bunlar.Lütfen gören herkes 1-2 soru bile olsa cevaplasın.Bunlar kuşum için hayati önem arz edebilir.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER :) :)

Konu güncel arkadaşlar hala cevaplarınızı bekliyorum.

1.normal yemlik kullanıyorsunuz sanırım mumkunse akıllı yemlık alın cok kullanışlı :D yemleri gun asırı kabukları üfleyin ve taze yem ekleyin yani yedikçe üfleyip ekleyin
2.üflemekten başka çaremiz yok hafif üfleyin çok hızlı değil.yada akıllı yemlık alın :D
3.elinizden yem yeme olayı degılde dal darı yeme olayını ben sık sık yapıyorum hemen gelıyordu.dısarı yerıne once kafeste alıstırma yapın
4.o istediği zaman bulur içer vitamın bosa gıtmıs olmaz
5.kuş kumundan şuan korkuyor yada tanımlayamamış olabılır dursun yesede olur yemese de
6.kuşunuza mama tarifleri forumda bolca mevcut istedıgınızı deneyın yapın mamalıga koyup yem dısında verın kokuyu alıp begenıp yıyecektır.

Benim 10 aylık felan disı 7 aylik felan erkek kusum var her türlu mama yaptim.hic yemediler yardimm

Merhaba arkadaşım,

Kuş 10 gündür mü sizle beraber yada 10 günlük bir yavru mu?

Ben yavru olduğuna istinaden yardımcı olmaya çalışayım.

1-Yemleri her gün üfleyin Yemliği sallayarak üflerseniz iyi olur.

2-Çok sağlam üfürmeyeceksiniz :) Yavaş üflerseniz kabuklar çıkar zaten.

3- Elinizde yada örneğin masanın üzerinde yemi önüne koyduğunuzda parmağınızla yemleri hareket ettirin. İlgisini çekin. Baş parmağınızla ensesini yeme doğru ama yavaşça itin. Yiyecektir.

4-Sürekli vitamin koymak iyi birşey değil. Vitamini özellikle tüy dökümünde haftada 2 yada 3 kere koyarsanız yeterli. Vitamin olarak da doğal yiyecekleri tercih edin. Sebze ve meyve gibi. Su içme konusuna gelince suluğu elinize alın ve su içermiş gibi yapın. O da aynısını yapacaktır.

5-Kuş kumunu ayrı bir kaba koymayın bence. Fazlası zararlı birşey. İki yemliği de yem koyduktan sonra 1 çay kaşığı kuş kumunu yemlikler arasında paylaştırsanız kafi.

6- Yaptığım mama tarifi ise ;
1 adet haşlanmış yumurta
1 yemek kaşığı galeta unu
1 yemek kaşığı irmik
5-6 adet bebe bisküvisi
1 yemek kaşığı rendelenmiş havuç...

Kafesine koyduğunuz mamayı en fazla 6 saat tutun sonra çöpe. Kalan mamayı buzdolabında 2 gün en fazla saklayabilirsiniz.

Yardımcı olabildiysem sevinirim.

Geri