Karadeniz Pet

Kuşumun bir tanesi kaçtı yeni eş ?

korkmass

Yeni Üye
Daha önce önce forumda resimlerini paylaşmıştım, başkalarının kuşlarının kaçtığını da forumdan okuyordum malesef başıma geldi.
4 ay önce çift olarak birlikte almıştım dişi erkekten yaklaşık 2 ay büyüktü. Dişi ele alıştı ancak erkek bir türlü yabaniliğini atamadı. Elimi ne zaman kafese soksam ürküyordu gelmiyordu. Dişi ile öpüşüyordu ama haftada bir iki defa görüyordum. Dişi gagasıyla erkeği ürküttü tam o sırada ben de elimi sokmak için kafesi açmıştım erkek kaçtı.
Şimdi yeniden erkek alsam problem çıkar mı? Dişi kuş 6-7 aylık oldu salma yöntemi ile eş seçmeyi düşünüyorum. Şimdi bi de yalnız kalınca sürekli ötüyor. Bir de kuşları iki farklı yerden almıştım. Daha önce de dişi kuşu aldığım yerden kuş almıştık o kuş da çok kolay alışmıştı. Böyle birşey söz konusu mu yoksa bana mı denk geldi.

Son düzenleme:
Geçmiş olsun. Dişinize yeni eş almanız sorun olmayacaktır hatta belirtiğiniz gibi salmadan kendisinin eş seçmesine imkan verilirse daha uygun olur.

peki yaşı ne kadar olmalı çoğu petshopta 2-3 aylık kuşlar var sıkıntı olur mu küçük olması

Aradaki yaş farkı damızlık kuşlarda sorun olmaz ama 2-3 aylık kuş ergen olmadığından damızlık olarak kullanılmaz yani yavru almak için 5-6 ay beklemeniz gerekir. Dişi kuşunuzu salmaya attığınızda o kendine uygun olanı seçecektir bence.

Geri