Karadeniz Pet

Kuşumun burnundaki sümük

• Konbuyu başlatan Taha BAYHAN
  • Başlangıç tarihi
T

Taha BAYHAN

Guest
Arkadaşlar kuşumun burnunda sümuk var ve tiksiriyor naapmam lazim ?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:08 -->-> Daha önceki mesaj 22:58 --

Cevap yokmu ?

Üşütmüş, burnundaki tıkanıklığı temizlemeniz lazım ama hırpalamadan temizleyin. Ucunu parmaklarınızın arasında sivrieştirdiğiniz peçete parçalarıyla temizleyebilirsiniz. Sert bir cisim kullanmayın. Bir veterinerden yardım alın. Şikayetler sadece bunlarsa kuşunuzu götürmeyin, durumu anlatın muhakkak çözecektir. Soğuk algınlığı geçiriyor kuşunuz ama tedaviye bir an önce başlamalısınız. KEndiliğinden atlatması neredeyse imkansız. Cereyandan iyi koruyun, her zaman korumalısınız ama bu süreçte çok daha dikkatli olmalısınız. Ani ısı değişikliğinden koruyun, bir anda daha serin ya da daha sıcak bir odaya götürmeniz kuşa zarar verecektir. Eğer üşütme tedavi edilmezse solunum yollarında ciddi hastalıklar oluşacaktır. Bİr kuşumu tecrübesizliğim nedeniyle üşütüp kaybettim. Bunaltmamak şartıyla sıcak tutun. Acilen bir veterinerden -petshoptan değil- tavsiyeler alın. Buradan ilaç söylemek doğru olmaz ama sanırım antibiyotik önereceklerdir. Son çare petshop olsun. İnşallah sağlığına kavuşur, erken davranırsanız kolaylıkla atlacaktır. Geçmiş olsun.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:19 -->-> Daha önceki mesaj 23:19 --

NEZLE :
BELIRTILERI : Kanaryanin burnunda ve gözlerinde bir akinti görüldügünde, bunun nezlenin ilk ve temel belirtileri olarak kabul edilerek derhal tedaviye baslanilmasi gerekir.Hastalik ilerledikçe burnun tikandigi,gözlerin çapaklandigi ve kanaryanin soluk almakta zorluk çektigi görülür.Eger önlem alinmazsa agir oksijen yetersizliginin ve mikrobik olan nezlenin yaptigi yüksek ates sonucunda kanaryanizin ölmesi söz konusu alabilir.

NEDENLERI : Mikrobik olmasi nedeniyle baska kanaryalardan geçmesi mümkündür.Bununla birlikte yukarida degindigimiz soguk alginligina bagli olarak üsütme sonucu olusmasi daha yaygin olarak gözlenen bir haldir.Ani isi degisiklikleri ve bazen de aksamüstleri yaptirilan banyo sonucunda islak veya nemli tüylerle bir gece geçiren kanaryanin siddetle üsüterek nezleye tutuldugu çok görülmüstür.

TEDAVISI : Ilk önlem olarak kanarya isica daha yüksek bir yere alinmali ve eger baska kanaryalarla birlikteyse onlardan ayrilmalidir.Gözlerdeki çapaklar ve akinti asit borikli suyla silinmeli soluk almakta zorluk çektirecek oranda bir burun tikanikligi varsa,tuzlu suya batirilmis küçük bir tüy parçasi burun deliklerine sokularak bu tikaniklik giderilmelidir.Bundan sonra burun çevresi ve gözlere SIGMAMYCINE merhemi sürülmeli,ancak burun deliklerinin tikanmamasina ayrica özen gösterilmelidir.B ve C vitamini yüksek besinlerin verilmesinde suyuna bal karistirilarak vücut direncinin artirilmasinda yarar vardir.Bu arada hastalik geçinceye kadar suyuna her gün bir damla TERRAMYCINE konulmalidir.Hastalik arazlari kaydolduktan sonra kafesin sodali sicak sularla veya asit borikli suyla güzelce yikanip güneste kurutulmasi mikroplarin öldürülmesi açisindan yararlidir.

(ALINTIDIR.)

Ama avucladiğim zaman kafasiji kipirdatmadan nasil yapayim ?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:36 -->-> Daha önceki mesaj 23:26 --

Kipairdatmadan nasil yapicam [MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION] [MENTION=11328]Ceren S.[/MENTION]

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:56 -->-> Daha önceki mesaj 23:36 --

[/COLOR [MENTION=11328]Ceren S.[/MENTION] Yardim et

Birinin yardımını alırsanız daha iyi olur. Biri tutsun, siz de bir elinizle incitmeden başını tutup halledebilirsiniz. Asitborikli su eczanelerde satılıyor,heryerde bulabilirsiniz. Pahalı birşey değil. Ama bugün için hafif ıslatırsanız ve suyunu iyice sıkarsanız iyi olur, kuru peçete işinize yaramayacak çünkü. Geçmiş olsun.

bir video vardı nasıl bit pire ilacı sıkılır diye tam adı böyle değildi videonun hatırlayamadım şimdi o videoda nasıl tutacağın görünüyordu araştır internetten birde biri zeytinyağı falan damlatın diyordu nederece doğru onuda bilmiyorum

Teşekkürler de Elime alďığımda ben sogursa ? [MENTION=11328]Ceren S.[/MENTION]

Her türlü elinize almak zorundasınız, hastalığın ilerlemesinden iyidir. Soğursa da alışır tekrar, önce iyileşsin. Acele etseniz iyi olacak, burnu tıkalı durmasın, yazık. Geçmiş olsun.

Ya veterinere götürme şansim yok kendimde yapamicam tık tık ediyor naapcam :(

Geri