Karadeniz Pet

kuşumun burun deliklerinden biri tıkalı

enes44

Yeni Üye
Kuşunuz hasta vitamin takviyesi yapın ve biran önce veterinere tedavi olsun

şimdi veterinere götüreceğim kuştan anlayan bitane buldum verilen tedaviyi sizlerle paylaşirim

Kuşun durumunuda paylaşın inşallah hızlı bi şekilde iyileşir geçmiş olsun

veteriner solunum yolu rahatsızlığı olduğunu söyledi antibiyotik ve vitaminden oluşan bir toz karışımı verdi 15 gün çay kaşığının 1/4 ü kadar suyuna katıp vermemi söyledi ama tıkalı burnunu açmak için uğraşmadı sizce tuzlu suyla tıkalı tarafına uygulama yapayım mı

veteriner solunum yolu rahatsızlığı olduğunu söyledi antibiyotik ve vitaminden oluşan bir toz karışımı verdi 15 gün çay kaşığının 1/4 ü kadar suyuna katıp vermemi söyledi ama tıkalı burnunu açmak için uğraşmadı sizce tuzlu suyla tıkalı tarafına uygulama yapayım mı
Merhaba öncelikle geçmiş olsun. Böyle bir uygulamaya gerek olsaydı veteriner mutlaka yappardı diye düşünüyorum.

Teşekkürler birkaç gün bekleyeyim o zaman

geçmiş olsun veteriner ne dediyse onu yapmakta fayda var inşallah hızlı toparlanır

Allah şifa versin kapılar camları karşılıklı estirmediniz inşallah en büyük düşmanı bu,amoklavin oral süsp verniş olabilir toz. vitamin olarak ney verdi kendisi,bana ımnun 44 vermişti ve kuşum iyileşti allaha şükür sağlıklı bir şekildede kaçtı canım umarım iyi birisine gitmiştir bu arada ağızdan verilen yöntem daha etkili olacağını düşünüyorum ki benim kuşuma öyle yedirdim ilacı damlalıkla.il

Ne verdiğini bilmiyorum dolabinda toz halinde ilaclari vardi onlari karıştırdı birde metranidazol grubu bi ilac verdi onu evde ezip diger karisimla karıştırdım inşallah iyi bir veterinerdir
Estirme kisminada dikkat etmeme rağmen istemeden kaldığı oldu bulunduğum yerde ruzgar şiddetli olduğu için bazen kapilar kendiliğinden açılıyor o konuda hataliyim maalesef
Senin kuşununda burnunda tikanma olmus muydu?

Gecmis olsun gerekli ilaci vermistir kendiniz farkli yontemlere basvurmayin ters teper birde burun deliginin tikali oldugunu nerden anliyorsunuz

Yakindan çektiğim fotoğrafta sol tarafin tıkalı olduğunu bu sabah farkettim öncesinde her iki delikte sağdaki gibiydi

Forumda tıkalı burna pamuklu bir çöple tuzlu su uygulandığında açılacağı söylenmiş ki bu bana mantıklı geldi insandada benzer yöntemler uygulanıyor ama şimdilik uygulamayacagim birkac gün beklerim

Güncel :
Solunum rahatsızlığı yaşayan kuşlarımız için güncellemek istedim
Arkadaşlar solunum rahatsızlığı olduğunu düşünüyorsanız kuşunuz erken hareket etmekte fayda var
Öncelikle tedavi olarak neo-terramycin antibiyotiğini öneriyorum bu antibiyotiğin 2 üretici firması var : pfizer ve zoetis
pfizerı bulursanız daha iyi olur vitamin içinde var zaten
zoetis in antibiyotikte vitamin yok onu siz eklersiniz

neo-terramycin her gün mercimek tanesi kadar 50ml suluga karıştırıp verin (zoetis ise vitamin ekleyin)
antibiyotiği en fazla 2 hafta verin 2-3 günde bir taze meyve sebze verin (benim kuşum marul ve salatalık yiyodu sadece )
haftada bir 3 damla limon ve cay kaşığının ucu kadar bal ve 2 haftada bir 50ml suya 3 damla sirke (bunları en fazla 12 saat verin sonra suyunu değişin)
kafes temizliğine önem verin
kuşumuzun esmeyen bi yerde olmasına özen gösterin
Ve en önemlisi kuşumuzu sıcak tutalım
eğer kuşunuzda ishal varsa sakın antibiotik kullanmayın apex in divitsol solüsyonu size yardımcı olacaktır

veterinerim tarafından yanlış öneri ve tedavi aldığım için kuşum yaklaşık 2 ay hasta yaşadı 1 ay antibiyotik kullandırdılar
kuşumda karaciğer rahatsızlığı oldu ve solunum yolu rahatsızlığı geçmedi
aşağıda resimdeki sistemi kurduktan 5 gün sonra kuşum iyileşti.masa lambası aldım ve kablosunu 100 watt a adayanacak kablo ile değiştirttim ve ısıtıcı seramik ampül aldım.(mesafeyi hava durumuna göre ayarladım )
önerilerim bunlar arkadaşlar umarım kuşlarınız hasta olmaz eğer solunum rahatsızlığı yaşarsa yardımcı olmuşumdur umarım

Ekli dosyalar

• ısıtma.jpg
    ısıtma.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 199
Ayrıca cece tıkanıklığı için hiçbirşey yapmayın internette yanlış bilgiler var muhabbet kuşu kendi hallediyor

Geri