Karadeniz Pet

Kusumun Cinsiyeti ve Irki Nedir Arkadaslar

Onur KARA

Yeni Üye
Merhaba arkadaslar bir bucuk ay once kusumu bir petshop tan aldim. Satan arkadas 32 gunluk oldugunu ve Çekoslavak oldugunu soyledi. Daha sonra talihsiz bir olay yuzunden veterinere gitmek zorunda kaldik, veterinerde 3 aydan kucuk oldugunu soyleyebilirim demisti. Cinsiyet konusunda erkek diye almama ragmen emin olamiyorum tecrubeli olmadigim icin. Resimleri ekliyorum yardimci olursaniz sevinirim :)

q8p3b.jpg

q8ph6.jpg

q8pj8.jpg

q8pk8.jpg

q8pms.jpg

Tesekkur ederim :) ayrica cok agresif ve hic yakinlik gostermiyor sabirla devam ediyorum beklemeye ama disi oldugu icin mi boyle yapiyor diye korkmaya basladim. Irk ve yas olsrak bir tahmininiz var mi

büyük ihtimal dişi. tüy değişimine girmiş 3-4 aylık var gibi.

Kesin erkek diyemediginiz icin aldigim kisiye bir sey demek istemesemde bende disi oldugunu dusunuyorum sanirim kandirildik satan kisi tarafindan. Peki bu kusu ele alistirmak ve konusturmak icin caba gostermeye devam etsem bir gelisme olur mu ?

Bunlarda 4-5 hafta onceki resimleri arkadaslar cere sanki bu resimlerde daha erkegi andiriyor gibi mi bana mi oyle geliyor.

q9cdj.jpg

q9bfy.jpg

q9bh6.jpg

evet önceki resimlerde erkek gibi. ama sonradan büyüyünce değişebiliyor. tam oturuyor cere rengi.

Kesin bir karar vermek zor anladigim kadariyla. Kac aylik olunca cinsiyet rengi tam olarak belli oluyor

bende bu işlerde yeni olsamda baya bi dişi gibi geliyor burun deliklerinin kenarları halka şeklinde beyaz bu dişi oldugunun kanıtı bence erkek olsa rengi oturmasa o halkalar olmaz diye biliyorum

bende bu işlerde yeni olsamda baya bi dişi gibi geliyor burun deliklerinin kenarları halka şeklinde beyaz bu dişi oldugunun kanıtı bence erkek olsa rengi oturmasa o halkalar olmaz diye biliyorum

Yorumunuz icin tesekkur ediyorum haklisiniz sanirim disi oldugu konusunda bende sizinle ayni dusuncelerden yola cikiyorum.

bide o oyuncak kus sizden ilgisini kesmesine sebeb olur ve onu eş sanıp beslemek için yem kusabilir buda sizi telaşa sokabilir bence bu tür oyuncaklar değilde vakit gecirecek yuvarlanan mesela top gibi onlarla oynatmalısınız en azından ben hiç oyuncak koymadım benle ilgilensin diye ilgileniyorda kesinin yanına gidince hareketleniyor ne tarafdan baksam hemen o tarafa gelip ilgileniyor benle henuz 2. günümüz kusumla ama elime alıştırdım bide firar etti bende cıkardım kafesden elimde duruyor az bi ucuyor sonra uctuğu yerden parmağımla alıp koyuyorum kafese kusunuzun ilgisini oyuncaklara değil size vermesini sağlayın daha iyi olur :)

O oyuncagi bir an icin koymustum ama bir daha hic koymadim dediginiz gibi kus benzeri oyuncaklar veya aynalar kullanmayi bende tercih etmiyorum. Internetten dogal ahsap malzemeden yapilmis bir kac farkli tip oyuncaklar aldim bazilarinda dogal pamuk ipligi halatlar var bunlarla oynamaktan cok mutlu oluyor. Arada bir ödül olarak farkli oyuncaklar koyulup degistirilebilecegini okumustum, bazen bu sekilde yapiyorum mutlu oluyor ve ilgisini bizden ayirmiyor. Ne guzel masallah alistirabilmissiniz ben hala ugrasiyorum ama bir turlu alistiramadim elime. Kafes icinde parmagima gelmeye basladi ama kisa sure durup kaciyor. Disi bile olsa elimden geleni sabirla yapmaya devam edicem. Siz ne gibi yontemler uyguladiniz alistirmak icin.

dişi renkleri perfect

Tesekkur ederim :) Kesin disi oldugunu dusunuyorum artik herkes ayni kanida. Peki ne yapmaliyim arkadaslar alistirmak konusturmak icin hic mi sansim yok. Geri vermek istemiyorum. Aldiktan kisa bir sure sonra agir hastalandi veterinere goturdum parazit uygulamasi yapildi, parazit yuzunden tuylerini kaybetmisti oysa bana yavru oldugu icin boyle oldugu soylenmisti. Geri verirsem orada bakimsiz kalicak belki yine hastalanicak :(

bende ismimi yazmıştım bekliyorum 2 gün oldu.

kusumu aldığım ilk saatlerde pek bağ kuramadık acıkcası sürekli elimi ısırmalar ve ele gelmemeler oldu ama bırakmadım sesimle tehlike olmadığını anlaması için yavas yavas yumusak sesle konuştum çünkü muhabbet kuslarının yanlarına sessizce yaklaşılmasını sevmediklerini okumuştum ackcası kuşlara kafes dısından parmak sokmalar korkutmakdan başka birşey değil tamamen elimi soktum ilk günümüzde tanımasını bekledim ısırmasına göz yumdum ama göz yummamak gerekıyor ısırdıgı zaman yuzune hafıfden üfleyin dikkati dağılıp ısırmayı bırakır yada dikkatini başka yere cekin

elimin varlığına alışınca kafesde usul usul yaklaştım kucuk dokunuşlarla güven kurmaya calıştım tabi hala tatlı bir ses tonuyla birşey demeniz gerekmez sesinizden tehlike olmadığını sezdirmek gerekiyor dokunmamada izin verdiğinde hafifden ayaklarinin üstünden ittirdim oda düşmemek için elime cıktı böyle böyle alıştık ama ittirdiğinizde olmuyorsa kusa zarar vermeyin daha fazla ittirip ürkebilir 6 10 dakka saonra tekrart denemek daha faydalı

daha sonra avucumda yemle girdim amacım ele alıştırmak değil yemlikden yemeyi bilmediğini düşünüp karnını doyurmaktı yedi de yani kusunuzuac bırakıp eğitmek yerine bir insan gibi ihtiyaclarını karşılamak icin cabalarsanız bir bağınız oluyor mutlaka ayrıca tepeden pek bakmayın kusa derim sonucta tepeden bakınca hem ön tarafdan hem üstten kusun görüş alanını kapatıp paniklemesine sebep olabilir

parmakla yaklaşmayı denemedim ben cünkü ilk zamanda parmağımı kolay kavrayıp canımı yakabiliyordu elimi uzattım elim daha geniş olduğundan kavraması cok güc oldu ve ısırmayı bırakıp üzerine cıkıp tünedi en önemlisi ani harekette bulunmamak küçük dostca dokunuşlarla elinize alışması en iyisi bence umarım yardımım dokunur siz de biliyorsunuzdur bunları kolay gelsin umarım sağlıklı bir yetiştirme dönemi gecirirsiniz :)

Geri