Karadeniz Pet

Kusumun Cinsiyeti ve Irki Nedir Arkadaslar

bende ismimi yazmıştım bekliyorum 2 gün oldu.

kusumu aldığım ilk saatlerde pek bağ kuramadık acıkcası sürekli elimi ısırmalar ve ele gelmemeler oldu ama bırakmadım sesimle tehlike olmadığını anlaması için yavas yavas yumusak sesle konuştum çünkü muhabbet kuslarının yanlarına sessizce yaklaşılmasını sevmediklerini okumuştum ackcası kuşlara kafes dısından parmak sokmalar korkutmakdan başka birşey değil tamamen elimi soktum ilk günümüzde tanımasını bekledim ısırmasına göz yumdum ama göz yummamak gerekıyor ısırdıgı zaman yuzune hafıfden üfleyin dikkati dağılıp ısırmayı bırakır yada dikkatini başka yere cekin

elimin varlığına alışınca kafesde usul usul yaklaştım kucuk dokunuşlarla güven kurmaya calıştım tabi hala tatlı bir ses tonuyla birşey demeniz gerekmez sesinizden tehlike olmadığını sezdirmek gerekiyor dokunmamada izin verdiğinde hafifden ayaklarinin üstünden ittirdim oda düşmemek için elime cıktı böyle böyle alıştık ama ittirdiğinizde olmuyorsa kusa zarar vermeyin daha fazla ittirip ürkebilir 6 10 dakka saonra tekrart denemek daha faydalı

daha sonra avucumda yemle girdim amacım ele alıştırmak değil yemlikden yemeyi bilmediğini düşünüp karnını doyurmaktı yedi de yani kusunuzuac bırakıp eğitmek yerine bir insan gibi ihtiyaclarını karşılamak icin cabalarsanız bir bağınız oluyor mutlaka ayrıca tepeden pek bakmayın kusa derim sonucta tepeden bakınca hem ön tarafdan hem üstten kusun görüş alanını kapatıp paniklemesine sebep olabilir

parmakla yaklaşmayı denemedim ben cünkü ilk zamanda parmağımı kolay kavrayıp canımı yakabiliyordu elimi uzattım elim daha geniş olduğundan kavraması cok güc oldu ve ısırmayı bırakıp üzerine cıkıp tünedi en önemlisi ani harekette bulunmamak küçük dostca dokunuşlarla elinize alışması en iyisi bence umarım yardımım dokunur siz de biliyorsunuzdur bunları kolay gelsin umarım sağlıklı bir yetiştirme dönemi gecirirsiniz :)

Çok tesekkur ediyorum elinize emeginize saglik uzun uzun yazmissiniz :) soyledikleriniz hepsini dikkate alicam insallah alisicak oda. Sabir gerektiriyor biraz ama insallah meyvesini alicaz :) en kisa zamanda geri donusumunu ulastiricam size :) tekrar tekrar tesekkur ediyorum :)

dişi kuşlar daha hırcın ve daha zorlu bir eğitimden geciyor sabırlı olun hergun küçük dokunuşlarla tanıtın kendinizi 1 kacar 2 ısırır elinde sonunda ısrarınıza dayanamayıp sizi kabul eder sonrası çorap söküğü gibi gelir :) yalnız kalın bence kuşunuzla sizi bilsin çünkü kendi ailemden söleyim kuşumu yeni cıkardığımda kafesnden elimde sevmeme izin veriyordu omzuma koydum elime aldım odama aileden biri girince parmaklarını kastı kuş resmen bide evdeki kuşun ucmasına ani tepki gösterince iyice korktu hayvan alime alıp sakinleştirdim gözlerden uzak sessiz basbasa verin bence eğitiminizi başarılar ve evet geri bildirimi bekliyorum :)

Insallah dediginiz gibi olucak inaniyorum bende. Annemin ben çok kucukken disi bir muhabbet kusu vardi 20 kelime soyluyor annemin omzundan ayrilmiyor sarkilarda dans ediyordu :) insallah yine ayni egitimi saglayabiliriz :)

İNŞAALLAH ama sakın ilgisiz bırakmayın evde yılan bahcesinde timsah besleyenler kadar zor olmamalı her hayvan eğitilebiliyor sevgiyle,onun can taşıması nazık olusu size arkadaşlık etmesi size yeter onun heyecanı ile yakınlaşın illa parmağıma kon uc dedim mi uc parmağımı kaldırınca gel robot değil bu hayvan :) ürkmesin diye telefonumu titreşime aldım az havalandırıyorum evi dısarıda cocuklar cığlık cığlığa gecerken camın kenarından kapatıyorum camı hafiften rahatsız olmasın diye şayet ben rahatsız oluyorum dışarda bağırmalarından :D

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bizimkide davulcudan fena korkuyor sofrayi hazirlarken unutmusum cami kapamayi kafesin tavanina yapismis neyseki konusunca sakinlesiyor hemen :D ama gunesin batisina 5 dk kala cama cikariyorum her aksam biraz aksam gunesi alsin birazda temiz hava icin bayiliyor buna o kadar mutlu oluyor ki hava kararana dek susmuyor hic :)

benim odam güneş almıyor malesef :/ balkona cıkartıyorum arada gölgheye koyuyorum diğer kuşların seslerine cevap verıyor flan geri alıyorum içeri :)

Geri