Karadeniz Pet

Kusumun Cinsiyeti ve Irki Nedir.?

• Konbuyu başlatan Okay Ates
  • Başlangıç tarihi
O

Okay Ates

Guest
Merhaba arkadaslar öncelikle araniza yeni katilmaktan ve böylesine güzel bir forum yapilmis olmasindan mutlulugumu belirtmek isterim.
Bende sali günü kendimize kaldigimiz yerde (Almanya) cok taninmis olan bir kus yetistiricisinden Muhabbet Kusu aldik.Kendisi bize kusun 7 haftalik ve Erkek oldugunu söyledi.Arkadaslarimdan bazilari ise Disi oldugunu söylüyor kafam karisti inanin.
Ilk defa bir yabanci canli besliyorum (Hayvan demiyorum yanlis anlamayin benim icin hersey birer canlidir) simdiye kadar neden bunu yapmadim diye kendime kiziyorum.Bu kadar kisa zaman icerisinde ona cok alistik.
Benim sizlerden ögrenmek istedigim kusumun (RANJiD) cinsiyeti ve irki nedir?Birde hic ama hic ötmüyor onunla sürekli konusuyorum cicikus,askim,simarik gibi kelimelerle beni sürekli dinliyor ve bazen gagasini acip kapatiyor hafif bir gicirdatma yapiyor.Kafesin icerisinde tutuyorum su an parmagimi iyice yanina uzattigim zaman elime geliyor gerek elimde olsun gerek kafesinde olsun sürekli ayni yerde duruyor hic hareketli degil sürekli dünekte duruyor yemini bile kafesin altindaki kumun üstüne döktüm cünkü yemlikten hic yememis ordan yiyor sonra saatlerce orda duruyor bunlar normal mi?
Sürekli uyuyor gibi gözleri kapatiyor.Bana yardimci olursaniz sevinirim.Cünkü gercekten kendimi ona cok bagladim onunla sürekli ilgileniyorum konusuyorum ama suana kadar hic ötme yok,kendince hareket yok üzülüyorum buna.Emeklerim bosa gidecek diye degil acaba kusumda normal olmayan bir durum mu var diye düsünüyorum.
Saygilarimla..

Merhaba arkadaslar öncelikle araniza yeni katilmaktan ve böylesine güzel bir forum yapilmis olmasindan mutlulugumu belirtmek isterim.
Bende sali günü kendimize kaldigimiz yerde (Almanya) cok taninmis olan bir kus yetistiricisinden Muhabbet Kusu aldik.Kendisi bize kusun 7 haftalik ve Erkek oldugunu söyledi.Arkadaslarimdan bazilari ise Disi oldugunu söylüyor kafam karisti inanin.
Ilk defa bir yabanci canli besliyorum (Hayvan demiyorum yanlis anlamayin benim icin hersey birer canlidir) simdiye kadar neden bunu yapmadim diye kendime kiziyorum.Bu kadar kisa zaman icerisinde ona cok alistik.
Benim sizlerden ögrenmek istedigim kusumun (RANJiD) cinsiyeti ve irki nedir?Birde hic ama hic ötmüyor onunla sürekli konusuyorum cicikus,askim,simarik gibi kelimelerle beni sürekli dinliyor ve bazen gagasini acip kapatiyor hafif bir gicirdatma yapiyor.Kafesin icerisinde tutuyorum su an parmagimi iyice yanina uzattigim zaman elime geliyor gerek elimde olsun gerek kafesinde olsun sürekli ayni yerde duruyor hic hareketli degil sürekli dünekte duruyor yemini bile kafesin altindaki kumun üstüne döktüm cünkü yemlikten hic yememis ordan yiyor sonra saatlerce orda duruyor bunlar normal mi?
Sürekli uyuyor gibi gözleri kapatiyor.Bana yardimci olursaniz sevinirim.Cünkü gercekten kendimi ona cok bagladim onunla sürekli ilgileniyorum konusuyorum ama suana kadar hic ötme yok,kendince hareket yok üzülüyorum buna.Emeklerim bosa gidecek diye degil acaba kusumda normal olmayan bir durum mu var diye düsünüyorum.
Saygilarimla..
Irkı ve cinsiyetinde bende kararsız kaldım ama kuşun hiç ötmememisi normaldir muhabbet kuşları çok ürkekdirler yeni ortamdan korkuyordur zamanla ötmeye başlar siz kuşa 1 yaklaşırsanız o size 2 gelir sadece korkutacak şeyler yapmayın

Mümkün oldukca korkutacak birsey yapmamaya calisiyoruz inanin yaninda oldugumuz zaman bile cep telefonlarimiz sessiz ayarda.Aniden calarsa ürkebilir diye yalniz gercekten bu cinsiyet ve irki cok merak ediyorum.Resimlerden mi anlasilmiyor yoksa eger öyleyse daha degisik resimler cekip koyabilirim.Birde yavru oldugu belli degilmi bana 7 haftalik denilmisti
Saygilar

Ne kadara aldınız kuşu bana ingiliz gibi geldi ırkları hakkında tam birşey söliyemiycem ama iri gibi duruyor

Ben Almanyada yasiyorum burdaki Pet Shop gibi yerlerde tane 30 - 50 € arasi ama ben senelerdir bu isi yapan ve kaldigimiz yerde cok taninmis olan bir yetistiriciden aldim 20 € verdim.Bana kus hakkinda cok seyler söyledi kanatlarinin ordan daha siyah cizgiler gelmeye baslar dedi sanirim irki konusunda da söylemistir ama ilk defa aldigimdan dolayi bilgisizim kulak vermemis olabilirim

Dediğim gibi ırkı ingiliz yada hollanda gibi duruyor tam emin deilm kuş yavru yaşını tam öğrenmek icinse gözlerini yakından çekip link atarsanız bilgi verebilirim

maşallah çok tatlı.Allah ayırmasın.Daha çok yavru o yüzden cinsiyeti bence belli olmuyor.

maşallah çok tatlı :) ilk 1 2 hafta böyle sessiz kalıyolar ama daha sonrasında alışıyolar bana erkek gibi geldi ustalarımız daha net cevaplar verecektir ve muhabbet kuşlarının en çok korktuğu şey ellermiş öyle okumuştum illada avuç içinden çok korkarlarmış

Sanirim bu resimler daha aydinlatici olabilir biraz daha yakindan cektim.Kafasinin üstünde hala hafif sari renk var zamanla gider biraz siyahlik gelir denildi.

Sanirim bu resimler daha aydinlatici olabilir biraz daha yakindan cektim.Kafasinin üstünde hala hafif sari renk var zamanla gider biraz siyahlik gelir denildi.

Kuşunuz 2 aylık civarıdır belki daha kücüktür birde rica etsem kafesin fotoğrafını yollarmısınz kafes dikkatimi cok çekti :)

Kafesi kusu aldigim kisi verdi 20 € yani 20 € kus icin 20 € kafes icin.Belki biraz büyük bilemiyorum ama ben bilerek büyük aldim kafes icerisinde biraz alani olsun diye.Kafesin telleri boyali degil orjinal tel hic boyanmamis kusu satan kisi bunlari tavsiye ediyordu cünkü kuslar telleri gagaliyormus ve üzerindeki boyayi kaldiriyormus zararli olabilir dedi.Ayrica sanirim dünek diyorsunuz ayaklari ile tutundugu yerler gercek agac dallarindan kesilip takilma (zararli olan dal degilmis) bunu kusu satan kisi yapmis o genelde böyle yapiyormus kafeslere cünkü kuslar icin bunlar daha iyi dedi bende öylece aldim.Simdilik ayna kesinlikle takma dedi hatta oyuncakda var söktü ilerde takarsin öncelikle sana alissin dedi.

ballı kreker asmışsınız sanırım onu önermiyolar kuş için zararlı olabiliyormuş ve bence kafesin dışına tül takın en azında etraf kirlenmez

Kafesi kusu aldigim kisi verdi 20 € yani 20 € kus icin 20 € kafes icin.Belki biraz büyük bilemiyorum ama ben bilerek büyük aldim kafes icerisinde biraz alani olsun diye.Kafesin telleri boyali degil orjinal tel hic boyanmamis kusu satan kisi bunlari tavsiye ediyordu cünkü kuslar telleri gagaliyormus ve üzerindeki boyayi kaldiriyormus zararli olabilir dedi.Ayrica sanirim dünek diyorsunuz ayaklari ile tutundugu yerler gercek agac dallarindan kesilip takilma (zararli olan dal degilmis) bunu kusu satan kisi yapmis o genelde böyle yapiyormus kafeslere cünkü kuslar icin bunlar daha iyi dedi bende öylece aldim.Simdilik ayna kesinlikle takma dedi hatta oyuncakda var söktü ilerde takarsin öncelikle sana alissin dedi.

Maşaallah kafesinizde kuşunuz kadar güzel aldıgınız adam doğru söylemiş ayna takmayın psikolojisi bozulur ama oyuncağı taksan sorun olmaz bit ilacıda alın bence kafese ve kuşa ara ara kullanmanız gerekir

erkek vitamin verin kafes güzel kuşunuzda çok güzel maaşallah o krakeri çıkarın

ballı kreker asmışsınız sanırım onu önermiyolar kuş için zararlı olabiliyormuş ve bence kafesin dışına tül takın en azında etraf kirlenmez
Evet kreker taktim karisik olanlardan kendimce aldim iste bilmiyorum iyimi yaptim kötü mü zaten hic ilgilendigi yok yemini bile yere topragina döktüm ordan yiyor evet tül iyi olur burda okumustum ama Almanyada kaliyorum ve burda su ana kadar öyle birsey bulamadim gerci daha Sali günü aldim hala arastiriyorum

eğer imkanınız varsa siz kafesin ölçülerinde diktirebilirsniz krekeri önermiyolar çünkü kimyasal yapıştırıcılarla yapıyorlarmış bende koyuyordum ama çıkarttım kuş için oldukça zararlıymış

erkek vitamin verin kafes güzel kuşunuzda çok güzel maaşallah o krakeri çıkarın

Simdi cinsiyeti erkek yani kusumun.Irki hakkinda da beni biraz bilgilendirebilirmisiniz.Hepinize ayri ayri tesekkür ediyorum.Iyiki varsiniz.Kendimi ona cok kaptirdim.Simdiye kadar neden bunu yapmadim diye kiziyorum.Bana ayri bir mutluluk veriyor su ana kadar hic ötmese hareket etmese bile bakiyorya o bana yetiyor.
Tavsiyenize uydum ve hemen krakeri cikarttim peki hic mi takmayayim yoksa ilerde mi?

eğer imkanınız varsa siz kafesin ölçülerinde diktirebilirsniz krekeri önermiyolar çünkü kimyasal yapıştırıcılarla yapıyorlarmış bende koyuyordum ama çıkarttım kuş için oldukça zararlıymış
Evet ya diktirmek hic aklima gelmemisti cok yasayin.:rolleyes:
Krakeri hemen cikarttim.Bilgilendirdiginiz icin tesekkür ederim

hiç takmayın kendiniz evde yapabilirsiniz sitede tarifi var mama da yaparsanız çok faydalı mama tarifide burda ustalarımız var onların sayesinde öğrendik :) hareketsiz olması normal benimde 1 yaşında bi kuşum var ve konuşuyo inanın ilerde siz bile şaşırcaksınız maşallah çok hareketli oluyolar

Geri