Karadeniz Pet

Kuşumun durumu kötü bakarmısınıx

Bana güvenmek zorunda değilsiniz ki.. Ama sonuçta doğru ve olumlu bir tedavi başlamışız. O kadar anlatmama rağmen internette okuduklarınız üzerine kuruma teşhisi koymuşsunuz ve benden onay bekliyorsunuz. Kuş megabakter değil. Göğüs zayıflaması mevcut hastalığından ve ilaç göğsünü yağla veya kasla doldurmaz. Zamana ihtiyacı var. Mantar bittikten 15 gün kadar sonra göğsü de düzelecek. Ağza damlatmayı kesebilirsiniz artık. Suya katmaya devam.

Hocam merhabalar. Ben @wonderlive34'ün ağabeyiyim. Kendisi yaşça biraz küçük ve kuş konusunda aşırı hassas olduğu için durumu tam anlatamamış. Ben size anlatayım.

Yaklaşık 3-4 ay önce kuşta hırıltı ve kuyruk atması başladı. İlk başta pek önemsemedik. 1,5-2 hafta sonrasında, özellikle geceleri kuştan evi inletecek şekilde inleme sesleri çıkmaya başladı. Ciyaklama viyaklama şeklinde. Zor nefes alıyordu. Sonrasında birkaç gün içinde kuş tepki veremeyecek duruma geldi. Bende kuşu alıp İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'ne götürdüm. Orada ilk başta bir makinenin içine koyup 2-3 saat oksijen verdiler. Sonrasında alıp muayene ettiler. Muayeneden sonra Baytril adlı bir ilaçla Serum Fizyolojik isimli bir damla yazdılar. Baytril'i, 100cc bir suya 4cc koyun dediler ve her gün suyunu değiştirin dediler. Damlayı da günde 1 kere damlatın dediler. Bu tedaviyi 10-15 gün uyguladık ve kuş düzeldi. Hırıltı ve kuyruk atması kayboldu. Neşesi yerine geldi. Bizde Baytril'i ve damlayı bıraktık. Her şey güzel giderken 2 hafta sonra kuşta hafiften tekrardan hırıltı ve kuyruk atması başladı. Bizde tekrardan Baytril ve damlaya başladık ama bu sefer fayda vermedi. Sonrasında burnunun tıkalı olabileceğini düşünerek 2 gün boyunca günde 1 kere olmak üzere burun deliklerine 1'er damla tuzlu su damlattık. 2. gün tuzlu su damlattıktan hemen sonra kuş sürekli hızlı bir şekilde hapşırmaya başladı ve o esnada 2 adet yem çıktı ağzından ya da burnundan. (Neresinden çıktığını göremedik.) Ondan sonra kuştaki hırıltı ve kuyruk atması kesildi ama 1 hafta sonra tekrardan başladı. Sonrasında tekrardan Baytril ve buruna tuzlu su denemesi yaptık ama başarılı olamadık. Ardından internette yaptığımız araştırmalara göre astım olabileceğini düşünerek, çeşitli muhabbet kuşu forumlarından birkaç arkadaşın önceden yapmış olduğu tavsiyelere göre önce AVIASTIM kullandık. Fayda göremeyince 1 hafta ara verip azeltin etken maddeli AZOMAX'a başladık. O da fayda vermeyince tekrardan 1 hafta ara verip bu sefer DELTACORTRIL isimli ilaca başladık. O da pek fayda vermeyince tekrar 1 hafta ara verip en son TETRADOX isimli ilaca başladık. O da fayda etmeyince benim birader kuşun burnuna OTRIVINE isimli burun damlasını damlatmış. (Ne amaçla damlattığını bilmiyorum.) Zaten damlayı damlattıktan sonra kuş bu hale geldi. Damlayı damlatmadan önce bu kadar kötü değildi. Islık çalınca öterdi, insan görünce kapıya atlardı, dışarı çıkmak isterdi, omuza çıkıp oyun oynardı, gözleri açıktı. Sadece zor nefes almanın verdiği halsizlik vardı. Onun dışında bir şey yoktu. Damladan sonra bu kadar kötüleşti. (Damladan sonra sizin tavsiyeniz üzere Flagly kullanmaya başladık.) O attığı videolarda biraz hareketli görülüyor ama normalde öyle değil. Elimizle biraz uğraştıktan sonra biraz canlanıyor ki videoda biraz hareketli görülmesinin sebebi de öncesinde biraz uğraştığımız için. Onun dışında dışarıdan müdahale edilmediği ya da yüksek ses çıkarmadığımız sürece gözleri sürekli kapalı gibi. Kendini kaşıması, hapşırması, kusacak gibi hareket yapması ve yem - su içmesi dışında pek fazla hareket etmiyor. Tünekte sakince duruyor. Ellediğimizde de çok uğraşmadığımız sürece pek fazla tepki vermiyor gibi. Ama arada sırada ıslık çalınca tepki verdiği ve kafesin kapısına çıktığı oluyor ancak gözleri neredeyse tamamen kapalı şekilde. Göğüsteki kemik ise sivri değil de bir pipet yüzeyi şeklinde ele geliyor. Ve kuşta aşırı şekilde bir zayıflama oldu tüm bu süreçte. Şuan kuş 1 yaş civarlarında ve önceden bayağı büyüktü. Şuanda boyu kuyruğu saymazsak işaret parmağı boyunda. Buna göre bize bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Biraderimin eksik anlatımı için onun adına özür dilerim.

Yasin Sucu

Rica ederim hocam. En başta veterinerlik fakültesinin hatası var. Test yapmadan kesin teşhis koymadan tedaviye başlamışlar. Onlar astım bronşit gibi bir hastalıktan şüphelenmişler anlaşılan.
Kuşta bakteriyel bir hastalık olduğunu düşünmüyorum. Astım olsa kuş zayıflamaz ve hareketler hiç tepki vermeyecek dereceye gelmezdi. Sadece kuş zor nefes alırdı. Tıksırma olurdu.
Dışkısından gördüğüm kadarıyla kuşta trikomonas var. Mantar bağırsaklar , kursak ve üst solunum yolu hatta yemek borusu da dahil olmak üzere her yerini sarmış. Beyaz köpüklü kusmuk Kursaktaki mantardan kaynaklı zaten. Mantar hastalığı geliştiğinde beraberinde fırsatçı diğer hastalıklar da gelişebiliyor. E koli gibi cocsioz gibi veya başka fırsatçı patojenler devreye girebiliyor. Siz antibiyotik kullanarak diğer patojenleri baskıladığınız için kuşta iyileşme belirtileri görülmüş. Ancak kuş iyileşmemiş çünkü bu hastalıkta antibiyotik mantar sayısını arttırmaktan başka bir işe yaramaz.
Mantarlar yapıları gereği konakçılarını öldürmeyip onların yediklerini sömürürler. Ama sayıları çoğalınca üst solunum yolundakiler kuşu nefessiz bırakır kursaktaki ve bağırsaktakiler kuşun yemden faydalanmasını engeller yemek borusundakiler yem yutmasını engeller ve kuş açlıktan veya oksijensizlikten ölür.
Anlattıklarınıza göre kuşu çok yormuşsunuz antibiyotikte ısrarcı olmanız yanlış. Çünkü bayteil zaten çok güçlü bir antibiyotik. O çözmemişse diğerleri de çözemez bakteriyel rahatsızlıkları. Kuş ölüp ölüp dirilmiş. Tabiki iyileşmesi de bir o kadar zorlaşmış. En baştan benim önerdiğim ilacı veya biteral tablet'i yeterli dozda ve sürede kullanmış olsaydınız kuş kolayca düzelirdi. Kuştaki zayıflama ve göğüs kemiğindeki sivrilme yemden yararlanamayıp önce vücut yağlarını sonra da kaslarını tüketmesinden kaynaklanıyor.
Önerdiğim ilaca bir gün bile geç başlanmış olsaydı kuş %99 ölürdü. Şimdiki haline gelmiş olması ilacın fayda ettiği anlamına geliyor. Sabırlı olup ağızdan damlatmayı kesip suyuna ilaç katmaya devam etmelisiniz. Çok yüksek ihtimalle kuş düzelecektir.
Eğer sizin şüphelendiğiniz gibi kuşun hastalığı farklı olsaydı kuş çoktan ölmüştü.. Umarım kısa sürede sağlığına kavuşur. Bunun sizin için ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Geçmiş olsun

@Selçuk YÜKSEL

Teşekkür ederim hocam. Veterinerlik fakültesinin ihtişamına kandık diyelim. Ne de olsa basit bir yer değildir ne yapacaklarını bilirler diye düşündüğümüz için başka bir yol aramadık. Sonucu böyle oldu.

Flagly'i, çeyrek suluğa 6 damla olarak kullanıyoruz. Buna ek olarak, çeyrek suluk için bahsettiğiniz probiyotik ve immu 44'ten ne kadar koymalıyız? Birde probiyotik ve immu 44 için önerebileceğiniz bir marka var mı?

İmmu 44 beşeri bir ilaç eczaneden bulursunuz. Tek çeşit ürün. Probiyotik olarak da di-a-zyme 256 , nekton , versela laga , naturel vb birçok marka var. Herhangi biri olabilir. Nekton ve versela daha iyi markalardır. Probiyotiği çay kaşığının ucuyla katın. İmmu 44 4-5 damla kadar.

@Selçuk YÜKSEL

Anladım hocam teşekkür ederim. Bu arada bir şey fark ettim. Kuşun burun deliğinin birinin yarısı kapanmış. Çıkarmaya çalıştım ama sanki bir et parçası gibi orasıyla birleşmiş ve yapışmış. Ne yapmam gerekir?

@Selçuk YÜKSEL Sol delik hocam.

lWkjnb.jpg

Hocam ben olumsuz birşey göremedim elinize alıp daha yakın çekin lütfen

Tam İyileşmesi zaman alacak hocam. Tedavinin kaçıncı günü ?
Burundaki lezyon ilk defa karşılaştığım bir durum. Yapısı sert mi yumuşak mı ? Burun deliğine birşeyler kaçıp da orada kurumuş olabilir mi ? Mesela mama tarzı birşey ?

Tam İyileşmesi zaman alacak hocam. Tedavinin kaçıncı günü ?
Burundaki lezyon ilk defa karşılaştığım bir durum. Yapısı sert mi yumuşak mı ? Burun deliğine birşeyler kaçıp da orada kurumuş olabilir mi ? Mesela mama tarzı birşey ?
Hocam suyuna damlatmaya 3 Haziran'da başladık. Hala devam ediyoruz. Ağzına ise 5-6 gün damlattık. Siz ağzına damlatmayı bırakın deyince bıraktık.

Burundaki şey esnek ve yumuşak. Uğraştık biraz ama ayıramadık burundan. Bir şeyin girip de kurumasına imkan yok. Çünkü oraya girip kuruyacak bir şey vermedik kuşa.

O zaman şöyle yapalım. Tam o noktaya 3 gün günde beş altı defa kulak çöpü yardımıyla oksijen suyu sürelim. Aynı zamanda cerenin çevresine ve alın kısmına da sürün. Eğer faydası olmazsa bu defa 2 gün gliserin sürüp tam yumuşamasını sağlayalım. Yumuşadıktan sonra da kibrit çöpü yardımıyla almaya çalışalım. Bakalım işe yarayacak mı. ilk defa karşılaştığım bir durum bu.
Bu arada Kuşun hal ve hareketleri nasıl düzeliyor mu ? Düzelme varsa dozu biraz daha azaltıp yavaştan keselim ilacı.
Probiyotik ve vitamin veriyor musunuz ?

Son düzenleme:
O zaman şöyle yapalım. Tam o noktaya 3 gün günde beş altı defa kulak çöpü yardımıyla oksijen suyu sürelim. Aynı zamanda cerenin çevresine ve alın kısmına da sürün. Eğer faydası olmazsa bu defa 2 gün gliserin sürüp tam yumuşamasını sağlayalım. Yumuşadıktan sonra da kibrit çöpü yardımıyla almaya çalışalım. Bakalım işe yarayacak mı. ilk defa karşılaştığım bir durum bu.
Bu arada Kuşun hal ve hareketleri nasıl düzeliyor mu ? Düzelme varsa dozu biraz daha azaltıp yavaştan keselim ilacı.
Probiyotik ve vitamin veriyor musunuz ?
Evde varmış. Bundan mı? Bundansa günde kaç defa sürelim?
b720a75e962be1209b8705aa2d67b31f.jpg

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

Sağlık durumu nasıl kuşun ?
Neşesi var. Fakat nefes almakta zorlandığı için sürekli esniyor ve uyuyamıyor sanırım. Sağ deliği neredeyse kapanacak. Oksijenli su veriyoruz dün dendik temizlemeyi fakat aynı et gibi. Bir de burnuna birşey sokamıyorum çok hareket ediyor. Bunun için bi yöntem varmı?

Redmi Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oksijenli suyu verdik derken ? Üçirmeyin sakın kulak çöpüyle o lezyona sürün. Başka yöntem yok sanki veya ben bilmiyorum.

Olabilir tabi. Ama burun deliğindekine ilk defa rastlıyorum.
Hastalık durumu ne diğer şikayetleri bitti mi ?

Geri