Karadeniz Pet

Kuşumun Kafasındaki Dik Tüyler

aztec

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar,

İki ay kadar önce bir erkek muhabbet kuşu aldım. Son günlerde bayağı bir hırçınlaştı. Hiç alışamamıştı bize ama en azından gagalamazdı hiç. Artık kendini güvende hissetmediği an gaga da atmaya başladı. Bi' de kafasının değişik yerlerinde dik dik tüyler çıkmaya başladı. Yavruluktan iyice çıktı bu sıralar, belki onun da etkisi olabilir ama bir hastalık söz konusu olabilir mi diye korktum. Size sorayım dedim. Fotoğrafını da koydum ama çok net görünmüyor. Fotoğrafta göründüğünden daha fazlalar diyebilirim. Sizce normal midir?

1vZE8j.jpg

Gayet normal bir durum bu.Kuşunuz büyük ihtimalle tüy dökme döneminde ve bu yüzden biraz hırçın ve halsiz olabilir.Bundan dolayı vitamin takviyesi yapmanızı öneririm.Gelecek tüyler çok daha gür ve sağlıklı çıkacaktır.

Son düzenleme:
Teşekkürler cevabınız için. Haftada bir gün vitamin takviyesi yapıyoruz ama artırabiliriz o zaman destek olacaksa. Bi' de daha gür çıkacak dediniz ya, eyvah dedim. Bu şekilde güzelliği bozuldu hayvanın:)

Kuşunuz tüye girmiş bu da normal bir durum. Dönem dönem tüylerini döküp yerine yenileri çıkar. Tüy dönemini kolay ve rahat atlatabilmeleri için yulaf verebilir,ortam sıcaksa banyoluk takabilir, havuç maması yapabilir ve B vitamini takviye edebilirsiniz.

Teşekkürler cevabınız için. Haftada bir gün vitamin takviyesi yapıyoruz ama artırabiliriz o zaman destek olacaksa. Bi' de daha gür çıkacak dediniz ya, eyvah dedim. Bu şekilde güzelliği bozuldu hayvanın:)
Haftada iki üç kez suluğuna maksimum 4-5 damla damlatın.Bu suyu günlük olarak değişmeyi unutmayın sakın.Eğer fazla beklerse suluğunuz kokar ve ondan kötüsü kuşunuzu zehirleyebilir.Maşallah çok da güzel bir yavru Bu dediklerimi yaptığınız sürece inşallah şimdiki güzelliği katlanacaktır

Kuşunuz tüyde olduğu için stres yapıp ısırıyordur

Çok teşekkürler herkese. Vitamin takviyelerini sıklaştıracağım, ek mama ve yulaf takviyesi de vereceğim. Kendine gelsin yavrucak:)

Tüy döktüğünde strese girebileceğini bilmiyordum. Ben de alışacağı yere yabanileşiyor diye üzülmüştüm. Çok uzun sürmez inşallah bu süreç. Alıştıramadım kendime çünkü bir türlü...

Geri