Karadeniz Pet

Kuşumun Kafesinde Beyaz Birikintiler

Andarkan

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba.

Kuşum bir yaş civarında erkek bir kuş.

Keyfi yerinde, konuşuyor, oyun oynuyor ama nedense bugün kafesinde fotoğrafta da görebileceğiniz gibi bir birikintiye rastladım.

Kuşumda son zamanlarda çok bir değişim olmamıştı. Sadece bir ay kadar oluyor, yem değiştirdim; Altın Kanatlar marka yeme geçtim. Kuşum yemi de baya beğendi, tüketti. Bunun dışında ara ara yeşillik vb. şeyler de veriyordum.

Sadece ara ara yem değiştikten sonra dışkısının yeşil yeri biraz daha kahverengi gibi olmuştu. Bu da arada oluyordu. Onun da beslenmeyle ilgili ve zararsız olduğunu öğrenince sorun etmedim çünkü tuvaleti yine düzgün, normaldi.

Fakat bu durum, kafesindeki bu olayı, birikintiyi anlayamıyorum. Muhtemelen kusmuk gibi bir şey ama nasıl bir kusmuk?

Anlamı ne? Yani bir hastalık mı? Yanlış bir bakım mı? Öyleyse tedavisi ne?

Fotoğraflardan bakıp yardımcı olursanız çok sevinirim.

k62n2v.jpg

NDyryk.jpg

moV1V2.jpg

ED757D.jpg

j6EVEg.jpg

Not: Fotoğraflardan da anlayacağınız gibi kafesinin altına kuş kumu döküyorum, Kendisi de dışkısına mümkün ölçüde temas etmiyor, arada tel bir yükseklik var.

Kum bir şeyle karışmış ve topaklanmış. Kumsuz bir alan serin öyle altındakilere bakalım.

Kum bir şeyle karışmış ve topaklanmış. Kumsuz bir alan serin öyle altındakilere bakalım.

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler.

Ben kustuğuna eminim diyebilirim ama neden kusuyor veya nasıl bir şey kusuyor onu çözemiyorum. Ve ne yapmalıyım bilmiyorum.

Elimizdeyken, dışarıdayken hatta kafesini temizledikten sonra da kontrol edince dışkısı normal. Sorun gözükmüyor, hali iyi, oyun oynuyor, konuşuyor baya fakat kusması garip. Orada tam orta yere üst üste kusmuş muhtemelen hatta gagasının yanındaki tüyler bile kusmuk izindeydi, sonradan yıkayıp geçirdik.

Kustuğunda yem var, beyaz, bi sıvı halinde. O topaklanmış yer de ufalanıyor yani dışkı gibi değil baya kusmuk, kumla birleşmiş fakat o telin üzerindeki tek parça, kustuğu şey oluyor tam olarak. Sanki öğütülmüş yem gibi bir şey...

Yeni yemi eskiye göre aşırı derecede çok sevdi, kafesinde baya tüketiyor acaba fazla yem yemek gibi bir durum mu? Ya da herhangi bir hastalık vs. mi söz konusu. Dışkısı bozulmasa da parazit, mantar vb. hastalık geçiriyorlar mı kuşlar? Baya oyun oynarken, konuşurken hasta olabilir mi?

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler.

Ben kustuğuna eminim diyebilirim ama neden kusuyor veya nasıl bir şey kusuyor onu çözemiyorum. Ve ne yapmalıyım bilmiyorum.

Elimizdeyken, dışarıdayken hatta kafesini temizledikten sonra da kontrol edince dışkısı normal. Sorun gözükmüyor, hali iyi, oyun oynuyor, konuşuyor baya fakat kusması garip. Orada tam orta yere üst üste kusmuş muhtemelen hatta gagasının yanındaki tüyler bile kusmuk izindeydi, sonradan yıkayıp geçirdik.

Kustuğunda yem var, beyaz, bi sıvı halinde. O topaklanmış yer de ufalanıyor yani dışkı gibi değil baya kusmuk, kumla birleşmiş fakat o telin üzerindeki tek parça, kustuğu şey oluyor tam olarak. Sanki öğütülmüş yem gibi bir şey...

Yeni yemi eskiye göre aşırı derecede çok sevdi, kafesinde baya tüketiyor acaba fazla yem yemek gibi bir durum mu? Ya da herhangi bir hastalık vs. mi söz konusu. Dışkısı bozulmasa da parazit, mantar vb. hastalık geçiriyorlar mı kuşlar? Baya oyun oynarken, konuşurken hasta olabilir mi?
Şimdi şöyle bir durum var oyun kusması da olabilir hastalık kusması da. Bunu anlamanın yolu kusarken nasıl olduğunu gözlemlemek. Halsiz mi, kusmuk kokulu mu vs. Dışkısı nasııl? Bu soruların cevabı önemli. Ben kumdan dolayı dışkıyı anlayamadım o nedenle kumu fotoğraf paylaşmak amaçlı kaldırmanızı istemiştim.

ayna var mı kafesinde? kafesindeki tünek, yemliklerin tutunma kısmı, parlak oyuncaklar, gaga taşı gibi şeyleri kontrol edin temizler mi? özellikle kustuğu yemlerin hizasında kafeste bişeyler varsa onlara bakın. erkek kuşlar ergenliğe girdikten sonra malesef kusma davranışı edinebiliyor cansız nesnelere. öyle bi durum olabilir. normal davranışlarında değişiklik yok demişsiniz. dışkısı da normal. o yüzden aklıma bu 'kur yapma kusması' :D geldi. kusarken konuşuyo, kafasını oyun yapar gibi sallıyorsa, gagasını bi yerlere vurup vurup kusuyorsa kur kusmasıdır.sıkıntı yoktur. hastalıktan dolayı kusan kuşlar genelde halsiz olup, ritmik bi şekilde kafa sallayıp hıçkırır gibi kusuyorlar ve genelde kustukları yemler dağılıyor etrafa, böyle toplu durmuyo çok.onun dışında hastalıkta koku olabilir, dışkı bozulabilir vs. kusma anına denk gelirseniz bunlara da bakarsınız.

Geri