Karadeniz Pet

Kuşumun kafesinin yerini değiştirirsem

Narcissa

Yeni Üye
Dünya tatlısı bir cennet papağanım var, 3-4 aylıkken bir arkadaşımdan aldım ve 3 aydır bende. Alıştı sayılır ama evin ısınma durumundan dolayı hasta olacak korkusuyla akşamları odasını değiştirip kafesini sıcak olan salonumuza getiriyorum. Bir yandan da tüm gün uçtuğu odadansa salonda bizimle olmasının ailemizden hissetmesini sağladığını düşünüyorum. Okuduğum hemen her yazıda kafesinin yerinin değiştirilmemesi gerektiği yazmış ancak sebebi nedir? Kuşumu nasıl etkiler?

Arkadaşınızın evinde her gün farklı odada kaldığınızı düşünün kendi odanız gibi görebilir misiniz? benimseyebilir misiniz? güvenip rahat uyuyabilir misiniz ? basitçe böyle örnekleyebilirim bu konuyu bunun dışında her odanın hava akımı, sıcaklığı aynı olmayabiliyor siz bunu hissetmeseniz bile kuşunuzun bunu hissetmemesi mümkün değil ve hava değişiminden dolayı tüye girerler. Yeri sürekli değiştirilirse buda onları strese sokup yine tüy dökebilirler. Benim size tavsiyem kafesi sıcak olan salonunuzda kalsın siz gündüzleri onu odada salın onunla orada vakit geçirin kafese koymaya yakında salonunuzda biraz vakit geçirin bu şekilde alışabileceğini düşünüyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir:)

@Narcissa kuslariniz sabit yerde kalmasi her zaman daha iyidir bu turlerde bulundugu ortam 5_6 derecenin altina dusmuyorsa hicbir sorun olmaz heleki kuslarinizi saliyorsaniz, gaksine sizin yaptiginiz yanlis bir uygulama bir sicak bir soguk kuslarda saglik sorunu yasatabilir

Haklısınız bu açıdan düşünmemiştim hiç, ama artık sıcacık salonumuzda da kafesinin kapısını açık bırakıyoruz, içim rahat :) şu anda da omzumda kendisi :D