Karadeniz Pet

Kuşumun kanadı kırıldı (sanırım)

Çimen5

Yeni Üye
Merhabalar, benim 2 tane muhabbet kuşum var (biri erkek biri dişi). Erkek olanı Şubat 2015'de, dişi olanı Mart 2016'da aldım. Gayet iyi anlaşıyorlardı ve bana da güveniyorlardı. Fakat geçen ayın başı (Temmuz) bir gün uyandığımda kuşlar aşırı derece korkuyordu ve erkek olanın bir kanadı titriyordu. Bunu yem aldığım yere sordum ve eğer balkon vs. yerlere koyduysam rüzgar çarptığından dolayı hastalanmış olabilir dedi ve bana sularına katmam için bir ilaç verdi. Ben ilacı koydum düzenli olarak fakat hiç bir etkisi olmadı. Bende bir kaç gün önce kuşların neden böyle olduğunu anlamak için salmaya karar verdim (önceden salmaya çalıştım ama çıkmadılar) ve çıkmadılar, bende zorla çıkardım. Dişi olan gayet sağlıklı gözüküyordu. Erkek olanda ise bir sıkıntı vardı düzgün uçamıyordu. Bir yerden aşağı düşünce kanatlarını durmadan çırpıyor ve uçmaya çalışıyordu. Fakat çırpınması sadece yere çarpmasını yumuşatıyordu. Bu kuş şimdi kanadında mı bir sıkıntı var yoksa gerçekten halsiz olduğu için mi düzgün uçamıyor ? Lütfen yardımcı olun :(

Not: Kuşların kafesini düzenli olarak temizliyorum, ısıtmak için kafesi daha iyi gazete serdim kafese ve ince bir yorganla üstlerini kapatıyorum.

Havalar yeterince sıcak bir de yorganla falan örterek bunaltmayın kuşları.
Cereyanda kalmayacak bir yerde kafesinde muhafaza etmeniz kafi.
Sadece incinme ise bir iki ayda geçiyor hayvan kanadını uçmak için zorlamadığı takdirde.

Geri