Karadeniz Pet

Kuşumun parmağa konmasını sağlamak

Hayvansever03

Onursal Üye
Merhaba. Kuşumu kafes dışında eğitmeye çalışıyorum. Parmağımın üstüne konmasını sağlamak istiyorum. Parmağımı uzattığımda eğilip ısırma eğiliminde. Üstüne konmuyor. Ne yapabilirim? Erkek ve 3 aylık.

Mutlu bir kuş. Benden korkmuyor. Yanına sokulduğumda geri gitmiyor. Elimden uzattığım yeşillikleri yiyor. Elimize gelmesini çok istiyoruz ama gelmiyor.

Parmağınızı ayaklarına, karnına doğru tünek pozisyonunda götüreceksiniz. Isırırsa, kesinlikle geri çekmeyin, tepki vermeyin. Eğer kaçarsa, tekrar tekrar aynı şeyi yapın. Bir kere parmağınıza çıkmasını istediğinizde, çıkıncaya kadar, ısrarla ama sabırla ve korkutmadan bunu tekrarlayın. Sakın vazgeçmeyin. Bir elinizde aspur olsun. Her parmağınıza çıkışında, elinizden bir kaç tane aspur yemesine müsade edin.

Teşekkürler cevabınız için. Oğlumun kaçma eğilimini sezdiğimde kıyamıyorum sürekli olarak bunu tekrarlamak huzurunu bozduğumu düşündürüyor. Benden soğumaz değil mi?

Eğer korkutmazsanız soğumaz. Kuşa yaklaşırken sakin ve yavaş hareket edin, sizi gördüğünden emin olun.

Eğer korkutmazsanız soğumaz. Kuşa yaklaşırken sakin ve yavaş hareket edin, sizi gördüğünden emin olun.
Sizin yorumlarınızı çok faydalı buluyorum. Bir konu hakkında danışabilir miyim? Kuşum her gün kafesin giriş kısmında oturup hızlı hızlı kuyruğunu sağa sola sallıyor, kanatlarını açıp açıp kapatıyor ve ağzından yemlerini tane tane tükürüyor. Bu esnada mırıltılar çıkarıyor. Bu neyin göstergesi ve ne yapmalı?

Video paylaşabilirseniz daha iyi olur ama anladığım kadarıyla, şirinlik yapmaya çalışıyor, muhtemelen gagasını bir yerlere de sürtüyordur bu hareketleri yaparken. Yaptığı davranışın karşılığı olarak sizin yapmanız gereken iki şey var, ya daha fazla ilgileneceksiniz, ya da yanına eş alacaksınız. Kanatlarını açıp kapaması, uçmaya hazırlık veya kaslarını gerdirme amaçlı olabilir. Uzun süre hareketsiz kalınca yaparlar. Hatta kanatları ile birlikte bacaklarını da çekerek gerdirirler. Sizi görünce, kafes dışına çıkacağını düşündüğü için de yapıyor olabilir.

Video paylaşabilirseniz daha iyi olur ama anladığım kadarıyla, şirinlik yapmaya çalışıyor, muhtemelen gagasını bir yerlere de sürtüyordur bu hareketleri yaparken. Yaptığı davranışın karşılığı olarak sizin yapmanız gereken iki şey var, ya daha fazla ilgileneceksiniz, ya da yanına eş alacaksınız. Kanatlarını açıp kapaması, uçmaya hazırlık veya kaslarını gerdirme amaçlı olabilir. Uzun süre hareketsiz kalınca yaparlar. Hatta kanatları ile birlikte bacaklarını da çekerek gerdirirler. Sizi görünce, kafes dışına çıkacağını düşündüğü için de yapıyor olabilir.
Kanatlarını geriye çekme hareketini sğrekli yapıyor. Video çektiğimde atacağım buraya. Karın bölgesini sürter gibi yapıyor, kanatlarıyla da kulaç atma hareketini yapıyor. Çok ilginç:) bunu yaparken de ağzından yemini çıkarıyor sürekli. Çok sevimli oluyor ancak neden yaptığını haliyle ev halkı olarak merak ediyoruz. Böyle yaptığında yanına gidip sürekli konuşuyorum onunla. Yaptığından vazgeçmiyor sevimli oğlum.

Muhabbet kuşu çiftleşme videosu seyredin, bakın bakalım kuşunuzun yaptığı hareketlere benziyor mu?

Protein ağırlıklı beslenme veya bizim kızıştırıcı olarak tabir ettiğimiz besinler, hormonları tetikleyerek erken ergenliğe sebep olabilir. Daha önceden yaklaşık 6 aylıkken yumurtlayan muhabbet kuşuna rastladım ama 3 ay çok erken. Acaba kuş daha büyük olabilir mi?

Protein ağırlıklı beslenme veya bizim kızıştırıcı olarak tabir ettiğimiz besinler, hormonları tetikleyerek erken ergenliğe sebep olabilir. Daha önceden yaklaşık 6 aylıkken yumurtlayan muhabbet kuşuna rastladım ama 3 ay çok erken. Acaba kuş daha büyük olabilir mi?
Yemi dışında yeşillik veriyoruz. Yeşillik de protein içermez aslında. Gözlerinin irisinden de yavru olduğu anlaşılıyor. Beyaz halka henüz oluşmamış, tamamen siyah. Sadece kur yapınca beyaz halka bir anda meydana çıkıyor. Gagasının oradaki tüylerde de siyah noktalar belirgin değil.

Yüzünün yakından ve bütün vücudunu alacak şekilde net fotoğraf paylaşabilir misiniz?

Kuşunuz 6-7 aylık civarı gibi görünüyor. Ergenliğe girmiş, içgüdüsel olarak bu davranışları sergiliyor. Eğer tek başına bakma hususunda bir ısrarınız yoksa, kısa zaman içerisinde yanına eş almanız, eş tutmalarını kolaylaştıracaktır.

Kuşunuz 6-7 aylık civarı gibi görünüyor. Ergenliğe girmiş, içgüdüsel olarak bu davranışları sergiliyor. Eğer tek başına bakma hususunda bir ısrarınız yoksa, kısa zaman içerisinde yanına eş almanız, eş tutmalarını kolaylaştıracaktır.
Yaşı konusunda şaşkınım. Daha küçük sanıyorduk demek ki oğlum ergenliğe girmiş:) henüz başka bir kuş almayı düşünmüyoruz aslında. Davranışlarının nedenini öğrenmem şaşırtıcı oldu. Teşekkürler.

Geri