Karadeniz Pet

Kuşumun piskolojisi

Mustafa78

Yeni Üye
Ben kuşların hangi renklerden hızlanacağını ve neleri seveceğini ve psikolojisi hakkında bilgi edinmek istiyorum bana hatvan pidkolojisden anlayan birini etiketlermisiniz siteden birini

Merhaba Mustafa Bey.Öncelik ile Uzman olmadığımı belirtmek isterim.şimdi önce sadece kuş değil mahlukatın doğasını fıtratını bilmek gerekir.konuyu çok uzatmayacağım çünkü konu baya uzun ve ayrıntılı kısa ve öz geçeyim.anavatanı avustralya ovalarıdır.bulundukları doğal ortamların da evcil üretilenler gibi çok renk de ve çeşitde olmazlar.koloni halinde bulundukları için ekseriyette yeşil sarımsı olur.eğer evine tek bir kuş almak istiyor isen ve onu alıştırıp konuşturmak istiyor isen yapacağın şeyler şöyledir.ev içinde en çok vakit geçirdiğin yerde mesela salon da size yakın olan bir bölüme koyulmalıdır.sizden ne yüksek de nede alçakta olmasın.sürekli sizin sesinizi duysun etrafa alışsın.eve yeni getirilen bir kuş ilk başta ötmeyebilir.ona biraz zaman tanıyın.bu 1 hafta olabilir.ona doğal yiğeceklerini ver.kesinlikle sizin yediğiniz cips,ekmek,gofret gibi gıdaları verme.herzaman tohum,havuç,marul vb sebzelerden çok az miktar da ver.kafesini herzaman temiz tut.suyunu günlük değiştir.kuşunuzun stres altın da olmaması için kafesine ufak bir oyuncak tak.1 hafta sonra elinizi yavaşca kafese sokun bir müddet orada durun bunu birkaç gün yapın ürkütmeyin kafes içinde kovalamayın.siz istediğiniz zaman değil kuş istediği zaman olsun yani.yüksek de olmasın çünkü yerden kalkan toz vb kötü hava yukar da biriktiği için kuş hem kötü hava alır hem piskolojisi bozulur.çok alçak olmasın yerden gelen soğuk havaya maruz kalır kuşlar çok çabuk hasta olabilirler.daha farkına varmadan ishal olurlar.kuşunuzun dışkısını sık sık kontrol edin.ve kafesi hafta da 3 kez temizleyin .hemen kuşunuzu odada salmayım iyice alışsın.çünkü geri yakalamak için peşinden koştugunuz da ani hareketleriniz den çok ürker ve size olan güveni azalır ve korkar.önce kafes içinde elinize konması elinizden yem yemesi parmağınıza veya tırnağınıza yanaşıp gagasını değdirmesi lazım.çok şiddetli sesle seslenmeyin.düzgün ürkütmeden ona cici kuş,babacık,aşkım vb içinde cık lı ş li olan kelimeleri seslenin.renk olarak doğası gereği yeşil kahverengi sarı renkleri severler.mesela kendim den bir örnek ilk zamanlar suluğun rengi kırmızı idi ve koyu mavi kafese taktığım da korkmuşlardı hatta 2gün su içmediler.sonra alıştılar.kesinlikle kuşunuzu aç bırakmayın ve kafesinde herzaman kuş kumu gaga taşı kalamar kemiği bulundurun.çünkü kuşlar da kursak vardır.yediği tohumu meyveyi vb onları öğütmek için yardımcı malzeme kum dur.isal olan kuşunuza kesinlik ile yeşillik vermeyin.normal yemine devam etsin.ishal olan kuşun erken müdahale etmez isen ölümü kaçınılmazdır.bunun için kafese 2 suluk takın biri içme suyu diğeri içme suyu içine 1 damla elma sirkesi olsun sirkeli su içindeki parazitleri öldürür. ben ilaçlara karşıyım ishal olan kuşa doğal çözümler şöyledir.az bir miktar prinç haşlayın suyunu soğutup suluga koyun ama 1 günden fazla durmasın veya suluğun içine suyuna çay kaşığı ucuyla kuru kahve koyun buda en fazla 1 gün durabilir.dışkısını kontrol edin.şimdilik yazacaklarım bunlar.bu tek kuş için ..üretim için farklı konular var.iyi hobiler.inşallah size bir faydası dokunur yazdıklarımın.

Geri