Karadeniz Pet

kuşumun poposu neden şişik

Salihim55

Yeni Üye
kuşumun poposu resimde görüldüğü gibi tüyleri seyrek ve şişiklik var. sorun ne olabilir.
IMG-20160622-WA0001.jpg
IMG-20160622-WA0001.jpg

Hocam kuşunuz dişi mi acaba ? Ve tahmini kaç yaşında yada kaç aylık ?

kuş erkek yaşını tam bilemiyorum ama 1 civarı tahminim yanında eşide var

Genelde yanlış hatırlamıyorsam dişilerde böyle sorun yaşanmakta. Fazla yumurtalama yada yumurtlayamama sorunuyla alakalı. Fakat erkek diyorsunuz . Genelde tümörlerde böyle durumlar ortaya çıkmakta ki her şişlik bir tümör vakası diye birşey yok. Kesin olan birşey varsa oda zaman kaybı yaşamadan veteriner hekime başvurmanız.

bulundugum cevremde arastırdım muhabbet kusuyla ilgilenen veterıner bulamadım. eş oldukları için salma şansım olmuyor. yağlanma olabilirmi aynı şekilde.

Evet yağlanmada söz konusu olabilir. Eğer fazlasıyla zamanlarını kafeste geçiriyorlarsa dediğiniz gibi yağlanmadan kaynaklı olabilir. Çünkü hareketsiz durumlarda vücutları yemiş oldukları yemler vasıtasıyla yağlanmaya çok müsait. Bana sorarsanız yazdıklarınıza bakarsak yağlanma sorunu olmuş olabilir . Yinede siz uçurtmayı ihmal etmeyin hayvanada yazık .

goruldugu gıbı erkek

Ekli dosyalar

• 20160622_235112-min.jpg
    20160622_235112-min.jpg
    351.4 KB · Görüntüleme: 34
eğer yağdan dolayı ise yuva hazırlığındalar salmam ne kadar doğru olur bilmiyorum. yaglanma için baska çözüm öneriniz varmı acaba :)

Kilit nokta orası :) yeme alışkanlığı mama hareketlilik vs değişikliği yap diyeceğim fakat işte üreme döneminde karışmamak gerekiyor . Sularına sirke limon vs damlatanlar edenler var ne kadar doğru bilmiyorum ama siz yinede doğal yolu deneyin egzersiz :) yani uçmalarını sağlamak. Tabi üreme zamanlarında değil. Üreme dönemi sonrası mutlaka zorla da olsa uçurun edin yeme alışkanlığını değiştirin çünkü zamanla yağlanma kuşlarda kötü hastalığa dönüşebiliyor ve yavru alamaz hale bile gelebilir. Bol ve sağlıklı üretimler olur inşallah :)

Geri