Karadeniz Pet

Kuşumun Sorunu ne? İshal mi değil mi?

timesinfinity

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar..3 aylık jumbo muhabbet kuşum var.Günde 2-3 parmak kadar su içiyor.Dışkısında da beyaz kısım yok.Bazen yeşil kısım var sadece.Çoğu zaman da şeffaf su renginde idrar bırakıyor.İlk geldiğinde böyle bi sorun yoktu.Gündüz klimanın önünde kalmış bi yarım saat kadar,kuzenlerim bizdeyken.Ertesi gün böyle oldu.Ama üşüttüğünden mi böyle oldu,yoksa sadece gün olarak tesadüf mü sadece bilmiorum.Çünkü bence fazla su içiyor ve ondan dışkısı böyle.Yine de ishalse die avidiare kullandım ama geçmedi.Aksine daha kötü oldu bence.Bütün bu dışkı sorununa rağmen kuş oldukça canlı ve hareketli.Tüy de kabartmıo.Napcağımı bilemiourum yaa.Kafesten suluğu alıp deneyesim bile var.Hani sudan mı değil mi anlamak için :( Yol gösterin lütfen napayım.

Kanatlarında titreme falan varmı

Hocam yeşil sabit etrafı sulu ise bir sıkıntısı yoktur. Resmini atın dışkıların bir bakalım isterseniz

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hayır kanatlarında titreme yok.Can bey dediğiniz gibi yeşil sabit,etrafı sulu.Kafes altına koyu bi kağıt sermişim,o yüzden resim atamıorum şimdilik.Yalnız akşam kafesine daldarı ve aspur koymuştum.Yedi bunları ,şükür.Sabah kafes tabanındaki dışkısı normaldi.Yeşil -beyaz ve katı yani.Sanırım gece su içmediğinden aspur da yiyince dışkı normale dönmüş.Ama uyandı,suya abandı ve dışkı yine sulu şu an.Sıcaklardan dolayı çok su içtiğinden mi böyle sizce? Sonbahara düzelir mi ki? Kuş jumbo ve İzmir'deyiz.Öyle olunca 2-3 parmak kadar su içmesi normal midir? Anladığım kadarıyla ishal değil,fazla su içmekten dışkısı böyle.Böbreklerden ya da şeker has. falan olmasından endişeleniorum.Sırf sıcaklardansa eğer bi nebze rahatlıcam :( Bi de sırf sıcaklardan bile olsa bu sulu dışkı böbreklerini yorar mı ki? O da ayrı bi korkum.Ama su içme de diyemem ki kuşa.Çok soru sordum ama korkuorum bişi olmasından yaa :( Allah korusun

Eger davranışları anormalleşirse ve sulu sıçarsa sıkıntı vardır ama davranışları normalse sorun yoktur. Benim kuşumda Manisa ya geldik geleli yeşil sabit etrafı sulu sıçar ama davranışları normaldir. Bunun sebebi ya çok sulu besinler yemesi, ya çok su içmesi ya da düzensiz yemek yemesidir.

Dediğim gibi davranışları normalse bırakın istediği gibi içsin, sıçsın hayvan birşey olmaz :D

Ama illa ben rahat edeyim derseniz pirinci haşlayın suyunu suluğuna koyun (normalden az koyun) 1-2 gün onu içsin. Ona rağmen davranışları hala iyi ama sulu sıçıyorsa veyahudda pirinç suyunu çıkardığınızda tekrar sulu sıçmaya başladıysa bir şey olmaz.

Dediğim gibi davranış çok önemli normalde ishal olan kuşlar halsiz ve titrek olurlar sizinki muhtemelen çok su içmeyi sevdiği için öyle olmuş.

Banyo falan yaptırırken ağzına ve burun deliklerine su kaçırmamaya özen gösterin, saygılar.

Yok keyfi yerinde.Hareketli,oynuo falan.Sanırım İzmir sıcağının etkisiyle fazla su içmekten böyle.Havalar serinledikçe düzelir die düşünüyorum.Boşuna ilaç takviyesi falan yapmayım öyleyse.Ki avidiare içirmiştim maalsef :(

Geri