Karadeniz Pet

Kuşumun sorunu ne?

Babacik

Meraklı Üye
04AD8BD6-167A-406A-A1A3-18EF6316CFFB.jpeg
B1BE21E2-3C2D-4ABA-B1DB-D34797DB7E0B.jpeg
94B54C38-1C59-43DE-AC71-A0F82BA78205.jpeg
normalde bıcır bıcır olan kuşum bugünden beri bir durgun... normalde kafesten çıktığında sadece acıkınca girer bir de aynasıyla oynamaya. Bugün elimi uzattıgımda bile kafesten pek çıkası gelmiyor, bi sessiz mutsuz :(
.....
Elime aldıgımda da benle pek ilgilenmiyor.
Neyse ki az önce çıkardım ve çok sevdiği aynalı oyuncagının önüne koyduğum kasedeki vitaminli elma sirkeli suyu kana kana içti, iştahı iyi. Dışkısında değişiklik yok.
En son 1 hafta önce banyo yaptı ve üşütülmeden kurulandı, her zaman kullanılan tüy bakım spreyinden sıkıldı, ayaklarına ve gagasına rutin cilt bakımı olarak vazelin sürüldü :) 1 haftadır da ilk kez bugün böyle suskun
....
Şimdi de sesi çıkmıyor ama sağı solu sessiz sessiz kemiriyor
....
Cere dediğiniz kısım yani burnu da eskisi gibi değil kahverengileşti ve orta kısmı kalktı
....
Nesi var ?

mantar belirtisi göremedim ceresinde kahverengi olması kızışma belirtisi yalnız olduğu için strese kapılmış olabiölir

ceresine günde 2 defa vazelin sürün ölü deri atıyor da olabilir süreci kolaylaştırıp hızlandırır

ceresine günde 2 defa vazelin sürün ölü deri atıyor da olabilir süreci kolaylaştırıp hızlandırır

bu dönem ne kadar sürer? Çifleşmesini, o sancılı süreçlere girmesini, bizden sogumasını istemiyorum. Bilmiyorum bu yaptıgım ona haksızlık mıdır ama şuana kadar 4-5 tane kuş besledim hepsi tekti ve uzun süre baktım. Ama hiç çiftleştirmedim, böylr bir triple de karsılaşmadım :d hepsi erkekti, bu dişi çıktı... maşallah çok da cana yakın arkadasım oldu. Ama bugün limoniyiz:/

bu dönem ne kadar sürer? Çifleşmesini, o sancılı süreçlere girmesini, bizden sogumasını istemiyorum. Bilmiyorum bu yaptıgım ona haksızlık mıdır ama şuana kadar 4-5 tane kuş besledim hepsi tekti ve uzun süre baktım. Ama hiç çiftleştirmedim, böylr bir triple de karsılaşmadım :d hepsi erkekti, bu dişi çıktı... maşallah çok da cana yakın arkadasım oldu. Ama bugün limoniyiz:/
mama yapıp içine elma rendeleyip verin çiftleşme isteğini azaltır süreci daha çabuk atlatır ilgilenmeye devam edin oyun oynamaya çalışın sevdiği oyuncaklarını yanınıza alıp sizinle oynamasını sağlayın sıcak bir ortamda banyo da yapsın bu da süreci hızlı geçirmesini sağlar

mama yapıp içine elma rendeleyip verin çiftleşme isteğini azaltır süreci daha çabuk atlatır ilgilenmeye devam edin oyun oynamaya çalışın sevdiği oyuncaklarını yanınıza alıp sizinle oynamasını sağlayın sıcak bir ortamda banyo da yapsın bu da süreci hızlı geçirmesini sağlar
Mama nasıl yapılıyor banada bilgi verirmisiniz irca etsem ? :)

ben kendi yaptığım tarifi paylaşayım

yarım haşlanmış yumurta
zarı ayıklanmış yumurta kabuğu (toz haline getirilecek)
küçük boy yarım havuç
marul
kırmızı lahana
kabuğu soyulmuş elma
1 çay kaşığı irmik
1 çay kaşığı mısır unu veya pirinç unu
1 tatlı kaşığı kuru mama (quick marka)
1 çay kaşığı toz haline getirilmiş kalamar kemiği
1 çay kaşığı kuş kumu (quick marka)
1 tutam tarçın (çok az)

haşlanmış yumurta, kırmızı lahana, havuç ve elma rendenin en küçük tarafıyla rendelenir marullar ince ve küçük küçük parçalar halinde doğranır
daha sonra diğer kalan malzemeler rendelenmiş olanlarla birlikte derin bir kaba konur en son çok az tutam tarçın eklenir harman yapılır hepsi iyice karıştırılır ve kuşa ayrı bir kapta verilir
havuç ve elmadan çok su çıkması durumunda suyu sıkılabilir ama ben az da olsa suyunun olması taraftarıyım
bu mama en fazla 9 saat kalmalıdır ve taze olarak verilmelidir fazla yapıp saklayıp bayat vermeyin yumurta olduğu için zararlı hale gelir taze taze yesinler

Hocam elinizde kullandıgınız kuş ürünleri ve verebileceğiniz bir mama tarifi var mı? İlaçlar , besin takviyeleri vs. markalarıyla beraber paylaşabilir misiniz?
(Edit: yetkili bi abi bulmuşken ne varsa sormak)
ben bu yazdığım mama tarifine ek olarak pazartesi günleri 4 damla limon suyu cuma günleri de yine 4 damla portakal suyu ile c vitamini takviyesi yapıyorum 2 haftada 1 de elma sirkesi ile iç hastalık oluşmaması için 3 damla sirkeli su veriyorum düzenli temizlik ve bakım yapıldığı takdirde ek ilaçlara gerek duymuyorum
yem markası olarak Versele Laga veya Vitakraft kullanıyorum ve memnunum tavsiye ederim
ballı krakerleri tavsiye etmiyorum bal yerine glikoz kullanıyorlar bu da kuşlarımız için zararlı

sizin yapacağınız mama kuşu rahatlatmak için olacağından kırmızı lahana ve havuç kullanmayın onun yerine yarım elma kabuksuz şekilde rendeleyin

sizin yapacağınız mama kuşu rahatlatmak için olacağından kırmızı lahana ve havuç kullanmayın onun yerine yarım elma kabuksuz şekilde rendeleyin
eklemeyi unutmuşum tarçın da olmasın geriye kalan malzemelerle lezzetli bir mama yapıp verebilirsiniz

Peki hocam yapıcam bunu. Kabuksuz yem almam lazımm

Peki hocam yapıcam bunu. Kabuksuz yem almam lazımm
kuşunuzun kabuksuz yeme ihtiyacı yok kabuksuz yemler yavrularda veya hasta olan kuşlarda istisna durumlarında belli sürelerde kullanılır

ben bu yazdığım mama tarifine ek olarak pazartesi günleri 4 damla limon suyu cuma günleri de yine 4 damla portakal suyu ile c vitamini takviyesi yapıyorum 2 haftada 1 de elma sirkesi ile iç hastalık oluşmaması için 3 damla sirkeli su veriyorum düzenli temizlik ve bakım yapıldığı takdirde ek ilaçlara gerek duymuyorum
yem markası olarak Versele Laga veya Vitakraft kullanıyorum ve memnunum tavsiye ederim
ballı krakerleri tavsiye etmiyorum bal yerine glikoz kullanıyorlar bu da kuşlarımız için zararlı
Vitakraftın ballı yemleri?

Geri