Karadeniz Pet

Kuşumun şuan 6 yumurtası var altında acil bi kaç soru sorucam içeri girermisiniz. PLS

ARAZ

Yeni Üye
Selamın Aleyküm.

Bu forum sitesini uzun zamandır takip etmekteyim. Ama üye olmak yeni nasip oldu ve yaklaşık 3 Saattir forum sitesindeyim bi kaç yazı okuyorum. Benim bi boncuk diye kuşum var yeşil bişey 15 tane kelime rahat biliyor evcil bebekliğinden beridir bende bakıyorum. Boncuğum büyüdükçe yanına bi eş almıştım adı maviş oda mavi birşey. Ben yazımı şöyle düzenliyeyim bu çift kuşlar ablamdaydı bende kuş felan yoktu 1.5-2 sene kadar ablam baktı en son mavişide onlar satın almıştı çiftleşsinler diye ama ablamın evindeyken hiç kuluçka dönemleri olmadı. Ben kuşları sahiplendim Bizde 5 6 ay kaldıktan sonra işte kızıştırıcı vs derken bunlar birleşmeye başlamıştı en son araştırdım vs derken kümes lazımmış bunlara yumurtalamaları için kümeside aldım. İlk kuluçkasında kaçtane yumurta çıktı bilmiyorum yani hatırlamıyorum ama 3 tane kuş çıktı yumurtaların içinden yani yavruladılar. 2 tanesi annesine benziyor 1 taneside gök mavisi adını bulut koydum. Boncuk yeşil olduğu için yavruları gayrı meşhur sandım birden babaya benzemiyorlar da :)

Herneyse şöyle devam ediyim. İlk kuluçka döneminde 4-5 yumurta verdiyseler 3 ü çıktı 2 si yalan oldu ya yemişlerdir ya boştur dediğim gibi anlamıyordum ozamanlar bi kaç ay oldu ilk kuluçka dönemi. Sonra 2. kuluçkaya yattı dişi kuşum ordanda 2 3 tanemi ne vardı sanırım yumurta ve onlarda çıkmadı. Ve şuanda 3. kuluçkasında kaç gün oldu bilmiyorum yatalı ama 6 tane yumurtası var ve üstlerinden ayrılmıyor. Sadece gereksinimleri için 20 saniye kadar çıkıyor okadar boncuk zaten kızıyor kümesin içine sokuyor. Çok fazla uzattım muhabbet kuşu üretimine başlamayı düşünüyorum ve baya bi bilgi edindim bu hususta ve bu siteye ilk kaydım ilk konum olduğu için detaylı bilgi almak amacıyla yazımı uzattım. Bide şunu eklemeliyim dişi olan kuşum topluydu ve dediğim gibi yanlışım yoksa bu 3. kuluçkası ve zayıfladı bunuda araştırdım 3. kuluçkadan fazla kuluçkaya yatması ölümle sonuçlanabilirmiş. 3 4 Yaşlarındaki dişiler için 4-5 kuluçka idealmiş. Bunun yaşı okadar yok tabi genç daha.. Bide ben bunların belirli bi çiftleşme ayları var sanıyordum. Yani bi süreden sonra kafesin içinde kümes olsada çiftleşmezler sanıyordum ama öyle değilmiş bugün edindiğim bilgilere göre (Nette) Onların günü ayı yılı yokmuş kafesin içinden kümesi çıkarmadığımız sürece çiftleşirlermiş ve kuluçkaya yatarmış ??? Neyse sorularıma geçiyim ben...

İlk Sorum şöyle ...

<-0-> Kuşlarım ne renk yavru verebilir? Dişi kuşumun rengi mavi erkek kuşumun rengi yeşil. Ve oldukça yapılı tam erkeksi duruyor yani .. 3 Yavru vermişlerdi 2 si annesine benzedi (Mavi) Diğeri ise gök mavisi oldu adını bulut koydum bulut renginde çünki. Sizce ne tür renkler verebilir? Verdiği renkler sadece bu kadarlamı sınırlıdır? Beyaz veya sarı verme olasılıkları ne durumdadır?

<-1-> Dişi kuşumun yaşından emin değilim ama Genç olduğuna eminim. Yine 2 yaşında vardır heralde. Yaşlı değil yani.. 1 Senede kaçkere kuluçkaya yatmaları normaldir sizce? Ve kaç kuluçkadan sonra ne kadar zamanla dinlendirmeliyim onları ? Kümesi felan çıkarıcam içinden dinlendisnler yumurtlamasın artık diye.

<-2-> Kuşum dinlensin artık yumurtlamasın diye kümesi kafesten çıkartmam yeterli olurmu sizce? Yoksa erkek kuşu ayırmalımıyım? Daha 2 güne kadar o 3 yavru küçücük kafeste annesiyle babasıyla birlikteydi yani 5 tane kuş. Zaten bi önceki yumurtalarda ondan kırıldı zanlımca.. Ama ayrı bi kafes aldım ve o 3 yavruyu ayırdım diğer odaya koydum diğer kafes benim odamda (Odam Sıcak)

<-3-> Dişi kuşum yumurtaların üstünde tamam o normal peki erkek olan kuşunda kümesin içinde yatması vakit geçirmesi normalmidir? Yumurtanın üstündemi yatıyor mavişin yanındamı anlamadım ama kümesteler ikiside genelde..

<-4-> Ben kafesin temizliğini Haftada bi olmak suretiyle yapıyorum. Ama kümes kaç ay oldu hiç temizlemedim. Kummu var talaşmı var içinde onada hiç dikkat etmedim ikisinden biri var ananem almıştı çünkü kümes ile içindekilerini.. Dediğim gibi hiç kümesi temizlemedim şuana kadar talaşınıda değiştirmedim. Sizce kümesi temizlemelimiyim?

<-5-> Yumurtaların içinin dolu olduğunu nasıl anlayabilirim? Ve dişi kuş yumurtaların üstündeyken rahatsız edip onu yumurtanın üstünden uzaklaştırıp yumurtaları elime alıp bakmam doğrumu sizce Hani döllenmişmi boşmu dolumu diye?

<-6-> Yumurtaların doluluğunu arttırmak için ne gibi bir yol izlemeliyim? Evde ne gibi mama hazırlamalıyım? Ben kuşuma yem aldım mamasınıda ara sıra yapıyorum yumurta havuç elma kıvırcık olmak suretiyle ara sıra bunlardan yediriyorum...

<-7-> Odam şuanda karanlık kafeste kümeste karanlık anlıycağınız. Saat şuan 01.00 Yani gecenin 1 i. Yumurtanın doluluğu için ışığın açık olup olmamasının bi önemi varmı? Veya kafes ve kümesin içi karanlık olsamı daha iyi olur yoksa aydınlıkmı? Yani odamın ışığını açıp üstlerini tüllemi örtiyim yoksa ışıkları felan kapatıyım da karanlıktamı kalsınlar? Şuan karanlıktalarda...

<-8-> Muhabbet kuşu üretimine başlıycam dediğim gibi ablamdan aldığım bilgiye göre kardeş kardeşe çiftleşiyormuş. Bu ne kadar doğru? Yani bende 2 kız 1 erkek yavru var 8 aylık olduklarında çiftleşirlermi dersiniz? Yani eş seçip... Bana kalırsa kardeş kardeşe olurmu öyle şey yaaa ... Diyorum. Ama Ablam öyle öyle çiftleşirler diyor :confused:

<-9-> Dişi kuşu erkek kuş ağzıyla besliyor ama öyle yeteri kadar doyduğunu sanmıyorum. Mavişin kümesten çıkmadan kendisini beslemesi için ne gibi bir yol izleyebilirim? Ballı krakeri kümesin içinemi sokıyım napıyım yumurtayı kırarlar öylede :D Şuanda ballı krakerleri felan var çubuk gibi olan.. Herneyse, Yoksa bırakıyımda erkek kuş dişiyi ağzıylamı beslesin? Kümesin içine yemlikte olmuyor ki... 6 Tane yumurta dile kolay.. Kırılabilir :mad:

<-10-> Muhabbet kuşlarının yavrularında cinsiyet ayrımı nasıl olur? Yetişkinlerde ayrım yapabiliyorum. Mesela boncuğumun gagasındaki üst kısım burun deliklerinin olduğu halka masmavi. Mavişimin soluk bir renk. Normalde kahve rengi olması lazımmış netten aldığım bilgiye göre neden böyle soluk bi renk anlamış değilim acaba kuluçka döneminde olduğu içinmidir? Yavrularda 2 tane mavi kuş 1 tane gök mavisi kuşum var demiştim ya hani eh mavi kuşun birisinde o halka pespembe ve kıza çok benziyor çok tatlı üstelik. Diğer kuşda ise soluk mavimidir nedir diğer 2 sindede aynı. Bi tek o kuşda pespembe orası. Ama internetten baktığımda pembeyi ben haftalarca kız diye sevdim nette baktığıma göre pembe burnu olan erkekmiş? Soluk burnu olan kızmış ? Yani ben 1 kız 2 erkek kuşum var sanıyordum. Ama yanılmışım sanırım 2 kız 1 erkek ? .s

Siz detaylı bir bilgi verirmisiniz bu konuda değerli kardeşlerim abilerim ablalarım hayvan sever arkadaşlarım. Yavrularda cinsiyet ayrımı nasıl yapılabilir???

Kuşlar şuanda tahminimce 1.5 2 aylık varlar. Sorularıma cevap bekliyorum lütfen bi kaç dakikanızı ayırın Çünkü ellerimde doğdular resmen yanlış bişey yapmak istemiyorum. Zaten o 2 kuşu vericem mavi renk olanları biri ablama gidicek birini annem arkadaşına vericek bi o bulut kalıcak bizde gök mavisi olan.

Son düzenleme:
Aleykümselam kardeşim, hoş geldin.

<-0-> Yavruların ne renk çıkacağı sadece anne babaya değil anne babanın anne babası ve onların anne babasına bağlıdır. Hiç anne babanın rengine benzemeyen yavrular da gelebilir ancak genelde yavruların yarısı anne baba ve onların karışımı renklerde geliyor.

<-1-> İki kuluçkada bir bir ay dinlendirsen iyidir.

<-2-> İkisini ayrı kafeslere almasısın, kafesler dip dibe durmasınlar.

<-3-> Yuvada durması yatması normal, yeterki yuvalıkta kavga edip yumurtalrı kırmasınlar.

<-4-> Petshoplardan hamster talaşı alabilirsin, haftada bir içini temizleyip yeni talaş koyabilirsin. Bu kuluçkadan sonra içine plastik folluk konan yuvalıklardan alırsan temizlik işi çok daha kolay olur.

<-5-> Yuvalığın kapağını açıp kışalarsan dişi kafese kaçacaktır zaten. Yumurtalara yatmaya başladıktan 5-6 gün sonra yumurtanın hada olan köt bölümüne ince bir ışıkla bakarsın. Damarlanma ve kalp atışını görebilirsin yumurta doluysa..

<-6-> Sebze ve meyveyi haftada 1 versen yeterli olur. Mama yapabilirsin haftada 2-3 gün, ayrıca doluluk oranını artırıcı pek çok karışım var ancak tek çiftte bunlarla uğraşmaya gerek yok.

<-7-> Sen ışığı kapattığında onlarda karanlıkta durabilirler sorun olmaz.

<-8-> Elindeki yavruya dışardan başka kan bir kuş alsan daha iyi olur.

<-9-> DYuvalık içine yem su koymana gerek yok, erkek olmasa bile yanında çıkıp kendi karnını doyurur.. Aç kalmıyordur tasalanma.

<-10-> Yavrularda erkeklerin çere dediğimiz gagasının üstündeki burun deliklerinin kenarı mor ve pembe renkte olur. Dişilerde delik kenarları beyaza dönüktür.

0- Yavrularınız her renk verebilir 3. kuluçkadan sonra ne renk yavru verebileceğini tahmin edebilirsiniz
1-Bir sene de 4 bilemedin en fazla 5 kuluçka iyidir bence 2 kuluçka geçirip 1 ay dinlendirilirse çok iyi olur

2- yavruları ayırmakta iyi etmişsiniz aksi halde zarar verebilirdi bence dinlendirme evresinde yuvalığı çıkarın ve erkeği ayırın

3-Bazı erkekler dişilerle beraber kuluçkaya yatar normaldir bende bir erkek var maşaallah nerdeyse dişiden çok yatıyor kuluçkaya dişi çıkıyor o hala çıkmıyor yuvadan

4-Yuvalığı temizlemenizi öneririm bite karşı bir önlem olur her kuluçkadan sonra temizleyin ve yeni talaş koyun haftada bir kafes temizliği iyidir

5-yumurtaları almadan en son yumurta 1 haftalık olmuşken küçük bir fener yardımıyla yuva içinde bakabilirsiniz damarlanma belli olur.

6- Verdiğiniz mama iyi taze de hafta da 2 verebilirsiniz bazen hafta da 1 ben vitamin kullanmıyorum

7-Oda karanlıkken yapmayın anne yuvadan rahat çıkamaz yumurtalara da zarar verebilirsiniz akşama yakın bir saatte hava tam kapanmadan yapabilirsiniz

8-Kardeş kardeşe çiftleşmek tehlikeli kimisi yaıyor ama ben hiç yapmadım sakat yavru çıkma olasılığı olabiliyor bazı kişiler de anne ile erkek yavruyu baba ile dişi yavruyu çiftleştiriyor yani çaprazlama yapıyor ama onu da denemedim.

9-Yuva içine ballı kraker yem vs koyma hatta ballı krakeri hiç verme genelde önermiyoruz yapıştırıcı olduğu için dişi ihtiyacı olduğunda çıkar yer yumurtalar soğumaz merak etme

10- erkek yavrular cere kısmı pembe olur zamanla mavileşir dişiler de burun delik etrafı beyaz olur ve yaş ilerledikçe artar beyazlık her dişi annenin cere kısmı kahverengi olacak diye bir şey yok soluk olsa da yumurtlayabilir cinsiyet ayrımı için fotoğraf yüklerseniz daha sağlıklı olur

11-KOCAMAN KOCAMAN MAŞAALLAH ÇOK İYİ BAKTIĞINIZ KESİN KUŞLARINIZA GÜLE GÜLE BESLEYİN KEYİFLİ HOBİLER KEYİFLİ ÜRETİMLER

Abicim sizden allah razı olsun istediğim tüm cevapları sayenizde öğrendim bu husus cevaplara ihtiyacı olan arkadaşlarımında ihtiyacı olacaktır eminim Teşekkürettim takibinizdeyim.. Bide bişey daha sorucam hani erkek kuşu ayırın diyorsunuz ya bizde 2 tane kafes var bi kafeste dişi ile erkek var diğer kafeste 3 tane yavru var. Şöyle birşey yapsam mesela dişi kuş yanlız kalmasın diye 1 veya 2 tane yavruyu onun yanına koyıyım erkek kuşuda diğer yavrunun yanına alıyım yani erkeğin kafesindde onun dışında 1 kuş olsun maksat canı sıkılmasın dişinin yanındada 2 kuş olsun toplam 5 adet kuşum var zaten Ne diyorsunuz doğru olur mu bu ? Yoksa dişiyi yanlızmı bırakıyım kafesinde erkek olanı diğer 3 kuşun yanınamı koyıyım önerilerinizi bekliyorum...

Abicim birşey daha eklicem yeni konu açtım soru bölümüne 6 tane yumurtamıda çıkardım kümesinden resmini çekip siteye yollamak için bi bakarmısınız o konumada. Yumurtalar damarlanmamış gibi daha yeni gibi bi hali var ama kaç günlük olduğu hakkında bi bilgim yok...

Buraya Tıklayıp Konuma Gidebilirsiniz...

Son düzenleme:
Cecabın için saol abim. 1 Kuşu verdim şimdi 2 tane yavru var ama 3. kafes almasam olmaz mı ? Yani yavru olarak bir dişi bir erkek bıraktık e elimdede 2 kafes var dişi yavruyu erkeğin yanına koysam allah mahıfıza kızışır üstüne biner zarar verir felan diye koymadım yumurtalar bi hallolsun kuluçka dönemi bitsin erkek yavruyu babasının yanına dişi yavruyuda annesinin yanına koysam sizce olur mu ? Yoksa 2 yavruyuda annesinin yada babasının yanınamı koymalıyım? Ne diyorsunuz bu konuda ne önerirsiniz 3. Kafes dışında yani 3. kafesde alabilirim aslında ama şuan alamam malüm şuan para yok :)

merhabalar hocam . soruların cevaplarını ustalarımz vermiş .
kafese gaga taşı ve mürekkep balıgı kemigi koyman kuluckadakı kusların ıcın cok iyi olacaktır.
hayırlı üretimler . gaga taşını yavruların kafesınede koymalısın .

Mecbur başka kafes şart olmazsa yavruları bir yere takımı bir yere koy yavruları dagitamazsin olmaz öyle

Peki abim dediğin gibi olsun. 2 Tane yavru var şuan bi kafeste çiftlerde bi kafeste.

Murat kardeşim cevabın için saolasın çiftlerin kafesinde gaga taşı mevcut yavrularınkinde yok. Gaga taşı mineral veriyormuş sanırım. Yeni yeni öğreniyorum onuda ben sadece gagasının uzamasına engel oluyor biliyordum. Gaga taşı yumurta doluluk oranını arttırırmı sizce ne diyorsunuz ? Bide bende şuan yavru olarak bir kız bir erkek var. Erkek olan mavi renk kız olan gök mavisi kanatları gri bulut renginde adıda bulut zaten kardeş kardeşede çiftleşiyolarmış ztn bu konuda belirtmiştim ustada saolsun bilgilendirmişti sakat doğar diye bende bizimkilere (Ablama,Anneme,Anneanneme) Anaaa Kuşlardada akraba evliliği varmış ya la 0_0 Dediğimde her biri gülmeye başladı hani biz insan oğlunda akraba evliliği yaparsak çocukların beyninde bi hasar oluşabilirmiş ya veya sakat kör vs olabilirmiş ya işte bu kuşlarada vuruyormuş abimizin dediğine göre yani kardeş kardeşe çiftleştirmiyimi tekrardan cevaplarmısınız şunu bi netleştirelim??? 1 Çifti bilerek ayırdım ikisi beraber büyüyor 1.5 2 aylık ikiside büyüyünce çiftleşsinler diye bu hususa bi açıklık getirebilirmisiniz???

Cecabın için saol abim. 1 Kuşu verdim şimdi 2 tane yavru var ama 3. kafes almasam olmaz mı ? Yani yavru olarak bir dişi bir erkek bıraktık e elimdede 2 kafes var dişi yavruyu erkeğin yanına koysam allah mahıfıza kızışır üstüne biner zarar verir felan diye koymadım yumurtalar bi hallolsun kuluçka dönemi bitsin erkek yavruyu babasının yanına dişi yavruyuda annesinin yanına koysam sizce olur mu ? Yoksa 2 yavruyuda annesinin yada babasının yanınamı koymalıyım? Ne diyorsunuz bu konuda ne önerirsiniz 3. Kafes dışında yani 3. kafesde alabilirim aslında ama şuan alamam malüm şuan para yok :)

Neredesin sen Araz? Maltepeye gelebilirsen kullanmadığım bir kafesi vereyim sana.

Peki abim dediğin gibi olsun. 2 Tane yavru var şuan bi kafeste çiftlerde bi kafeste.

Murat kardeşim cevabın için saolasın çiftlerin kafesinde gaga taşı mevcut yavrularınkinde yok. Gaga taşı mineral veriyormuş sanırım. Yeni yeni öğreniyorum onuda ben sadece gagasının uzamasına engel oluyor biliyordum. Gaga taşı yumurta doluluk oranını arttırırmı sizce ne diyorsunuz ? Bide bende şuan yavru olarak bir kız bir erkek var. Erkek olan mavi renk kız olan gök mavisi kanatları gri bulut renginde adıda bulut zaten kardeş kardeşede çiftleşiyolarmış ztn bu konuda belirtmiştim ustada saolsun bilgilendirmişti sakat doğar diye bende bizimkilere (Ablama,Anneme,Anneanneme) Anaaa Kuşlardada akraba evliliği varmış ya la 0_0 Dediğimde her biri gülmeye başladı hani biz insan oğlunda akraba evliliği yaparsak çocukların beyninde bi hasar oluşabilirmiş ya veya sakat kör vs olabilirmiş ya işte bu kuşlarada vuruyormuş abimizin dediğine göre yani kardeş kardeşe çiftleştirmiyimi tekrardan cevaplarmısınız şunu bi netleştirelim??? 1 Çifti bilerek ayırdım ikisi beraber büyüyor 1.5 2 aylık ikiside büyüyünce çiftleşsinler diye bu hususa bi açıklık getirebilirmisiniz???

gaga taşının dolulugu bı faydası olurmu bılmem ama olaya söyle yaklasalım kuş onu kullandıgında saglıklı olacak ve faydasını görecektir . bu durum yumurtaya ne kadar etkı eder muamma ama duz mantık yaparsan kuşun saglıklı olursa gelecek yumurtada saglıklı olacaktır yanı dolu olacaktır. MUREKKEP BALIGI KEMİGİ de almalısın dişi kusunun cook ihtiyacı olacaktır .

kardeş kardeşe ciftleşme işi sakat . ki bu konuda sitenin ustaları gerekli acıklamayı yapmış. ya dişardan baska kuş alarak ciftleştir .yada bi takım daha alarak onun onun yavrularıyla şimdiki takımının yavrularını eşleştire bilirsin .

Neredesin sen Araz? Maltepeye gelebilirsen kullanmadığım bir kafesi vereyim sana.

Abicim öncelikle allah razı olsun ince düşündüğün için maltepe ne tarafta kalıyor bilemiyorum ben istanbul zeytinburnunda oturuyorum maltepe nerde onuda bilmiyorum açıkcası.. 1 Tane kafes aldığım için bide yem felan derken para tükendiği için kafes alamıyorum şuan yeni birtane. Aman yanlışi anlaşılmasın tamamen parasız değilim yaşım 19 20 ye doğru yol alıyorum sadece bi kaç gündür yok diyebilirim İştende ayılrılmıştım el mahkum anlıycağınız :( Ve tekrar ederek devam etmek istiyorum Levent abim maltepeye hiç gitmediğim için yerini nerde olduğunu bilmiyorum..

Konuyla alakasız, ne güzel insanlar var forumda iyi akşamlar herkese

file:///C:/Documents%20and%20Settings/Administrator/Desktop/suzi/20150925_174225.jpg
arkadaslar benimde bi çift muhabbet kusum var ve yavruları çıktı en büyüğünü kendime ayırdım yavrulardan diğerlerini sattım ama cinsiyetini bilmiyorum yavrunun ve fotorafta koymıyorum yardımcı olurmusunuz fotolarını atmak istiyorum

Geri