Karadeniz Pet

Kuşumun tedaviai yok mu? :(

Betül

Yeni Üye
Iyi günler, 4 yasinda bir muhabbet kuşum var. Aldığımızdan beri ne kanadı uzadi, ne kuyruğu çıktı sürekli bu şekildeydi. Yaklaşık 1 ay önce gagasinin yaninda küçük çıkıntı farkettim, bunun mantar oldugunu biliyordum mantar kremi aldım fakat kuşumu elle tutamiyorum ve hiç bi şekilde kremi Sürmeme izin vermiyo kendini yerlere atiyor. Eczaneden oceral sprey aldim, 1 hafta kullandim hiç işe yaramadı. Mantari iyice yayildi, boynunun altini da komple yara yapmış bi de.
Yetmedi, bir de çok su içmeye ve sadece su dışkılamaya başladı. Bildiginiz sadece temiz su çıkıyo poposundan, dışkısı normal yayilmiyor ama bu su olayı sıkıntı.
Gerçekten ne yapacağımı hiç bilmiyorum krem dışında herhangi bi şekilde tedavisi yok mu arkadaslar? Bi de her gün haslanmis patates yedirsem diğer sorunu geçer mi? Umarım iyileşir çok üzülüyorum onu öyle görünce.
Resmi
1622vev.jpg

o taban malmesinde gazete kullanırsan böyle olur ayrıca kafesin telleri paslı gibi. kuş hijyenik temiz ortam ister kardeşim öncelikli olarak ordan başla

o taban malmesinde gazete kullanırsan böyle olur ayrıca kafesin telleri paslı gibi. kuş hijyenik temiz ortam ister kardeşim öncelikli olarak ordan başla

21 yıldır kuş bakıyoruz hep gazete kullandık hiçbirinde mantar olmamıştı ilk defa karşılaşıyorum böyle bişeyle, ne tavsiye edersiniz taban için? Bu arada kağıdı yer diye söylüyorsanız asla yere bile inmez düşmediği sürece yani kağıdı yemiyor onu da belirteyim dedim:)

Son düzenleme:
Geçmiş olsun. Ben kağıt havlu kullanıyorum dışkının kontrolü de kolay oluyor.

Yorumunuz için teşekkürler, ben de kağıt havlu kullanmaya başliyim.:) Peki krem dışında bi tedavisi var mı, bu konuda bilginiz var mı acaba? :confused:

Mantar tedavisi hakkında maalesef bi bilgim yok, muhabbet kuşu konusunda henüz 2 aylık tecrübeliyim :) Umarım bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlar. İnşallah en kısa zamanda iyileşir kuşunuz.

Yorumunuz için teşekkürler, ben de kağıt havlu kullanmaya başliyim.:) Peki krem dışında bi tedavisi var mı, bu konuda bilginiz var mı acaba? :confused:

Merhabalar öncelikle geçmiş olsun, mantar bilindiği üzere deri hastalığıdır ve benim bildiğim kadarıyla kendimdede mantar sedef gibi rahatsızlıklar olduğu için krem dışında bir tedavisi bulunmuyor. Bilinen ve en etkili krem eczanelerden temin edilen Troysd adlı mantar kremidir. Hangi kuş kendine krem sürdürmeyi severki dediğiniz gibi hepsi kendini yerden yere atıyor :)
Zorlada olsa ağzına çok temas etmiycek şekilde sürmek gerekli öncesinde oksijenli suyla mantarlı yüzeyi temizlemeyi tavsiye ederim bazen eşim tutar ben yaparım bu işlemi sizde 2.ci bir kişiden yardım alırsanız daha rahat edeceksinizdir. Resiimden çok net anlayamıyorum kuşunuzun ayaklarında mantar varmı yokmu diye ama bence yoksada ayaklarınada bolca sürünüz. Çünkü o rahat durmayıp mantarlı bölgesiyle uğraşacaktır kaşıma vs. o yüzden ayaklarındaki ve tırnaklarındaki kremler tekrar mantarlı yüzeye temas eder.
Bir arkadaşımız sizi kafes tellerinin paslı oluşu ve zeminle ilgili uyarmış, ona sonuna kadar katılıyorum mantardan kesin kurtulmak istiyosanız hijyen şart ve kafesi değiştirmekle başlamanızı tavsiye ederim yenisini alırken zeminde ızgara olmasına dikkat edin ızgaranın altına ne koyulur dersenizde(temizliği kolay olması için) kağıt havlu dışkı takibi için iyidir fakat kuş sağlığına kavuşunca mısır granürü alıp zemine serpebilirsiniz hem dışkıdan dolayı oluşacak kötü koku odaya yayılmamış olur bundan sizde kuşunuzda böylelikle rahat eder.
Mantar aşılamaz bir rahatsızlık değildir, ikinci sorununuza gelince gazete üstündeki dışkısı ishal gibi yayılmıs haşlanmış patetes kesebilir, aspur kesebilir, prinç lapası kesebilir, yem yemesi veya iştahında sorun yoksa ilave olarak bunları deneyip düzelmesini gözlemleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Kafes telleri ve tabandaki gazete kagidi saglik ile hijyen icin onemli ama uyariyi yapan arkadasin uslubuna dikkat etmesi gerekiyor. Vaselin de mantar icin kullanilir. Kulak cubugu yardimiyla fazla yaymadan 10 gun boyunca hergun tedaviyi uygulayin. Ishal icin de aspur kullanabilirsiniz yem olarak. Gecmis olsun.

Son düzenleme:
Oncelikle gecmis olsun.Kafesin telleri pasli kafesi degiatirmenizi ilk basta oneririm.Kafes degisimi sart.Mantar gordugum kadariyla kanamali yaraya cevirmis.Elinize eldiven takarak troysd kremi yedirerek surun bu sure icinde mama takviyesi yapin.Arkadaslarin dedigi gibi aspur ishali kesecektir.Sureci hizlandirmak icin suyuna bi kac damla elma sirkesi damlatin gecmis olsun.

Hepinize çok teşekkürler arkadaşlar yorumlarınız için, dediklerinizi dikkate alacagim umarim cabucak iyileşir.

Çok üzüldüm cidden geçmiş olsun.
İnşallah arkadaslarimin dedikleri işe yarar.
Yorumların hepsini okuyamadım ama arkadaşlara katıldığım nokta kafes değişimi.
Mantar konusunda da gagasının kenarında oldugu için kireçli gaga taşlarından kullanıyormusun bilmiyorum ama kullanırsan işine yaraya bilir.
Suya katılan vitaminler filan kullan hepsinden bide dışkı konusunda yeşillik yedirme bellirli bir süre , ishali tetikler.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:
Geri