Karadeniz Pet

Kuşumun tırnağı hakkında...

Mehmet Eren

Meraklı Üye
Sa arkadaşlar kuşumun tırnağı cok uzadı ne yapmalıyım arkadaşıma sordum şimdi kesilirse enfeksiyon kapar dedi kuşu kafesten çıkaramıyorum ne yapmalıyım acil..

Ekli dosyalar

• 20180314_201658.jpg
    20180314_201658.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 29
  • 20180314_201658.jpg
    20180314_201658.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 25
  • 20180314_201720.jpg
    20180314_201720.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 24
Ben kuşumun tırnağını kesmiyorum kendiliğinden ucundan kopuyor. Kesme esnasında makas tırnağın içindeki kırmızı yerlerden birine denk gelmemeli asla. Keserken kuş hareket eder de yanlışlıkla oraya zarar veririm diye ben riske atmıyorum.

Zaten kendisi törpülüyor doğada nasıl yapıyorsa zorunlu olmadıkca mudahale etmeyin.

Kardesim sen tirnagini kesince enfeksiyon kapiuormusun tirnak gaga hatta tuy olsun neden enfeksiyon kapsin dogal seyler kesebilirsin ama fazla derin degil damar belli kirmizi yeri kesme kesmicelsen zimparali tunekler var takabilirsin ama bazi kuslarin ayagini yara yapar sen zorunlu olmadikca dokunma o kemirir tirnagini mumkunsu ahsap 2 yada 3 tunek al kafes buyuklugune gore

Kendi tırnak makasınızı kullanmamanızı öneririm yanlışlıkla kanatırsanız enfeksiyon kapabilir.Fazla uzun tırnakta şekil bozuklukları çıkar yada tünekteki duruşundan gereğinden fazla uzun olduğu anlaşılabilir.Kesmeye karar verdiğinizde damar yolunun son bulduğu bölgeyi belirleyin onun biraz daha altında doğru bir açıyla kesmeniz gerekir.

Kendi tırnak makasınızı kullanmamanızı öneririm yanlışlıkla kanatırsanız enfeksiyon kapabilir.Fazla uzun tırnakta şekil bozuklukları çıkar yada tünekteki duruşundan gereğinden fazla uzun olduğu anlaşılabilir.Kesmeye karar verdiğinizde damar yolunun son bulduğu bölgeyi belirleyin onun biraz daha altında doğru bir açıyla kesmeniz gerekir.
ben kesmelimiyim kendi halledermi

ben kesmelimiyim kendi halledermi
Tünekteki duruşuna bakmak lazım burdan gördüğüm kadarıyla kesilecek kadar uzun değiller.Yapısı gereği aşağıya kıvrıldığından perde gibi yerlere takılması normaldir.Kuşun kendisinin yetersiz kaldığı tünekte tutunmasını zorlaştırdığı yada aşırı uzadığı zaman müdahale edilir ve kesim yapılır.

Tünekteki ayak kısmının resmini çekseniz de olur.

Geri