Karadeniz Pet

Kuşumun yumurtalarıyla ilgili ve talaş sorunu

OZAN ÖZCAN

Yeni Üye
arkadaşlar herkese merhabalar.acil yardımınıza ihtiyacım var cevaplarsanız çok sevinirim.muhabbet kuşum yaklaşık 10 gün önce 1 tane yumurta yumurtladı yaklaşık 2 gün sonra da 2.yi yumurtladı ve ben bu olaydan sonra kafes babamlardayken kendi evime aldım götürdüm ve yaklaşık 2-3 gün sonra 3. yumurtayı da yumurtladı fakat en son yumurtlama olayından sonra birdaha da yumurtlamadı, anne sürekli kuluçkada ben kuşları rahatsız etmiyorum, sadece yem ve sularını vermek için yanına geliyorum kafesin.yuvalığın içine talaş koymuştum ama anne yuvadan attı talaşları.bu şekilde kuluçka olur mu yavru alabilir miyim.yumurtalara ışık kontrolü yaptım ama herhangi bir şekilde yumurtaların içinde damar göremedim. ne yapmamı tavsiye edersiniz.3 den fazla yumurta yaparlar mı.beklemede mi kalayım yoksa kuşum boşuna mı yatıyor kuluçkaya.;Yavru çıkar mı. kuşlarımı kuşçudan aldığımda yaşları ile ilgili henüz 1-1,5 yaşlarında ve yumurtlamaya yakın dönemde olduklarını beyan etti bana.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Oncelikle Talas olmazsa bişey olmaz her kus talasi sevmez 3 yumurta normaldir 4. Gelmez büyük ihtimalle
Yumurta kontrolünü ne zman yaptın ?

yumurta kontrolünü yaklaşık 2 gün önce yaptım ve hiç damar felan göremedim.yaklaşık ta 10 gün oldu yumurtlamaya başlayalı.beklemede mi kalayım. 3 yumurtanın 3 ünde de boş olma durumu olabilir mi sizce ?

Diger sorularinin yanitini bilemiyorum ancak, kusunun yumurtalarinin hicbirisinden yavru cikmaya kisilerin yazilirini gordum yani hic bir yumurtadan yavru cikmayabiliyor. Ozellikle kuşun ilk yumurtalari ise bu ihtimal daha da yukseliyor diye biliyorum.

Hayırlı akşamlar,
Talaş mevzusu normal benim kuşum da aynısını yaptı talaş koydum attı kağıt parcası vs koydum attı ve şuan öyke yatıyor çok şükür 3 gün önce ilk yavrumu aldım ikinci yavrununda gelmesi lazimdi ama gelmedi sabaha umuyorum onuda.

Üç tane yumurtada normal bir olay kalsiyum eksikliğinden olabilir. Yer değiştirmeden diye düşünme çünkü yumurtanin belirli bir oluşum suresi var sen yumurtlamaya başladıktan sonra degistirmissin o zamana kadar olusan yumurta oluşmustur zaten onuda yumurtlardı.Demekki kismetinde bu kadar varmış.

Yumurtada damar görmedim filan bilemem ama , kendi evine alırken yumurtalar cok hareket ettiyse ilk iki yumurta cılk olmuş olabilir.Ama üçüncüde sikıntı olacağını sanmıyorum.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

değerli yorumlarınız için çok teşekkürler.gerçekçi olmak gerekirse bu 3 yumurtadanda peki yavru çıkacağını zannetmiyorum.peki bu aşamada nasıl davranayım birkaç gün daha bekleyip yumurtaları alayım mı yuvadan yada beklemeye devam mı edeyim.peki Tekrar ne zaman yumurtlama olayı olur ?

Merhabalar;
Kuşunuzu rahatsız etmeyin o gerek duyduğu şekilde kendisi ayarlar yuvasını kuluçka dönemi komple bittikten sonra tekrar serpiştirirsiniz talaşı , kuşuda sık sık rahatsız etmeyin en fazla günde 1 kere bakmanız yeterli oda dişi yuvada yokken olmalı. ilk kuluçka olduğu için yumurta miktarı zaten az olacak dışarı çıktığında dikkat et poposunda yumurta varmı şişlikten belli olur zaten

herkese çok teşekkür ederim arkadaşlar ilginiz için.kuşum hala daha kuluçkada ama dediğim gibi 3 yumurtanın 3 ü de boş.kuşum gereksiz yere yatıyor bence bu ne zamana kadar yatmaya devam eder.alsam mı ki artık yumurtaları kuş heder oldu kuluçkaya yatmaktan ?

Geri