Karadeniz Pet

Kuşun avizeye konması

brutalize

Meraklı Üye
Arkadaşlar bir kuş sürekli avizeye konar mı ya. Kondumu inmiyor saatlerce tavanda bekliyor. Acıkıyor yine inmiyor. Alıp başka yere bırakıyorum yine hemen oraya uçuyor.

Alıp kafesine koyuyorum yemini yeyip yine oraya uçuyor. Hayatını orda geçirmeyi planlıyor heralde :D

Kendisini orda rahat ve güvende hissediyordur :) Tek baktığım zamanlarda benimki ya perdenin köşesine yaptığım tünekte ya da avize de geçiriyordu. Çok sevdiği yemek veya yem tarzı birşey varsa elinizdeyken çağırırsanız zamanla alışabilir.

bazen kafesine yemesi için bir şeyler koyuyorum hiç yemiyor. yemden başka bişey yediğiniz henüz görmedim

Siz marul havuç elma gibi sebze ve meyveler ekleyin, tatmadığı için belki de uzak duruyordur. Taze olsun ve ıslak olmasın alışacaktır. Kuşunuz kaç yaşında, ne kadardır sizde, elinize alışık mı. İlk aldığınızda kuşları 1 hafta salmayın ki etrafı tanısın. Bu süreçte elinizi korkutmadan yavaşca kafes içine sokup elinizle yem, yemek vs gibi şeylerle alıştırmaya çalışın buna alışırsa (tabi kuşun küçükse) artık elinizden inmez. Yeni kuş besleyenler içinde bilgi olmuş olur görürlerse :) Sanırım siz kuşunuzu alıştırmadan saldınız, yani demek istediğim sizden kaçıyor büyük ihtimal.

kuşum için 2 aylık diyenler var 3 aylık diyenler var. alalı 20 gün oluyor. sadece parmağımda duruyor. omzuma da gelmiyor. öpmeme falan izin veriyor ama sanırım korktuğu için kaçamıyor bile :D

Zamanla alışacaktır. 2-3 aylık normal. İlerleyen aylardan itibaren alıştırmak daha zordur.

Kuşlar ortamdaki en yüksek yeri seçerler etrafı tanımak için.Kuş bakışı olayı yani.Zamanla ortamı benimseyince başka yerlere de merak salıp oralara gider.Siz kuşu 1 hafta 10 gün kafeste bekletmeden saldıysanız bu yaptıklarını normal karşılamak lazım.

Bu çoğu kuşta görülür sebebi ise sahibinin onları serbest bıraktığında rahat bırakmayıp eline alması ve peşinden koşturmasıdır bir diğer sebebte orayı bir tür tünek gibi düşünmesidir.

bizimkilerde avizeyi sanırım lunapark olarak görüyorlar :D avizeden direk lap topa geliyorlar :D

dışardayken omzuma falan konmasına nasıl alıştıracağım kuşu. omzuma koymaya çalışıyorum hemen avizeye uçuyor

bnmkide soba borusuna konuyodu akşam dışarda bırakırım sabah kalkarım kafeste yem yiyo

Avizeyi gitmek istemeyeceği şekilde düzenlersen sorun hallolur.

hiçbi fikrim yok biz eski kızımızı verip yeni kızımızı aldık Allahtan oda insana alışıkmış..oğlumuz 2-2,5 senedir bizde çok ürkekti taaki yeni kızımız gelene kadar şimdi hep elimizden mama yiyor,başımızda omuzumuzda dolaşıyor..inşallah sizinkide alışır

Kardeş benim kuşuda bırakınca aynen tavana avizeye gidiyo ama ben anladım bizim avize metal ve aynı ayna gibi oldugu için oraya gidiyo hep kendisini görüp başka bir kuş sanıyo ve inmiyo bende gitmesin diye oglenleri avizeye carsaf geçiriyorum bu seferde pencerenin kenarına gidip camdan yansımasına bakıyo yansımasını öpüyo :D

aynalık bi durum yok bende ya sanırım güvende hissettiği için sürekli oraya çıkıyor. ama yem yemek için bile inmiyor ben alıp kafese koyunca hemen yemeye başlıyor. alıp koymasam aç kalacak kuş

Geri