petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Kuşun ayagi morardi

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Mert ünlü tarafından 18 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. Mert ünlü
    Gizli

2. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    228
    Çok geçmiş olsun tele takmış olabilir burkutmus olabilir geçer inşaallah

3. Rassien

Rassien Well-Known Member

Beğenileri:
    30
    foto atabilirmisiniz

4. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    74
  5. Mert ünlü
    Gizli

6. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    228
    Ha siz yumurta tıkanması var dediniz ve yumurtlattiniz! Zorlanmadan oldu o zaman

7. Mert ünlü
    Gizli

Siyah diskimi zorlanmadan oldu hocam?

Ayak konusunda ne dusunuyosunuz?

8. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    228
    O da ya zorlanmadan oldu ya da yumurtayı çıkarmaya çalışırken içindi geçmiş olsun

9. Mert ünlü
    Gizli

2. ayağıda morardı ilk moraran ayağı daha çok morardı zeytinyağı ile karnını ovduk yeşillik veriyoruz felan ama sorun çözülmedi kangren olabilirmi?

10. bunyamin

bunyamin New Member

Beğenileri:
    0
    İnşallah düşündüğünüz gibi ciddi bi durumu yoktur

11. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    228
    Hiçbir fikrim yok bu konuda çünkü hiç denemedim inşaallah düzelir keşke bir veterinere götürseydiniz

12. Mert ünlü
    Gizli

http://i.hizliresim.com/nARaAV.jpg

son durumu bu hocam gittikçe morarıyor sabah veterinere götürcemde evde nasıl bir tedavi edebilirim sabaha gidecek kadar bilen yokmu?

13. hulk94
    Gizli

hulk94 Guest

Hocam denemekte fayda var;
    alintidir

Arkadaşlar 7 yaşında bir muhabbet kuşumuz var. 2 ay önce yazlıkta kafesine kedi saldırması sonrası şok nedenli bir ayağında felç oluştu.

geçen hafta ise iki ayağında da morarma ve şişme oldu.salıncağında duramaz duruma geldi. yaşlılık nedeniyle öleceğini düşünüyordum. veteriner bir arkadaşım ile görüştüm ötenazi demesini bekliyordum. "ötenazi son çare" cevabı aldım ve arkadaşım 1 hafta uygulamak üzere bir tedavi yöntemi önerdi.

Muhabbet kuşlarında ayaklarda morarma (kangren) konusunda internetten ulaşılabilecek çok az bilgi mevcut. bu konunun nedeni ve tedavisi hakkında bir yazı yazma ihtiyacı hissettim.

Veteriner arkadaşımın dediğine göre rahatsızlığın sebebi ve tedavi yöntemi şu şekildedir;

Sebep; sağlıksız yem veya temiz olmayan kafesten bulaşan bakteri

Tedavi yöntemi:
    gerekli malzemeler: Alkol, bebek aspirini, tentürdiot ve teramisin merhem.

bir hafta boyunca her gün olmak üzere kuşun ayaklarını alkole batırıp 5 dk bekletiyoruz. ardından 2 dk kadar tentürdüota batırıp bekletiyoruz.
    en son ayakları teramisin merhem ile ovaladıktan sora kuşu kafesine bırakıyoruz. kuşumuzun suyuna 1 veya yarım adet bebek aspirini eritiyoruz.

bu tedaviyi uyguladığım kuş yemliğinin önünde yerde uzanmış vaziyette ayaklarını yere koyamayacak durumdaydı.(hatta 2 ayak da çürümüş gibiydi)

şuan tedavinin 4. günü muhabbet kuşumuzun ayaklarının rengi düzelmeye başladı. tekrar tüneyebilir duruma geldi.(önceki felç rahatsızlığı hala devam ediyor)

14. Mert ünlü
    Gizli

Kuş felç geçirdi şuan can çekişiyo %99.9 ölcek gibi yardımlarınız için teşekkürler

edit:hayatını kayıp etti

#14 Mert ünlü, 19 Şubat 2015
    Son düzenleyen: Moderatör: 19 Şubat 2015

Sayfayı Paylaş