Karadeniz Pet

Kusun beni sevmiyor

• Konbuyu başlatan aras87
  • Başlangıç tarihi
A

aras87

Guest
Pazartesi gunu yesil renkli bi muhabbet kusu aldim ama sanirim beni sevmiyor her gun duzenli olarak ucuruyorum ama kafese donme isi tam bir felaket bu siteyi ve baska siteleri bastan asagi okudum ama hicbir ise yaramiyor kafesi temiz yemi taze ve kaliteli suyu taze icinde salincagi da var ayna yok ama iceri sokamiyorum tunek denedim yok parmak yok yem yok ayna yok tek yapabildigim etrafi karartmak ve ustune bir seyler atmak kusum gerginligini ustunden atsin diye cok ugrastim hep konusuyorum gogsunu oksuyorum muzik dinletiyorum evde degilken bile gitmeden once cani sikilmasin diye muzik acip gidiyorum ama benden hep kaciyor hele kafese geri sokmaya calisirken cok bagiriyor pazartesiden beri ottugunu duymadim ama sokarken bildiginiz ciglik atiyor ben cani yansin korksun strese girsin istemiyorum cunku yine basa donuyoruz o zaman ama baska turlu olmuyor hep disarida kalmasini saglayamam odamda cikiyorum giriyorum annem giriyor falan odamdan cikarsa disariya kacmasi cok kolay ben bu kadar arkadasca davranmama ragmen kusum benden kaciyor su ana kadar hic otmedi ben onu cok seviyorum ama sanirim o beni sevmiyor sizce ne yapmaliyim

ona biraz zaman tani kafesinde dursun cikarma 3-4 gun bir tane zil oyuncak filan koy sonra elini kafes etrafinda görecek sekilde görsun ama sakin elini sokma iceri bir kacgun sonra eline yem yada yesilik al gelmesini bekle gelmesse birak sonra yine dene kafesin kapisini acik tutarsin kendi isterse cikar simdi stersli biraz rahatt kalmak istiyor

Bence kuşu erken salmışsınız.Biraz kafese, size, bulunduğu ortama alışmalı.Benim kuşum da ilk başta sizinki gibiydi hatta sadece yem yiyip öylece sessiz tünekte duruyordu .Şimdi ise istediği zaman kafese girip, istediği zaman çıkıyor.Elime geliyor ,elimden yem yiyor.Bence zaman lazım daha sonra göreceksinizki kuş sizi sevmiş,siz de kuşu.

Yani çok acaip çünkü kafesinde de hiçbir şey yapmıyor öyle duruyor aynı yerde aynı yere bakıyor evet sanırım erken saldım ama burada öyle yazıyordu o yüzden öyle yaptım. Bir ,iki gün önce elimden hafif hafif mamasını yiyiyordu marula hiç yanaşmadı koydum marulu kafese ama hiç dokunmadı. Elimden yemek yediği olmuştu dışarıya çıkartırken de parmağıma kondurup çıkartıyordum.Ama geri sokma çabalarımdan dolayı artık çok uzak benden tamam hiç çıkmayayım odadan gece dışarıda olsun odada kalsın desem yatarken kuşu başka odaya götürüyorum ben utangaç olsun istemedim o yüzden saldım her gün tavsiyeleriniz için teşekkür ederim başka tavsiyelere de açığım hepsini deneyeceğim çünkü Erik benim için çok değerli oldu (İlk hayvanım da).Peki içeri sokma konusunda yakalama dışında kesin çare olan bir şey var mı ?

Benim kuşları dışarı çıkarttığımda hiç acele etmiyorum kafese sokmak için uçup duruyorlar ama illaki acıkınca içeri giriyorlar .Siz de acele etmeyin iyice eğlensin yorulsun sonunda kafese girecektir.Bu arada kafesi ve yerini bilmeli kafesin yerini değiştirmeyin.Kafesten kendi çıksın zorlamayın ve dışardayken kafesin kapısı açık olsun.İlk başlarda ben de çok uğraşmıştım kafese sokmak için öyleki bürün salonu sandalye üstünde in çık dizlerim ağrımıştı.Alışacak siz de o da biraz sabır ve sevgi

Dediklerinizi uyguladim ama cok bi degisiklik olmadi kafesten kendi istegiyle cikmiyor elimden ara sira yemek yiyiyor ama doyunca tanimiyor beni

bence bir hafta kadar kafesten çıkarma çünkü kuş çok ürkmüş. biraz kafasını dinlesin. sen de o süreçte kafesin üstüne ellerini koy ve alçak bi ses tonuyla onla konuşmaya başla. ellerini sürekli görsün ama... sonra bir iki gün içinde elini kafesin içine sok ve sadece bekle. bir süre sonra yavaş yabaş eline yaklaşmaya başlar. sen de göğpsünü hafifçe ittirip üstüne çıkmasını sağla. bu şekilde sevmeye başladığında sana alışır. daha sonra da dışarıya çıkarırsın. bu arada kuşun dişiyse alışması daha zor olabilir.

Merhaba, öncelikle en az 10-12 gün kuşu kafesten çıkarmayın süreyi birazcık daha uzatmanız faydanıza. Bu süreçte her fırsatta ona seslenin yanına gidip elinizi tellere koyun ve sabırla bekleyin size alışsın. 5-6 gün sonra yavaş yavaş elinizi kafese sokup yiyecek verin. Bunları yaparken kafesin içine kesinlikle oyuncak vs. koymayın içerde sıkılsın ki dışarı çıkmak istesin ve elinize gelsin. 10.günün sonunda kafeste ürkütmeden yakalayıp sevip tekrar içeri koyun.

Benim önerim bu şekilde çok kere denenmiş ve başarıya ulaşmış bir uygulamadır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elimize almamizi sevmiyorlar neden hayvani elime alayim zaten bana bunu yapmami oneren pet shop taki adam yuzunden biraz bu haldeyiz yakalamak olmaz o zaman bana hic alismaz herkesin taktigini uyguladim pek bi ilerleme kaydedemedkk yemini cikartip elimden yediriyorum bu aralar o kadar konusuyorum ama hic bi ise yaramiyor ya

Bizimki de tam tersi hic kafesinden çıkarma daha iyiydi onun için.Dışarı cıkartsam da kafesini görür görmez kosa kosa kafesine gidiyordu. Bur de ısırma huyu var ki el kol parçalayan kanatan. Hala parmaklarımda izleri duruyor.
ama nasıl olduysa bi gün tüm o yabaniliklerini bıraktı baya pesimden kosturmaya elime almasam da bacaklarıma tırmanmaya başladı. Dışarı çıktığında saklandığı büyük bi çiçek vardı elimi uzattığımda kosa kosa gelmeye eğer ilgilenmediysem de kendisi olduğu yerden çıkıp beni aramaya başladı. :)
nasıl olduğu konusunda bi fikrim yok. Ama benimle hic ilgili olmayan sessiz hareketsiz bi kuştu hatta Levent abiye değiştirme konusunda danıştım da değiştirmeye karar vermistim benimle mutlu değil diye. Yine de o süre zarfında hiç ilgiyi kesmedim hatta daha da çok ilgilendim. Isırsa da tepki vermedim onu ne yaptıysam her şeye ortak ettim. Sonuç olarak neşeli bana yakın bi kız oldu. :) Isırma huyu hala devam ediyor ama zamanla onu da halledicez inşallah.
Size tavsiyem de onu yaptığınız her şeye ortak edin ve sevdiğinizi belli edin. Muhabbet kuşlarının 2 yaşlarındaki bi bebekle ayni duygusal hislere ve zekaya sahip olduğunu okumuştum. Tabi bunlar alıştırma tekniklerinin yanında yapacağınız seyler olsun.
inşallah aranızı düzeltirsiniz siz de. :)

Son düzenleme:
Olmuyor arkadaslar olmuyor yorumlari tekrar tekrar okudum hepsini de denedim uzunca bi sure hem de ama olmuyor Erik benden gittikçe korkar oldu ailecek ona sevgimizi gosteriyoruz ama olmuyor oyuncaklarini da cikarmistim hic bana yanasmadi hos halbuki oyuncaklar oldugunda onlara yanasmiyor bile ne ziline ne salincagina cok korkuyor cok gergin o boyle yaptikça ben de uzuluyorum ne yapabilirim ?

Olmuyor arkadaslar olmuyor yorumlari tekrar tekrar okudum hepsini de denedim uzunca bi sure hem de ama olmuyor Erik benden gittikçe korkar oldu ailecek ona sevgimizi gosteriyoruz ama olmuyor oyuncaklarini da cikarmistim hic bana yanasmadi hos halbuki oyuncaklar oldugunda onlara yanasmiyor bile ne ziline ne salincagina cok korkuyor cok gergin o boyle yaptikça ben de uzuluyorum ne yapabilirim ?

Siz bir veterinere danışın bence bu konuda belki o yardimci olacak birtakım seyler söyleyebilir.
sizin sevgi gösteriniz belki hayvancik tarafından tehlike olarak algılanıyo olabilir. Insanlarla aynı skeilde düşünmemek lazım. Mesela gözlerine baktığınızda bunu tehlike olarak algılıyorlar, ya da uv ısığı algılayabilen tüyleri sayesinde ruh halimizi gizleyemiyoruz onlardan.
Siz bu sitedekileri baştan aşağı bir okuyun, muhabbet kuşları da bir papağan olduğunu hatırlatalm. Bu sitede yabancı araştırmalardan da faydalanarak olusturulan dersler var ve doğal ortamından koparılan papağanlarn bile evcilleşmesinde sonuçlar alınmış. Benim de işime yaradı pek çoğu.
Buyrun -->> dersler

Geri