Karadeniz Pet

Kuşun davranışlarının değişmesi ve çok hırçın olması

• Konbuyu başlatan bozkir
  • Başlangıç tarihi
B

bozkir

Guest
arkadaşlar merhaba yaklaşık 3 hafta önce yavru muhabbet kuşu aldım. elime alıştırdım ve konuşmaya çalışıyordu. hatta akşam işten geldiğimde kafesten çıkarmam için kafesin benden tarafına gelir ve hoplardı. elimi kafese götürmem ile elime gelir ve akşamları evde bana eşlik ederdi.

pazar günü kumluğunu değiştirdim ve kumlukta çok küçük bir ayna vardı. çok önemli olmayacağını düşündüm ve duruma göre çıkartırım demiştim fakat dün kuş çok hırçındı. dışarı çıkmak istemedi ve sürekli kumluğun üstündeydi. ayna ile oynadığını ve ona konuşmaya çalıştığını fark edip kumluğu çıkarttım ve aynalı kısımını kesip kumluğu geri taktım.

sonrasında kuş daha da hırçınlaştı, kafese elimi sokunca hemen gagalıyor. kafesini açtım ve kendisi çıkıp elime geldi. elimde iken normalde boynunu başını çok fazla kaşıtır ve memnun olurdu. şimdi kendisine dokunmama izin vermiyor.

şu an çok hırçın ve kuyruğu sürekli aşağı yukarı atıyor.

kumluk ile birlikte farklı yem kullanmaya başladım. dışkısı normal. suyunda vitamin var.

sizce sorun ne olabilir. ve bu sorunu aşmam için tavsiyeleriniz nelerdir?

çok tecrübeli biri değilim ama alışma süreci olabilir. bende aldığımda ayna vardı usul usul oynuyordu onla sonra çıkardım kafesin tellerini kemirmeye başlamıştı. şu an alıştı. oyuncak takılı değilse oyuncak koyabilirsiniz özellikle salıncak.

salıncak vardı ama gece çıkardım. sürekli onunla kavga ediyordu. tünekten salıncağa saldırıp o sallandıkça daha da sinirleniyordu.

Dişimi erkekmi.dişiler belli bi aydan sonra hırçınlasıyorlar

sinirlenmekten kastım elimi uzatınca gagalamadan önce ki sesi çıkarıyor.

cinsiyeti erkek nilgün hanım.

bakalım bu akşam nasıl davranacak.

Geri