Karadeniz Pet

Kuşun Kanadının Kanaması.

Emir KECECI

Meraklı Üye
kuşu eve getirdikten sonra 2. gününde biraz hareketlendi daha 25-26 günlük kanat ve kuyruk tüyleri tam gelmemiş durumda. konuşunca karşılık olarak biraz ötmeye başladı bende önce kafesin içinde elimden yem yedirdim hafifçe karnını göğsünü okşadım daha sonra altından hafif kaldırarak parmağıma çıkardım ve dışarı aldım konuştum biraz sonra cama doğru uçmak istedi ama kanatları olmayınca haliyle yere düştü sol kanadının altında küçük tüğlerin üstünde kan gördüm kanama fazla olmadı elimin üstüne tekrar alıp kafese koydum yakın bir veterinere götürdüm eline aldı ve kanatlarının altına baktı stresten veya parazit olabileceğini ve kanamanın daha önceden olduğunu, kuşun düşmeyle böyle olamayacağını söyledi. Eve gelince durgunlaştı ballı kraker verdim stresi geçer diye biraz hırpalandı çünkü veteriner eline alınca ve düşünce. Krakerin yarısını rahat yedi tabi ama çoğu döküldü tabi yerken.
İnternette biraz araştırdım yavru kuşların tüyleri uzarken tüy kanalının içinde kan olur yazıyor ve tüyün kırılması sonucu biraz kanama oluyormuş. Acaba kuşun kanamasının sebebi ne olabilir.

Bir sorumda bugün evde 3. günü daha hiç su içtiğini görmedim suyunada vitamin damlattım. Dünden kalan ballı krakeride bitirdi arada normal yemdende yedi. Yanına gelip konuştuğumda hareketlenmeye tepki vermeye başladı tellere tırmanıyor eskisi gibi düşmüyor ilk 2güne rağmen kafese daha hakim. Yem kabındaki yemleri ağzıyla kazıyıp oradan dışarı çıkabileceğini zannedip yem kabının içine girdi. :) Sonra sakinleşiyor ama kafesin dibinde duruyor tüneklerde dinlenmiyor.

Sizlerin tecrübelerinden faydalanmak isterim Teşekkürler.

bence sorun yok ama fazla hayvanı ucurtmayın kanadı olmadından yazıktır hareketliyse iyidir

su içmemeye gelince o içiyordur bende ole diyordum sonra baktım içmeye başladı sıkıntı yapma anlayacagın

Geri