Karadeniz Pet

kuşun kuyruğu

Limon-Paşa

Yeni Üye
yiğenim kuşla oynarken kuyruğunu çekmiş zaten küçük bilmez kuyruğu kopmuş 1 tane uzun kuyruk 1 tane kısa kuyruğunu koparmış bişey yapmama gerekiyormu

Kökünden koptu ise yeniden uzar, siz tüylerin güzel uzaması için vitamin özellikle B vitamini takviyesi yapın zaten kuşunuza hele ki tüye girdiği zaman çok iyi olur. Ayrıca kuşunuzla nasıl ilgileneceklerini öğretin küçüklere, hoyrat davranıyor kimi çocuk bilmeden. Hayırlı, sağlıklı beslemeler.

Kökünden koptu ise yeniden uzar, siz tüylerin güzel uzaması için vitamin özellikle B vitamini takviyesi yapın zaten kuşunuza hele ki tüye girdiği zaman çok iyi olur. Ayrıca kuşunuzla nasıl ilgileneceklerini öğretin küçüklere, hoyrat davranıyor kimi çocuk bilmeden. Hayırlı, sağlıklı beslemeler.
ben vitamin almayı düşünüyodum ama hangisini alcağımı bilmiyordum söylediğin için teşekkür ederim başka vitamın önerin varmı ve bide dişi kuşum kuyruğunu arada bir aşşağı yukarı sallıyor bi sıkıntısı varmı

ben vitamin almayı düşünüyodum ama hangisini alcağımı bilmiyordum söylediğin için teşekkür ederim başka vitamın önerin varmı ve bide dişi kuşum kuyruğunu arada bir aşşağı yukarı sallıyor bi sıkıntısı varmı
Rica ederim. Her zaman vitamin yerine, mama takviyesi de yapabilirsin. Günlük olarak mama kabına , mamadan bir tatlı kaşığı ekleyebilirsin, yaptığın mamayı buz dolabında saklayabilirsin ama çok yapma ki, mama uzun süre beklemesin; içinde yumurta olduğu için beklerse kursak mantarına vb hastalıklara yol açabilir.

Mama hazırlanışı:
Bebe bisküvisi toz halinde(rondodan yahut rendeden geçirip)
Yarım havuç(rondadan yahut rendeden geçirip)
Hero baby toz mama(bim de dahi satılıyor)
İrmik
Galeta unu
Mor haşhaş(az)
1 haşlanmış yumurta, kabuğu da dahil(rondadan yahut rendeden geçirip)
Kalamar kemiği toz halinde(kafesine direk asınca yiyorsa sıkıntı yok ama yemiyorsa ki alışır bir süre sonra ama mamasına rondadan geçirip yahut rendeleyip eklenebilir)
Tarçın(fazladan kızıştırma etkilidir ben üretim amaçlı kullanıyorum)
Pirinç unu
Yine mamaya sevdiği şeylerden zararsız olacak şekilde ekleme yapabilirsiniz.

Onun dışında vitamin yerine sürekli her gün vermekte zararı olmayan yem takviyesi ekliyorum sularına, veterinerden almış olduğum marka VİTALİS'tir. Şüphesiz tavsiye ederim. Tüylerin parlaklığı ve metobolizmaya çok büyük katkısı vardır. Çünkü sürekli vitamin verilmesi kuşa zarardır, zengin hastalığı dediğimiz hastalığa neden olabilir. Arada bir syu saf halde içsinler, tadını alsınlar diye de VİTALİS'i kesiyorum. Arada bir yine sularna elma sirkesi damlatıyorum, yahut doğal vitamin amaçlı sularına limon da sıkabiliyorum. Sirke sindirim sisteminde ve metobolizma da bulunan zararlı bakterilere etkilidir. Limon da C Vitamini içermektedir.

Bu dediklerim uzun belki, ama zor değildir. Çok kolay bir şekilde halledilir.

Son düzenleme:
Rica ederim. Her zaman vitamin yerine, mama takviyesi de yapabilirsin. Günlük olarak mama kabına , mamadan bir tatlı kaşığı ekleyebilirsin, yaptığın mamayı buz dolabında saklayabilirsin ama çok yapma ki, mama uzun süre beklemesin; içinde yumurta olduğu için beklerse kursak mantarına vb hastalıklara yol açabilir.

Mama hazırlanışı:
Bebe bisküvisi toz halinde(rondodan yahut rendeden geçirip)
Yarım havuç(rondadan yahut rendeden geçirip)
Hero baby toz mama(bim de dahi satılıyor)
İrmik
Galeta unu
Mor haşhaş(az)
1 haşlanmış yumurta, kabuğu da dahil(rondadan yahut rendeden geçirip)
Kalamar kemiği toz halinde(kafesine direk asınca yiyorsa sıkıntı yok ama yemiyorsa ki alışır bir süre sonra ama mamasına rondadan geçirip yahut rendeleyip eklenebilir)
Tarçın(fazladan kızıştırma etkilidir ben üretim amaçlı kullanıyorum)
Pirinç unu
Yine mamaya sevdiği şeylerden zararsız olacak şekilde ekleme yapabilirsiniz.

Onun dışında vitamin yerine sürekli her gün vermekte zararı olmayan yem takviyesi ekliyorum sularına, veterinerden almış olduğum marka VİTALİS'tir. Şüphesiz tavsiye ederim. Tüylerin parlaklığı ve metobolizmaya çok büyük katkısı vardır. Çünkü sürekli vitamin verilmesi kuşa zarardır, zengin hastalığı dediğimiz hastalığa neden olabilir. Arada bir syu saf halde içsinler, tadını alsınlar diye de VİTALİS'i kesiyorum. Arada bir yine sularna elma sirkesi damlatıyorum, yahut doğal vitamin amaçlı sularına limon da sıkabiliyorum. Sirke sindirim sisteminde ve metobolizma da bulunan zararlı bakterilere etkilidir. Limon da C Vitamini içermektedir.

Bu dediklerim uzun belki, ama zor değildir. Çok kolay bir şekilde halledilir.
senin dediğin mamanın aynısını yapmadım ama ünal vlog adlı kanalın yaptığını yaptım en fazla kaç gün bozulmadan durur

bu işte yaptığım

Ekli dosyalar

• IMG_6195.JPG
    IMG_6195.JPG
    1.2 MB · Görüntüleme: 15
bu işte yaptığım
Dışarda saklıyorsanız birkaç saate bozulur. Buzdolabında saklarsanız ömrü uzun olur, en fazla 5-6 gün saklayabilirsiniz. Onun dışında benim dediğim mamayı yapmanızı tavsiye ederim, içerik bakımından mubişlerin sevdiği şekildedir ve daha zengindir. Dediğim şekilde verirseniz de bir sıkıntı yaşamazsınız.

Benim yaptıgım mama topak topak oluyor. Nem içeriğini az tutmama rağmen toparlanma gözlemliyorum. Sizce mama hazırlarken eksik bir şey mi yapıyorum?

LG-H840 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benim yaptıgım mama topak topak oluyor. Nem içeriğini az tutmama rağmen toparlanma gözlemliyorum. Sizce mama hazırlarken eksik bir şey mi yapıyorum?

Bir resim atabilir misiniz?

Yarın hazırlayıp topaklanma olursa sizle paylaşayım. Hiç aklıma gelmemişti fotograf çekmek :)

Peki nasıl hazırladığınızı aşama halinde açıklar mısınız? Normalde bende de çok hafif toplar olabiliyor, lakin aynı kum gibi bir mamam vardır.

Tamam açıklıyorum.
İlk olarak steril ortam sağlamaya çalışıyorum. Ellerimi activex 7 etki anti bakteriyel sıvı sabun ile güzelce yıkıyorum :)
Yumurtayı haşlamaya başlıyorum. O sırada havuçu yıkayıp temizledikten sonra rendeliyorum. Suyunu sıkıyorum. Temiz kaseye koyuyorum. Ardından üstüne 2 tane cici bebe bisküvi ezip katıyorum. Üstüne çay kaşığı ile azar azar zendeçal, zencefil, çörek otu tozu, keten tohumunun tozu, üzüm çekirdeği tozu, tarçın, chia tohumu ekleyip karıştırıyorum. Bu şekilde kuru mama hazırlıyorum. Yumurta haşlanmış oluyor. Kaynadıktan sonra 5-10 dk bekliyorum. Yumurtayı 2 kuşum için ayarlayıp çatal ile ezerek kuru mama ile karıştırıyorum. Geri kalan yumurtayı 4-5 saatte bir aynı şekilde hazırlayarak tekrar servis ediyorum. 1 gün boyunca yumurta maması veriyorum. Severek yiyorlar. Ertesi gün burgur ile kuru mamayı karıştırıp 1 gün boyunca veriyorum. Bir de diazyme 256 probiyotik ve hobi s multivitamin mamanın üstüne serpiştiriyorum bazen. Ben bu şekilde hazırlıyorum..

Tamam açıklıyorum.
İlk olarak steril ortam sağlamaya çalışıyorum. Ellerimi activex 7 etki anti bakteriyel sıvı sabun ile güzelce yıkıyorum :)
Yumurtayı haşlamaya başlıyorum. O sırada havuçu yıkayıp temizledikten sonra rendeliyorum. Suyunu sıkıyorum. Temiz kaseye koyuyorum. Ardından üstüne 2 tane cici bebe bisküvi ezip katıyorum. Üstüne çay kaşığı ile azar azar zendeçal, zencefil, çörek otu tozu, keten tohumunun tozu, üzüm çekirdeği tozu, tarçın, chia tohumu ekleyip karıştırıyorum. Bu şekilde kuru mama hazırlıyorum. Yumurta haşlanmış oluyor. Kaynadıktan sonra 5-10 dk bekliyorum. Yumurtayı 2 kuşum için ayarlayıp çatal ile ezerek kuru mama ile karıştırıyorum. Geri kalan yumurtayı 4-5 saatte bir aynı şekilde hazırlayarak tekrar servis ediyorum. 1 gün boyunca yumurta maması veriyorum. Severek yiyorlar. Ertesi gün burgur ile kuru mamayı karıştırıp 1 gün boyunca veriyorum. Bir de diazyme 256 probiyotik ve hobi s multivitamin mamanın üstüne serpiştiriyorum bazen. Ben bu şekilde hazırlıyorum..

Fazlasıyla nemli bir mama yapıyorsunuz :) Bebe biskivüsi bir kere çok az yaptığınız ölçülere. Ben bir çorba kasesi kadar yapıyorum, bir çay bardağına yakın ölçülerde; hero baby toz mama, galeta unu, irmik kullanıyorum. Onun dışında yarım havuç(rondodan geçiriyorum), en az 10 adet bebe bisküvisi(rondadan geçiriyorum), 1 tam haşlanmış kabuğu da dahil yumurta(rondadan geçiriyorum), 1 tatlı kaşığı mor haşhaş, 1 adet kalamar kemiği(rondodan geçiriyorum), bir iki tutam tarçın kullanıyorum umarım unuttuğum ana bir malzeme yoktur.

Yumurtayı bazen soğutmadan da rondadan geçiriyorum ama rondoyu çok çalıştırmadan hallediyorum ki topaklanmasın. Sıcak yapma nedenim mubişlerimin ılıkken daha çok sevmeleridir, ılık ve nemli oluyor bu şekilde çünkü mamayı bütün haliyle tamam edene kadar zaten ılıyor. Arkasından yumurtayı boşaltıyorum, havucu rondadan geçiriyorum, minik parçalar haline getiriyorum onu da yumurtanın içine boşaltıyorum, 3. olarak rondaya bebe bisküvilerini alıyorum toz haline getiriyorum ve hepsini biraraya getiriyorum. Arkasından kalan malzemeleri boşaltıyorum, karıştırıyorum, başta topaklanma olur gibi oluyor ama biraz iyice karıştırmak çatalla yeterli geliyor, ezmeyerek tabi. Bu şekilde denemenizi tavsiye ederim. Artı olark mamanın içine kuşlarımızın sevdiği şeylerden ekleyebiliriz tabii.

İrmik katıyorum unutmuşum. Anladım sırası önemli mama hazırlarken doğal olarak:) 2 muhabbet kuşum var onlar için ayarı pek tutturamıyorum açıkcası. 1 haşlanmış yumurta üzerinden gidip mama hazırlayıncs çok kalıyor çöpe gidiyor...

İrmik katıyorum unutmuşum. Anladım sırası önemli mama hazırlarken doğal olarak:) 2 muhabbet kuşum var onlar için ayarı pek tutturamıyorum açıkcası. 1 haşlanmış yumurta üzerinden gidip mama hazırlayıncs çok kalıyor çöpe gidiyor...

Yok aslında önemli değil, ben yaparken tecrübe edindim. Rondaya yumurta ve özellikle havuç nemli oldukları için yapışıyorlar. Bebe bisküvisini en son rondadan geçirirken alamadığım kalan yumurta ve havuçları da rahatça alıyor ve bende bu şekilde nemini azaltınca rondadan en son rahatça boşaltıyorum bebe bisküvisinin de alamadıklarını :)

Aslında çöpe gitmez, ben günlük olarak 1 dolu tatlı kaşığı veriyorum, bitiriyorlar. Bu şekilde hem mamayı günlük veriyorum hem de taze taze yiyorlar hem de az verdiğimden ötürü kuşlarımda bir sıkıntı olmuyor. Tavsiye ederim, 2 gün arayla vs tam aksine daha sıkıntılı oluyor. Mama da fazla bekliyor. 1 yumurta dediğim ölçülerde yaparsanız gayet iyi oluyor.

Ben yumurta mamasını hazırladım. Bu şekilde yaptım gayet güzel oldu. Sırası ile malzemeleri ekleyince topaklanma gözlemlemedim. [emoji4]
297c97d612b803cf9379e93f8f742478.jpg
d0dd18843636ad2df61a052721984f4f.jpg

Ben yumurta mamasını hazırladım. Bu şekilde yaptım gayet güzel oldu. Sırası ile malzemeleri ekleyince topaklanma gözlemlemedim. [emoji4]
297c97d612b803cf9379e93f8f742478.jpg
d0dd18843636ad2df61a052721984f4f.jpg

Biribirine yapışmasını önlemek için mantıken nemli olan gıdaların sıralaması önemli olabilir tabi bu yapım şekline göre değişmektedir. İçindeki ürünleri biraz daha küçültebilirsiniz fakat bu şekilde olmasında da bir mahzur yoktur.

Çok teşekkür ederim. Bugün ki yaptığım mamayı daha çok sevdiler. İştahla yiyorlar :)

Geri