Karadeniz Pet

Kuşun yuvalığa yumurtlamaması?

eNeTeN

Meraklı Üye
Arkadaşlar bir çiftim bu ara yumurtluyor fakat 1. yumurtayı yuvalığa yaptı ve kırdı. Yanlışlıkla değil ama kırıp birazını yedi. o yumurtayı aldım yuvadan. 3 gün sonra başka bir yumurta yaptı. Bu yumurtayıda kafes tabanına yapmış. Tünekteyken yumurtlamış sanırım yere düşerken ufak çatlamış. Yine de ellemedim alıp yuvalığa koydum. Yine girip birazını kırmış ve yemiş. Bende o yumurtayı da yuvalıktan aldım ve sahte yumurta koydum. 1 gün sonra bugün yine kafes tabanına yumurtlamış. Yumurtaya herhangi bir şey olmamış. Yumurtayı aldım bir kaba yem döküp içine koydum ve yuvalığa 2. sahte yumurtayı koydum. 1-2 gün beklicem diğer yumurtayı da böyle saklıcam. Acaba önerebileceğiniz başka yöntemler var mı? Başka şu an yumurtalı çiftim yok. Yumurtayı alıp sahte yumurta sürmeye devam edecem 1-2 gün. Ama 1-2 günde bu alışkanlığı bırakır mı bilmiyorum. Size de bir danışmak istedim farklı bir yöntem önerebilir misiniz diye.

Tabana yumurtlamayı önlemek için tavanın içine su koyulduğunu böylece kuşun suya yumurtlayamadığından yuvaya yumurtladığını paylaşmışlardı. Sizde bir deneyin isterseniz.

Tabana su koyma fikri var aklımda ama mesele sadece tabana yumurtlaması değil aynı zamanda yumurtayı kırıp birazını yemesi. Hem tabana inip yumurtlamıyor, tünekten yumurtluyor yumurta yere düşüyor. o sıkıntıda var.

Kuşlar daha önce yavru alınan ve 6 da 5 büyüten kuşlar. Yani tecrübesizde değil. Kalsiyum eksikliği diye düşünüyorum ama daha öncekilerde nasıl bi beslenme programı varsa aynısını yapıyorum. İlk defa bu kuşlarda başıma geldi bu olay. Yine de Devit 3 takviyesi yapma fikri aldım. Kalsiyum takviyesi yapıp sahte yumurtaları 2-3 gün daha süreyim altına bakalım ne olacak. Sakladığım yumurtayı 2-3 gün sonra koyarım tekrar. O zaman kadar yine yaparsa yine alırım.

Başka da bir yol gelmiyor aklıma.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 09:37 -->-> Daha önceki mesaj 09:32 --

Maalesef sahte yumurta yöntemi işe yaramadı. Kuşun yumurtasını iki gün ayırdım ve sahte yumurtaları koydum fakat her sahte yumurtayı koyduğumda yuvaya girip ağzıyla yumurtaları dışarı attı. Tekrar alıp tekrar koydukça yine dışarı attı ve yatmadı. 2 gün sonra gerçek yumurtasını koydum ve yuvaya girip kırdı. Nasıl bir yol izleyeceğim konusunda şaşırdım. Yuvalıktan bulunan şeyleri yabancı bir cisim olarak algılıyor hissi uyandı. Yuvalık tabanı tahta folluklu idi. Onu çıkardım ve içine talaş gibi herhangi birşey katmadan sadece plastik folluğu koydum. Dün plastik folluğa girip yuvaya tekrar yumurtlamış. Kafes tabanına yapmadı. Dünden bu yana hiç ellemedim. Akşam bakacam bakalım bu seferde kırmış mı! Umarım bu işe yarar.

Umarım bu sefer sorunsuz bir kuluçka olup yavrulara kavuşursunuz.

Geri