Karadeniz Pet

Kuyruğu Kırıldı.. Çekmelimiyim?

• Konbuyu başlatan Tolga TOPRAK
  • Başlangıç tarihi
T

Tolga TOPRAK

Guest
Muhabbet kuşumun en güzel tüysü kırıldı. :( Bu kırık haliyle tekrar büyümeyeceğini biliyorum. Uygun bir şekilde geride kalan kuyruk tüğünü çekmelimiyim, çekmeli isem en uysal yollu tekniği nedir? yoksa kendisi bir şekilde tüylerinde sıkıntı oldugunu anlayıpta tüğünü çıkartıp yerine yenisinin çıkmasını sağlarmı?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

http://i.hizliresim.com/wzlyBY.jpg

http://i.hizliresim.com/ekL0XW.jpg

hayır kuşa boşuna eziyet edersiniz bırakın öyle kalsın vitaminini eksik etmeyin o zaman içinde düzelir

Tugay Bey'e Katilmiyorum
O Kuyruk Aylarca Kırık Bir Şekilde Kalır Taki. Tüy Dökümü Evresine Girene Kadar
Eziyetlik Bir Durum Yok Ortada Kuşunuz Evcil İse Yabani Olacak Diye Korkuyorsanız O Sizin Bileceğiniz İş Yok Canı Acır Bağırır Çağırır Diyorsanız Hiç Bir Sorun Olmadan Çekebilirsiniz
Çünkü Kuyruk Tüyleri Önemlidir Kuşlarda Fren Görevi Görür Eğer İstediği Gibi Duramazsa Çarpmalar Olacaktır ..
Gece Karanlıkta Oda Zifirikaranlıktten Çekebilirsin Çıtı Bile Çıkmaz :) ..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Daha yeni sayılır kuş bir iki haftalık, bize tam alışmış sayılmaz. yeni yeni elimden yem yemeye basladı. Çok acı cekmesinden çekiniyorum.
Yıllar önce güvercinlerim vardı kanat yada kuyruk tüğlerinde problem oldugu zaman çekerdim pıt diye anlamıyorlardı bile hiç kansız çıkıyordu ama muhabbet kuşunda acemiyim, kanama olursa ne yaparım bilmiyorum.

Daha yeni sayılır kuş bir iki haftalık, bize tam alışmış sayılmaz. yeni yeni elimden yem yemeye basladı. Çok acı cekmesinden çekiniyorum.
Yıllar önce güvercinlerim vardı kanat yada kuyruk tüğlerinde problem oldugu zaman çekerdim pıt diye anlamıyorlardı bile hiç kansız çıkıyordu ama muhabbet kuşunda acemiyim, kanama olursa ne yaparım bilmiyorum.

Geçenlerde Kendi Dişimin 4 5 Tane Kuyruk Tüyünü Çekmek Zorunda Kaldım
Bende Güvercin Besledim Aynı İşlem Kanama Riski Çok Düşük Kesin Olmaz Demiyorum Ama Ciddi Anlamda Değil Olursa Bile Çok Çok Az ..

Tüy kırılmasıyla dökülmesi farklı şey mi bilmiyorum ama benim kuşumunda bu kuyruğu düşmüştü. Kuş küçücük kalmıştı. Bende endişelenip burada başlık açmıştım. Bir şey olmaz elleme denmişti. Bende öyle yaptım. 1 ay geçmeden düzeldi. Ama dediğim gibi düşmeyle, kırılma farklı şey mi bilemiyorum.

şöyle konulara dayanamıyorum yazasım geliyor tollga bey öyle bi yardım istedinizki kırılan kuyruk tüyünü rahatca cekiniz 1 aya eskisi gibi olur yada 1 bucuk çünkü bazen ben yarısmaya sokacagımız kusların birincil kuyruk tüyleri istenileni karsılamıyor öncesinde cektigimiz oluyor temizi cıksın diye

Bir sorun teşkil etmez fakat resimde tüyünün kaymış olduğunu gördüm kırığı göremedim sorun bende sanırım. Fakat yine de sorun olmaz tüyünü çekmede.

Arkadaşlar çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Kırılan kuyruğu çektim.
Önce saldım kafesten biraz uçtu dolaştı, sakinleşince beni görmesin diye bütün ışıkları kapattım.
Yakalayıp el yordamıyla çok hızlı bi şekilde kırık kuyruğu bulup çıkarttım. hemen çıktı acı çektigini sanmıyorum sesi bile çıkmadı. kafesine bıraktım. Bir cm kadar bi kırık parça çıktı. beni görmediği için sanırım bana kin gütmez :D umarım doğru yapmışımdır.

http://i.hizliresim.com/wbMpzZ.jpg

benim kuşunda arka kuyrugu kırıldı ben çekmedim hatamı ettim şimdi :S

[YOUTUBE]-FPHXhY58Hk[/YOUTUBE]

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:15 -->-> Daha önceki mesaj 23:14 --

[YOUTUBE]xZooLvMQApM[/YOUTUBE]

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:33 -->-> Daha önceki mesaj 23:15 --

[YOUTUBE]D26FeR8RjTs&feature=youtu.be[/YOUTUBE]

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:40 -->-> Daha önceki mesaj 23:33 --

[YOUTUBE]8gZV-HzE7Gc&feature=youtu.be[/YOUTUBE]

Bende benim m.kuşunun kuyrugunu çektim 3cm kemigi kalmıştı hiç bişe olmadı hatta kuşum rahatladı gibi :)

Bence çok önemli değil. Kuyruk zamanla kendi düşer dert etmeyin. Sakın çekmeye kalkışmayın. Kuşunuz yeniymiş zaten iyice korkar.

Bence çok önemli değil. Kuyruk zamanla kendi düşer dert etmeyin. Sakın çekmeye kalkışmayın. Kuşunuz yeniymiş zaten iyice korkar.

Benim kuşum 1.5 aylık 14 gündür benle kuyrugu kırılmıştı çekmedim şimdi bu yazıyı okuyunca çektim kuşum şuan elime omuzuma parmagıma gene geliyor kuşum çekoslavak ve aşırı ürkek hiç bişe olmadı yanlız yaparken dikkatli olun kuşa zarar vermeyin

İsterseniz çekin ama bence kendi çekmeli. Çünkü zaten size alışmamış, iyice korkar ve hırçınlaşır. Yinede siz bilirsiniz.

eğer ortam sıcaksa 2-3 hafta içinde tekrar büyür..çekmen iyi oldu yoksa uzaması çok uzun zaman alır.

Ama çekerken kesinlikle dikkatli çekin. Yoksa zarar görür ve size direkt saldırır. Bence kendinin doğal olarak çekmesi daha iyi olur. Nasıl çekeceğini en iyi o bilir

2 gün felan oldu kuyruğu çekeli, hareketlerini dikkatle izliyorum. Bana biraz daha rahatlamış gibi geldi çünkü kırık iken sürekli gagasıyla kuyruğunu karıştırıyordu artık yapmıyor çok fazla.

LT26i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Demekki tam yerinden çekmişsiniz. Gerçekten tam yerinden çekmek zor. Onu kuşlar iyi bildiği için kendi çeksin diyorum. Ama iyi iş çıkarmışsınız :D

Geri