Karadeniz Pet

Kuyruk Kırılması

aztec

Meraklı Üye
Selamlar arkadaşlar,

Erkek kuşumu arkadaşıma vermiştim bir süreliğine ve döndüğümde ayakları iyice beyazlamıştı. Belki pullanmadır diye bekleyince zamanla ayağını iyice mantar sardı. Şimdi mantar tedavisi uyguluyorum, fakat elde durmayı hiç sevmediğinden çok kaçışıyor ve hiç durmuyor. Bugün nasıl oldu anlamadım ama kremi sürdükten sonra kuyruğunun ortadan kırıldığını fark ettim. Çok üzüldüm sebep olduğum için.
Bu kuyruk bu şekilde düzelmez diye biliyorum. Böyle kalsa acı çeker mi? Ya da dengede problem yaşar mı? İlle de çekmeli miyim sizce de? Tecrübeli arkadaşlardan yorum rica ediyorum.

Teşekkürler,

ZYklz3.jpg

Selamlar arkadaşlar,

Erkek kuşumu arkadaşıma vermiştim bir süreliğine ve döndüğümde ayakları iyice beyazlamıştı. Belki pullanmadır diye bekleyince zamanla ayağını iyice mantar sardı. Şimdi mantar tedavisi uyguluyorum, fakat elde durmayı hiç sevmediğinden çok kaçışıyor ve hiç durmuyor. Bugün nasıl oldu anlamadım ama kremi sürdükten sonra kuyruğunun ortadan kırıldığını fark ettim. Çok üzüldüm sebep olduğum için.
Bu kuyruk bu şekilde düzelmez diye biliyorum. Böyle kalsa acı çeker mi? Ya da dengede problem yaşar mı? İlle de çekmeli miyim sizce de? Tecrübeli arkadaşlardan yorum rica ediyorum.

Teşekkürler,

ZYklz3.jpg
Çok üzüldüm beyfendi zamanında bende (ilk aldığım sıralarda abidinimi) tutayım derken tüm kuyrukları neredeyse kopmuştu oook üzüldüm lakin acı sadece kırılma kopma anında olur diye düşünüyorum . sonradan çıktı şükür sıkıntı yok . umarım sizin kuşunuzunkide tez çıkar . geçmiş olsun

Hic cekmeyin akışına birakin canini yakmaya gerek yok tuyde oyle boyle derken duzelir

Çok üzüldüm beyfendi zamanında bende (ilk aldığım sıralarda abidinimi) tutayım derken tüm kuyrukları neredeyse kopmuştu oook üzüldüm lakin acı sadece kırılma kopma anında olur diye düşünüyorum . sonradan çıktı şükür sıkıntı yok . umarım sizin kuşunuzunkide tez çıkar . geçmiş olsun
Çok teşekkürler yorumunuz için. Yalnız benim kuşumda kopma olmadı, sadece kırıldığı için kuyruk ortadan yamuldu.

Hic cekmeyin akışına birakin canini yakmaya gerek yok tuyde oyle boyle derken duzelir
Düzelirse çok mutlu olurum vallahi. Hiç canını acıtmak istemiyorum yavrucuğun. Zaten krem süreyim derken sürekli bağırıyor, yüreğim parçalanıyor.

Umarim aci cekmiyodur . mantari nerden kapti bu yavrucak
İnşallah...
Tatile giderken arkadaşıma teslim ettim iki haftalığına. Sağ olsunlar kuşlarla ilgilenmişler ilgilenmesine ama erkek kuşum ayrı kafesteydi ve döndüğünde ayakları bembeyaz olmuştu. Bu meret de pis zemine basmaktan olur genelde. Tabi ne olursa olsun kimse bizim kadar bakamıyor yavrucaklara.

Bir sorun olmaz. Tüyr girdiğinde veya kafeste uçup kendini didiklerken kopar kuyruğu ve yenisi çıkar, sorun olmaz merak etmeyin. Ayrıca tüneğiniz plastikse ahşap tüneği sağlık açısından tavsiye ediyorum.

Bir sorun olmaz. Tüyr girdiğinde veya kafeste uçup kendini didiklerken kopar kuyruğu ve yenisi çıkar, sorun olmaz merak etmeyin. Ayrıca tüneğiniz plastikse ahşap tüneği sağlık açısından tavsiye ediyorum.
Çok teşekkürler. Tünekleri ahşap tünek çok şükür. Plastik olsaymış ne olacakmış kim bilir...
Bi' de kendini didiklerken kırılan noktadan koparsa bu sefer iyice bodur bir tüyle kalmaz mı?

kuyruğu çekin bence bu hayvanı salıyorsanuz ki salıyorsunuzdur, hayvanda uçarken denge problemleri uçmasında bozukluk yapar kırıldığı için kendisi atmaz o tüyü çekmeniz onun hayrına olur elinize iğne ayağınıza çivi batınca çıkarmıyormusunuz o misal düşünün anlık bir acı çekebilir ama tüy sonuçta kendi tüyünüzü çektiğinizde ne kadar acı çekiyorsanız oda o kadar çeker abartmanında gereği yok acı olayını onun için sağlıklık olan o.

O tuyun kirik olmasi veya cekmeniz kusta denge problemi yaratmaz. Goruntu olarak uzun kuyruklu oldugu gibi guzel durmaz sadece. Cekip cekmeme konusuna gelince cekerseniz anlik bir aci yasayacaktir, belki kusebilir bile belkide hastalanir. Biliyorsunuz bu kuslar cok hassas hayvanlar ve ne tepki verecegi cokta kolay tahmin edilemiyor. Belkide hic tepki vermez ve kaldigi yerden devam eder. Cekmezseniz de hic bir problem olmaz zamani geldiginde o tüy duser ve yerine yenisi gelir. Bence hic dokunmayın.

Geçmiş olsun. Kırık kuyruk tüy yenileme döneminde yenilenir ama tüyden yeni çıktı ise kendiniz de çekebilirsiniz tekrar uzar kuyruğu. Mantar a karşı ayaklarına uyuma vakitlerinde vazelin sürün 2-3 günde geçer. Tünek ve kafesi mutlaka özenle dezenfekte edin yoksa tekrarlar çünkü bulaşıcıdır.

Geçmiş olsun. Kırık kuyruk tüy yenileme döneminde yenilenir ama tüyden yeni çıktı ise kendiniz de çekebilirsiniz tekrar uzar kuyruğu. Mantar a karşı ayaklarına uyuma vakitlerinde vazelin sürün 2-3 günde geçer. Tünek ve kafesi mutlaka özenle dezenfekte edin yoksa tekrarlar çünkü bulaşıcıdır.
Teşekkürler.
Tüyden daha yeni çıktı sayılır. Artık bakacağım duruma göre. Mantar için dört gündür trosyd kullanıyorum, çok büyük oranda gelişme sağladım. Bir ayağı tamamen geçti gibi ama diğer ayağı bayağı kötü duruma gelmişti, onda da az miktarda kaldı. Tedaviye devam ediyorum.
Tedavinin sonunda ise kafesi deterjan ve sirke ile güzelce dezenfekte edeceğim.

kırık tüy acıtmaz zamanla iyice kırılır ve kopar zaten arada banyo verin kuşlarınıza tüy değişiminde düşecektir

Aynen öyle kalır o zaman bir kereye mahsus mecbur cekeceksiniz sadece o tunegi

Benim kusumun da yarısı kopmuştu kuyruk tüyünün. Sakin çekmeyin. Cunku bu şekilde canı yanmıyor ama siz çekerseniz yanar. Bosuna canı acımasın. Zaten o hangi tüyünün yarım olduğunun farkında ve onu kendi koparır zamanla. Benimki öyle yapmıştı. Sonra da yenileri çıkar 1-2 haftaya cok hızlı uzuyorlar. Ayrıca uçmasında hiçbir problem olmuyor merak etmeyin.

Geri