Karadeniz Pet

Kuyruk tüyünü yolmuş

Atakan Atmaca

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar merhaba , herkese iyi beslemeler. İki adet 7 aylık çift kuşum var. İkisi de 1.5 aylıktan beri beraberler.
Şükür bir sorunumuz yok fakat 1.5 haftadır tüydeler , odam full tüy oldu. Haftada 1 yulaf takviyesi ve 4 günde bir suluklarına vitamin takviyesi yapıyorum ve her gün en az 3-4 saat uçmalarına gayret gösteriyorum.

Fakat bugün eve geldiğim de erkek kuşumun kuyruk tüylerinin uzun taraflarından 2 tanesini düşürdüğünü gördüm. Uçmasında sorun yok canavarın :) fakat beni biraz endişelendirdi acaba sorun mu var ? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Arkadaşlar merhaba , herkese iyi beslemeler. İki adet 7 aylık çift kuşum var. İkisi de 1.5 aylıktan beri beraberler.
Şükür bir sorunumuz yok fakat 1.5 haftadır tüydeler , odam full tüy oldu. Haftada 1 yulaf takviyesi ve 4 günde bir suluklarına vitamin takviyesi yapıyorum ve her gün en az 3-4 saat uçmalarına gayret gösteriyorum.

Fakat bugün eve geldiğim de erkek kuşumun kuyruk tüylerinin uzun taraflarından 2 tanesini düşürdüğünü gördüm. Uçmasında sorun yok canavarın :) fakat beni biraz endişelendirdi acaba sorun mu var ? Bilgilendirirseniz sevinirim.
Fotoğraf atabilir misiniz büyük ihtimal sorun yoktur ;) benim kuşum da kuyruğunu düşürüp çıkardı geri 2 kez ama bakalım yine de

Hareketliliklerinde sorun yoksa, dışkıları sağlıklı ve reaksiyonları yerindeyse bir problem olduğunu düşünmüyorum.
Bazen tüy dönemleri uzayabiliyor. Benim kuşumda da dediğiniz şekilde olmuştu. Hiç sorunsuz biçimde atlattı.

• Beğen
Tepkiler: cey
Hareketliliklerinde sorun yoksa, dışkıları sağlıklı ve reaksiyonları yerindeyse bir problem olduğunu düşünmüyorum.
Bazen tüy dönemleri uzayabiliyor. Benim kuşumda da dediğiniz şekilde olmuştu. Hiç sorunsuz biçimde atlattı.
+1

Hiçbir sorun yok kuyruk tüylerini değişiyor.Banyo verin arada

• Beğen
Siz yulafın dozunu arttırın. Haftada bir yerine 2 günde bir yapın. Hatta en iyisi aspur ile karıştırıp servis etmeniz. Daha cabuk atlatacaklardir. Ufak da bir püf noktası var. Tuyden çıktıkları an yulafı tekrar haftada bire indirin. Yulafin fazlasi tüye sokar. Keyifli hobiler.

• Beğen
Aynı bizim kuş ya böyle döktü ilk kuyruğunu ben üzülmüştüm ama sonra daha güçlenerek çıktı o kuyruk siz vitamin takviyesini (meyve sebze vs.) eksik etmeyin o sağlıklı bi şekilde tamamlar dökülen tüyleri

Siz yulafın dozunu arttırın. Haftada bir yerine 2 günde bir yapın. Hatta en iyisi aspur ile karıştırıp servis etmeniz. Daha cabuk atlatacaklardir. Ufak da bir püf noktası var. Tuyden çıktıkları an yulafı tekrar haftada bire indirin. Yulafin fazlasi tüye sokar. Keyifli hobiler.

dişi kuşumuzun(beyaz) tüyleri sanki yolunmuş gibi duruyor , sorun yok değil mi ? bir de tüy dönemini ne zaman atlatırlar ?

Yolunma farkli bir olay. Oyle bir durum varsa iyi gozlemleyin. Kendine zarar veriyor olabilir ya da yanindaki kus ona zarar veriyor da olabilir. Eger oyle bir durum yoksa kesin tuydedir. Tüyden çıkması da sizin bakımınıza ve kuşun bünyesine bağlı. Bir haftada da cikabilir 1 ayda da.

Yolunma farkli bir olay. Oyle bir durum varsa iyi gozlemleyin. Kendine zarar veriyor olabilir ya da yanindaki kus ona zarar veriyor da olabilir. Eger oyle bir durum yoksa kesin tuydedir. Tüyden çıkması da sizin bakımınıza ve kuşun bünyesine bağlı. Bir haftada da cikabilir 1 ayda da.

Anladım. Geçen sizin dediğiniz gibi iki kuşuma da banyo yaptırdım , avcumdaki suyla ve akan suyla kendileri banyolarını yaptılar bir rahatlama geldi sanırım , ek olarak günlük meyve ve sebze takviyesini yapıyorum. Genelde salatalık , mandalina , havuç ve marul üzerinden gidiyoruz. 4 günde bir sularına avisol vitamin koyuyorum ve 2 günde 1 yulaf takviyesi yapıyorum. Daha yapmam gereken bir şey var mı ?

Gereginden fazla veriyorsunuz sebzeyi. Ishal olurlarsa kurtarmak kolay olmuyor. Youtube da Hayatim Hayvanlar kanali var. Kanal sahibi Onur hocamın bir programina rastladim. Kendisiyle de muhabbet ettik bu konuda. Cok iyi geri dönüşler aliyormus kuslarindan. Siz de uygulayabilirsiniz elden geldiğince.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2018-10-09-20-02-56.png
    Screenshot_2018-10-09-20-02-56.png
    653.4 KB · Görüntüleme: 20