Karadeniz Pet

Lapa Lapa Mama

Mudo DURMUŞ

Emektar Üye
Şimdiye kadar hep hazır mama kullanıyordum kuşlar için fakat bugün kendim mama hazırlamaya karar verdim ve forumdaki nerdeyse tüm mama tariflerine baktım dün gece itibariyle bugün bişeyler yaptım ama mama çok lapa lapa oldu kafese koydum kuşlar yanaşmadı bile bu kuşlar ki hazır mamayı koyduğum zaman yem bile yemeyen kuşlar. Bu konuda tecrübesizim açıkçası Mamanın lapa lapa olmaması için ne yapabilirim ?

Son düzenleme:
daha fazla bisküvi kuru malzeme atabilirsiniz

2 tane kuş için rastgele ölçülerle harmanladık malzemeleri yemediler döktüm pencerenin önüne güvercinler kumrular yesin diye valla yeniden yapıcam ölçülerini yazabilir misin bana 2 kuş için hangi ölçülerde olmalı malzemeler

Bir paket etimeği rondodan geçirip üzerine birer yemek kaşığı mısır unu, pirinç unu, irmik, buğday ruşeymi katıp karıştırıyorum. Sonra iki kuş için bir yumurtanın sarısının tamamını, beyazının yarısını ve bir serçe parmak kadar havucu rendeleyip bu karışımdan bir çorba kaşığı katıyorum. Karıştırıp veriyorum. Karışıma fındık fıstığı toz haline getirip, keçiboynuzu tozu vs. de katabilirsiniz bir miktar.

bende hiç ölçü ile yapmadım işin açıkcası,

bebe bisküvisini bi paketi ezip posete koyuyorum lazım oldukta ordan alıyorum.
cin parmağın kadar havuç
yarım yumurta
malzemelerin lapa olmaması için gerektiği kadar da bebe büskivisi koyuyorum hemen hemen bi avuç dolusu yem oluyor yarısını yiyolar.

unları fazla koymuş olabilirsiniz, galeta, mısır unu koyuyorsanız, fazla kaçırmış olabilirsin, yumurtayı yada havucu rende yerine rondodan geçirirseniz de lapa oluyor

Bir paket etimeği rondodan geçirip üzerine birer yemek kaşığı mısır unu, pirinç unu, irmik, buğday ruşeymi katıp karıştırıyorum. Sonra iki kuş için bir yumurtanın sarısının tamamını, beyazının yarısını ve bir serçe parmak kadar havucu rendeleyip bu karışımdan bir çorba kaşığı katıyorum. Karıştırıp veriyorum. Karışıma fındık fıstığı toz haline getirip, keçiboynuzu tozu vs. de katabilirsiniz bir miktar.

teşekkürler bide böyle deneyeyim bakalım bu seferde olmasa gene hazır mamaya talibiz :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:15 -->-> Daha önceki mesaj 15:12 --

unları fazla koymuş olabilirsiniz, galeta, mısır unu koyuyorsanız, fazla kaçırmış olabilirsin, yumurtayı yada havucu rende yerine rondodan geçirirseniz de lapa oluyor

Evet unu biraz fazla kattım lapa lapa olmaması için ama tersi durum olmuş galiba, yok rende kullanıyorum bende. Peki sizin 2 kuş için verebileceğiniz ölçüler var mı şu şu kadar bu bu kadar falan

Mamalarınızda bebe bisküvisi kullandığınızda bisküvideki süt muhabbetlerce sindirilemez. Onun için bebe bisküvisi kullanmayın. Ayrıca etimeği tuzsuz etimek kullanın, galeta ununda tuz olduğu için onu da kullanmayın. Keyifli hobiler :)

bende hiç ölçü ile yapmadım işin açıkcası,

bebe bisküvisini bi paketi ezip posete koyuyorum lazım oldukta ordan alıyorum.
cin parmağın kadar havuç
yarım yumurta
malzemelerin lapa olmaması için gerektiği kadar da bebe büskivisi koyuyorum hemen hemen bi avuç dolusu yem oluyor yarısını yiyolar.

2 kuş için yeter mi ki acaba yarım yumurta

Mamalarınızda bebe bisküvisi kullandığınızda bisküvideki süt muhabbetlerce sindirilemez. Onun için bebe bisküvisi kullanmayın. Ayrıca etimeği tuzsuz etimek kullanın, galeta ununda tuz olduğu için onu da kullanmayın. Keyifli hobiler :)

petibör bisküvi kullanıyorum uygun mudur ?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:19 -->-> Daha önceki mesaj 15:18 --

Yumurtanın sarısının tamamını, beyazının yarısını yaparsanız, fazla bile geliyor :)

tammamdır o zaman Rüstem bey teşekkür ederim arkadaşlar arkadaşlar yardımlarınız için ;)

petibör bisküvi kullanıyorum uygun mudur ?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:19 -->-> Daha önceki mesaj 15:18 --

tammamdır o zaman Rüstem bey teşekkür ederim arkadaşlar arkadaşlar yardımlarınız için ;)
Etimek yeterli bence, petibörün de kuşlar için uygun olmadığını biliyorum ama nedeni şu an aklımda değil. İçeriğine bakarsanız siz de uygun olmadığını anlarsınız :) Rica ederim.. İnşaallah istediğiniz gibi olur :)

Etimek yeterli bence, petibörün de kuşlar için uygun olmadığını biliyorum ama nedeni şu an aklımda değil. İçeriğine bakarsanız siz de uygun olmadığını anlarsınız :) Rica ederim.. İnşaallah istediğiniz gibi olur :)

İnşallah Rüstem bey :)