Karadeniz Pet

Levent abi, ustalar okurmusunuz?

mücahitejderha

Meraklı Üye
ustalardan cevap bekliyorum ben yavru kuşumu ayırdıktan sonra kuşlarıma kızıştırıcı yem vermiştim ilk 3 yemlikten 1 ine tamamen kızıştırıcı yem koymuştum(en çok yedikleri yemlik) diğerleri normal yemdi. dün akşamda yemliklerin hepsine kızıştırıcı yem koydum (keten ve nijer tohumu artırılmış) dişi hiç üremeye hazır görünmüyordu erkeği dövüyordu ama bugün tesadüfen ben yatakda uzanırken çiftleştiler gördüm. neyse uzatmayayım bugün çook kabarıyor ve çok kaşınıyorlardı. sadece kızıştırıcı verdiğim için tüy dökümüne girmiş olabilir mi?? şuan çok fazla kaşınmıyorlar her gün ki gibi.
bugün saat 5 gibi tekrar yemlikleri aldım normal yem ile karıştırıp koydum kafese.

[MENTION=13600]mücahit ejderha[/MENTION], yemin üzerine 1 çay kaşığı koysan yeterli gelecek, abartmanın anlamı yok. Yağlanma yapar, kuşu tüye sokarsın. 1 gün dediğin şekilde sıkıntı olmaz ancak sürekli yaparsan iyi değil.
Kızıştırıcı tohum yerine mama yapıp versen daha faydalı bence.

abi zaten haftada 3-4 gün yumurta maması veriyorum (yumurta havuç brokoli bebebisküvisi(karışım) yumurta kabuğu tozu) veriyorum. kızıştırıcı vermeme gerek yok mu?

Hiç kızıştırıcı kullanmayın. Ben nijeri biraz fazla abartarak bir çiftimi tüye soktum. Sonrada yavru alamadım. Bu işte herşeyden önce sabır geliyor. Sonra da bakım. Günlük su ve mama değişimi. Uygun mama hazırlama (havuç+Bebe bisküvisi+yumurta). Gerisi kendiliğinden zamanla geliyor. Bazen bütün bunlara rağmen yavru alınamayabiliyor. Ancak bu durum nadir. Hele iyi bir üreticiden yumurta alınmış bir çift alırsan verim %100 e yakın olur.

Son düzenleme:
ya ben hata yaptım işte mama zaten veriyorum o konuda hiç sıkıntı yok. ben sadece nijer vermedim kızıştırı yem verdim diğer yem ile karıştırmam gerektiğini bilmiyordum ben yemliklerin hepsine ondan koydum 1 gün durdu. neyse bugün çiftleştiler ama bugün baya çok kaşındılar ve şuan kafesin tabanında biraz tüy var tüy dökümüne girmemiştir inş

Kızıştırıcılara zorda kalmadıkca yüklenmeyin.

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

ya ben hata yaptım işte mama zaten veriyorum o konuda hiç sıkıntı yok. ben sadece nijer vermedim kızıştırı yem verdim diğer yem ile karıştırmam gerektiğini bilmiyordum ben yemliklerin hepsine ondan koydum 1 gün durdu. neyse bugün çiftleştiler ama bugün baya çok kaşındılar ve şuan kafesin tabanında biraz tüy var tüy dökümüne girmemiştir inş

Tek gunde buyuk bir sorn olmaz herhalde. Disi yuvaliga aliskin mi?

dişi yuvalığa alışkın 2. kuluçkası zaten bu 3 gün önce aldım yavuyu yanından terketmişti bende aldım :)
kafesin dibi hep tüy olmuş bugün işte. ama bugün çiftleştiler. dişi çok kaşınmıyor ama erkek gündüz çok kaşınıyordu akşam azalmıştı gündüz saat 3 gibide çiftleştiler benim görmediğim zamandada çiftleşmiş olabilirler. ben üniversite okuyorum okula gidip geliyorum ve evde olduğum zamanda odamda olurum kuşlarda odada ama beni görmezler bende onları görmem o kadar

dinlemek istiyordur dişi rahat bırak zamanı gelınce zaten cıftleşir yuklenmeye gerek yok kuşlara bırak dınlensın daha ıyı dişi için zaten almışsın bır agız yavru

okudum tüydekı hayvanı sen yatır yumurtaya ondan hayır bekle sonra haşatı cıkar dışının

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:38 -->-> Daha önceki mesaj 00:37 --

okumadan da cevap yazıyorum hepsıde dogru cıkıyor

kuşlar tüyde falan değildi bu birincisi
ikinciside kuşlar ben yemi verdikten sonra kaşınmaya başladı ve dişi kuş kendi isteği ile çiftleşti. ha dişi istemediği zaman erkeği kendi tüneğine bile kondurmuyor.aynı şey oldu bugünde göz ucuyla bakıyordum baktım yanına geldi yem kustu falan sonra dişi yattı erkekde üstüne çıktı bu yani

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:45 -->-> Daha önceki mesaj 00:44 --

okuduğun için mi tüydeki hayvanı yazıp yanlış şeyler yazdın hocam. herkesin bilgisine saygım vardır ama kendini büyük görmeye başlamadığı sürece

Hem ustalar diyip konu başlığı açıyorsun hemde cevap verildiğinde ters yanıt veriyorsun forumda biraz bakınıyorsan eğer cevap veren kişilerin bilgili ve bu işin ustası olduğunu anlarsın. İyi geceler.

Usta değilim ama cevap vereyim kızıştırıcılara hiç gerek yok zamanı gelince düz yem ver istersen sade bu canlılar çiftleşir ve yavrular.. Yumurta maması verin ve normal yemlerine devam edin. saygılarımla

Hem ustalar diyip konu başlığı açıyorsun hemde cevap verildiğinde ters yanıt veriyorsun forumda biraz bakınıyorsan eğer cevap veren kişilerin bilgili ve bu işin ustası olduğunu anlarsın. İyi geceler.

bana verilen cevaba göre cevap veriyorum..

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:26 -->-> Daha önceki mesaj 01:25 --

Usta değilim ama cevap vereyim kızıştırıcılara hiç gerek yok zamanı gelince düz yem ver istersen sade bu canlılar çiftleşir ve yavrular.. Yumurta maması verin ve normal yemlerine devam edin. saygılarımla

eyvallah öyle yapıyordum kızıştırıcı vermek istedim onuda yanlış yapmışım ondanda vazgeçtim

Kızıstırıcı yem. Kuslar cabuk kızıssın hemen yavru versin diye verilmez.. kusun bir donemi vardır kızısmaya baslar bazı kuslarda bu durum gecikebilir. Boyle durumlarda hemen kızıstırıcıya degil once neden kızısmadıgı arastırılıp bir sorun varsa giderilip daha sonra az miktarda kızıstırıcı yem verilir.. sebepler hersey olabilir. Kusa bakmak lazım. Merak etme bu arada bir gun nijer yemekle kuslar tuye girmez..

Yavrusu büyüten kuşa Nijer veya kızıstırıcı türü yemler vermemek lazım

Geri