Karadeniz Pet

Lütfen Acil yardım edin...

Fırat Öztürk

Yeni Üye
Beyaz kuşum bir kaç günlük tüy kabarıklığından sonra şimdi daha da halsiz kaldı. Tüy dökümündedir diye düşünüyrdum ama bugün elime aldığımda çok soğuktu. Göğsü jilet gibi incelmişti. Kanlı ishal dışkı vardı.Kanatları orantısız şekilde düşük duruyordu.

Şimdi göğsünü inceledim. Jilet gibi olan göğsünde tüy yok. Kuruma hastalıklarında jilet göğüsteki tüyler dökülür mü? diğer kuşlarıma baktım onların göğsü normal gibi....

Not: Sabah biraz vitaminle beraber Bir suya Bebe aspirini eritip verdim.

Şimdi ise mantar kremi ile antibakteriyel ilacı karıltırıp verdim. Bakalım sonuçlar ne olacak.

Yapabileceğim başka bişey var mı_? Kuşum yavru dişi... büyünce Üreyemez mi?

kardeş eğer ki kuş durduğu yerde gagasını birbirine sürtüyor ise iç parazit vardır. acilen baytril alıp suyuna koy. ayrıca imkanın varsa aminovit alıp günde bir iki kere gaga kenarından enjektör ile bir damla içir. eğer gaga ucundan denersen direne bilir. veteriner eczanesinden bulabilirsin bu ilacı. ayrıca acil müdahale için de şimdilik enjektöre 0,3 ml saf limon suyu verebilirsin.

FAKAT BUNLARI SADECE GAGASINI BİRBİRİNE SÜRTÜYORSA YAP! eğer iç parazit değil ise bu dediklerim bildiğin işkence olur..

Son düzenleme:
Öncelikle çok geçmiş olsun İnşAllah iyileşir. Öncelikle kuşunuz ile aynı kafeste başka kuşlar varsa onları başka bir kafese alarak işe başlamalıyız ki onlara da bulaşma riski olmasın. Büyük ihtimalle kuşunuzun rahatsızlığı soğuk algınlığı olabilir. Çünkü vücudun soğuk olması ve tüylerin kabarma durumu bu rahatsızlıkta görülmektedir. Kafesler sık açılan pencere ve kapılar arasında bulunuyorsa konumu değiştirilmeli ve sık ısı değişiminden etkilenmeyeceği bir yere alınmalıdır. Ve kuşunuzu bulunduğu yerden nispeten biraz daha sıcak bir yere almalısınız. Ben şu an size bu önerilerde bulunabilirim. Sizin bir veteriner hekime başvurmanız gerekiyor bunu hemen yapın mümkünse. Umarım yardımcı olabilmişimdir tekrar geçmiş olsun, hayırlı Ramazanlar :)

Geri