Karadeniz Pet

Lütfen bakınn !!!!!!!!!

ece hanım sıze tavsıyem bu muhabbet kusu bır hastalıktır daha dogrusu hayvan sevgısı kusunuzu bence de gerı verın sıtede guzel yavru jumbolar var ırtıbata gecıp guzel bebe bır jumbo alın yada yavru sultan konusmaya megıllıdır kalıtelı ve saglıklı bır bebe almaya dıkkat edın bılen bırı ıle gıdın derım cunku bu varlık konusmaya basladıgında o sızden bırı gıbı olur benım bır mavısım var oglumdan ayırmıyorum:))))

[sıze=1]-- muhabbetkusu.com.tr; flood engellendi -->-> yeni yazılan mesaj 22:35 -->-> daha önceki mesaj 22:33 --[/sıze]

sız bılırsınız zaman ayırırım doyorsanız konusur bence ele avuca gelıyor ıse baslangıc temelı atılmıs demektır gerısı kelımelerı tekrarlama
sağolun peki konuşma süresi yavru kuşlara göre değişirmi ?

yanı bellı olmaz bakmıssınız konusur gozlemleyın hıcmı normal kus otusunden varklı otmuyor mesela ıslık tarzı ve ya hırıltı gıbı ses

bu arada aldığım kuşcu garanti verdi yani belirli kuşlar gösterdi bu da gösterdiği kuşlar içinde vardı adam konuşmansa getir dedi 2-3aya konuşmaxsa gider siyah gagalı alırım

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 07:52 -->-> Daha önceki mesaj 07:48 --

ötüşü ilginç canlı bir ses ayrıca bu gün konuşan bir kuşun videosunu dinlettim sanki o kuşun sesine benzemeye çalışır gibi kuşun dediklerine benzer bir ses çıkardı

ya guldurdunuz benı sıyah gaga fobım baslayacak konusur konusur merak etmeyın ılgınızı eksık etmeyın sadece

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:27 -->-> Daha önceki mesaj 00:25 --

:))))))))))))

Benim kuşumda başlarda hiç elime gelmezdi. Hep kafesten çıkmaya çalışırdı bi ara kafesin demirleri arasıdnan kafasını çıkartmaya çalışmış sonra sıkışmışdı :D Biraz uğraştıktan sonra çıkardım. Şu anda aileden birisiymiş gibi oldu. Kafesten çıkar çıkmaz omzuma geliyor.Hİç bırakmıyor beni. Bütün balkon kapılarını kapatıyoruz evin içinde geziyor. O kadar alıştıkı bile tuvalete giderken girmeye çalışıyor :D Akşam olduğunda dışarıda durmasını istemiyorum ama kafese girmiyor tek çare olarak örtü ile yakalıyorum :D Önceden bir tane daha kafes vardı onun çatısını söktüm. Şu anki kafeside üstüne geçirdim dublex oldu:D birde arkaya ağaç dallarını kelepçe ile birleştirip ağaç yaptım :D Ona konuyor.

İlk 1 hafta kafesde dursun elinizi uzatın alışır. 10 dk elinize alıp sürekli bir kelime söyleyin. Ben ilk cicikuş öğrettim şimdi cicikuş Paşa Esad İrem ve Ceren diyor :D Daha öğretmeye çalışıyorum.

Benimde bir sorum olacak. Elime geliyor elime kafada atıyor fakat parmağımla başının üstünü sevmeye çalışıyorum sevdirmiyor. Ama sürekli yanımızda iyice alıştı sevebilmemin bir yolu var mı?

Son düzenleme:
benim 3 aylık kuşum yeni yeni anlaşılır bi şekilde paşa demeyi öğrendi biraz pekiştirsin videosunu atarım. Tavsiye olarak 2 heceli ve içinde p-ç-ş harfi olan kelimelerden sabah vaktinde tekrar edin uzatarak ve yavaş bir şekilde söyleyin diğer kuş seslerini duymaması lazım arada hareketli müzik de dinletin inşallah konuşur.

benim 3 aylık kuşum yeni yeni anlaşılır bi şekilde paşa demeyi öğrendi biraz pekiştirsin videosunu atarım. Tavsiye olarak 2 heceli ve içinde p-ç-ş harfi olan kelimelerden sabah vaktinde tekrar edin uzatarak ve yavaş bir şekilde söyleyin diğer kuş seslerini duymaması lazım arada hareketli müzik de dinletin inşallah konuşur.

insallah henüz cicikusüzerine çalısıtoruz

Ben 5 aylık iken almıştım kuşumu. Konusmaz konuşmaz diyordum simdi 10 kelime biliyor ve öğrenmeye devam ediyor :) ben fisildayarak öğrettim cicikus kelimesini kısık sesle söylemeyi deneyin 1 haftada konusacaktir :)

Ben 5 aylık iken almıştım kuşumu. Konusmaz konuşmaz diyordum simdi 10 kelime biliyor ve öğrenmeye devam ediyor :) ben fisildayarak öğrettim cicikus kelimesini kısık sesle söylemeyi deneyin 1 haftada konusacaktir :)

:eek: ÇOK GÜZELL AMA SİZE BİR ŞEY SORACAĞIM GÜNDE KAÇ SAAT AYIRDINIZ ?

1 saat yeterli konuşması için

çok sağolun günde 2 saat yapsam 1 haftaya konuşur mu kusura bakmayın hiç bir kuşum konuşmadı sabah 1 saat aksam 1 saat :p

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:15 -->-> Daha önceki mesaj 22:59 --

Benim kuşumda başlarda hiç elime gelmezdi. Hep kafesten çıkmaya çalışırdı bi ara kafesin demirleri arasıdnan kafasını çıkartmaya çalışmış sonra sıkışmışdı :D Biraz uğraştıktan sonra çıkardım. Şu anda aileden birisiymiş gibi oldu. Kafesten çıkar çıkmaz omzuma geliyor.Hİç bırakmıyor beni. Bütün balkon kapılarını kapatıyoruz evin içinde geziyor. O kadar alıştıkı bile tuvalete giderken girmeye çalışıyor :D Akşam olduğunda dışarıda durmasını istemiyorum ama kafese girmiyor tek çare olarak örtü ile yakalıyorum :D Önceden bir tane daha kafes vardı onun çatısını söktüm. Şu anki kafeside üstüne geçirdim dublex oldu:D birde arkaya ağaç dallarını kelepçe ile birleştirip ağaç yaptım :D Ona konuyor.

İlk 1 hafta kafesde dursun elinizi uzatın alışır. 10 dk elinize alıp sürekli bir kelime söyleyin. Ben ilk cicikuş öğrettim şimdi cicikuş Paşa Esad İrem ve Ceren diyor :D Daha öğretmeye çalışıyorum.

Benimde bir sorum olacak. Elime geliyor elime kafada atıyor fakat parmağımla başının üstünü sevmeye çalışıyorum sevdirmiyor. Ama sürekli yanımızda iyice alıştı sevebilmemin bir yolu var mı?

Ya hani ağaç yapmışsınız ya o yapıştırıcıyla olurmu bide yapılışini anlatırmısınız

merhaba arkadaşlar. ben üç yıldır kuş besliyorum. karşılaşmadığım sorun nerdeyse kalmadı :) bu kuş 6-7 aylık erkek yani neredeyse olgunlaşmış. evet ayna kuşalar için zararlıdır. kordon arkadaşın dediği gibi kursak iltihabına ve urlara sebep oluyor. bazı kuşlar aynada başka bir kuş var sanıp size pas vermiyorlar sürekli aynayla ilgileniyorlar. benim kuşumun kafesine 1 yıl sonra konuşamyı öğrenince ayna koydum sonra bizimle pek ilgilenmemeye başladı. aynada kendi kendine konuşuyordu. şu an aynı kuş duruyor 15 kelime konuşuyor. aynadan sıkıldı artık yanında eşi de var belkide ondan sıkılmıştır. kanat çekmeye gelince gerçekten acımasızca... ben olsam benim canımı yakan birine asla güvenmem.. konuşturabilirsiniz. size kendi yöntemimi söyleyim gerçekten işe yarıyo. akşamları yatmadan önce hiç ses kalmadığı zaman ( tv. pc kapandıktan sonra) ne söylemesini istiyorsanız 5 dk o kelimeyi anlaşılır ve sakince tekrarlayın. bağırarak yada çok sessiz deil. sonra ışıkları kapatın. kuş son olarak sizin sesinizi duysun. sabahta kalkar kalmaz ilk olarak aynı şekilde başka ses olmadan kelimeyi 5 dk kadar tekrarlayın yani o seslerle yatsın ve o seslerle kalksın. yine gün içinde aynı şekilde zaman zaman tekrarlarsınız. tabi birazda sabır ve zaman :) zamanla çok net şekilde söylüyorlar. benim kuşum bana napıyooonnn diyor:) mesela. ilk başlangıç olarak c-ç-ş-i harfleri olan kelimeleri seçin. ama önce onu sevin size güvensiinn. kolay gelsin :)

OJBE6Z.jpg

Böyle yaptım plastik kelepçe ile birleştirdim o dalların üstündeki küçük beyaz noktalar kelepçe. Dallar biraz dik duruyor onları ayarlayacağım.

merhaba arkadaşlar. Ben üç yıldır kuş besliyorum. Karşılaşmadığım sorun nerdeyse kalmadı :) bu kuş 6-7 aylık erkek yani neredeyse olgunlaşmış. Evet ayna kuşalar için zararlıdır. Kordon arkadaşın dediği gibi kursak iltihabına ve urlara sebep oluyor. Bazı kuşlar aynada başka bir kuş var sanıp size pas vermiyorlar sürekli aynayla ilgileniyorlar. Benim kuşumun kafesine 1 yıl sonra konuşamyı öğrenince ayna koydum sonra bizimle pek ilgilenmemeye başladı. Aynada kendi kendine konuşuyordu. şu an aynı kuş duruyor 15 kelime konuşuyor. Aynadan sıkıldı artık yanında eşi de var belkide ondan sıkılmıştır. Kanat çekmeye gelince gerçekten acımasızca... Ben olsam benim canımı yakan birine asla güvenmem.. Konuşturabilirsiniz. Size kendi yöntemimi söyleyim gerçekten işe yarıyo. Akşamları yatmadan önce hiç ses kalmadığı zaman ( tv. Pc kapandıktan sonra) ne söylemesini istiyorsanız 5 dk o kelimeyi anlaşılır ve sakince tekrarlayın. Bağırarak yada çok sessiz deil. Sonra ışıkları kapatın. Kuş son olarak sizin sesinizi duysun. Sabahta kalkar kalmaz ilk olarak aynı şekilde başka ses olmadan kelimeyi 5 dk kadar tekrarlayın yani o seslerle yatsın ve o seslerle kalksın. Yine gün içinde aynı şekilde zaman zaman tekrarlarsınız. Tabi birazda sabır ve zaman :) zamanla çok net şekilde söylüyorlar. Benim kuşum bana napıyooonnn diyor:) mesela. Ilk başlangıç olarak c-ç-ş-i harfleri olan kelimeleri seçin. Ama önce onu sevin size güvensiinn. Kolay gelsin :)
sağolun şu anda cici kuş uzerinde duruyorum orta ve ince bir sesle cicikuş deyince dikkatını çekiyorum sadece ağzıma bakıyor ve beni dinliyor

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:39 -->-> Daha önceki mesaj 01:37 --

[ımg]http://i.hizliresim.com/ojbe6z.jpg[/ımg]
böyle yaptım plastik kelepçe ile birleştirdim o dalların üstündeki küçük beyaz noktalar kelepçe. Dallar biraz dik duruyor onları ayarlayacağım.
çok güzel keşke bende yapabilrsem ama plastik kelevçe nereden bulurum ?

Ben dişi kuşumu 2.5 yıl kadar önce kafesinde ayna ve oyuncağı olduğu halde konuşturmuştum üstümden de inmezdi bu ayna işi biraz abartı gibi geliyor bana.

Bende yeni kuşumu alalı daha 4 gün oldu 40-44 günlük filan kuş. İlk iki gün durgundu 2. gün kafesinde parmağa alıştırmak isterken dışarı çıktı bir kaç tur uçtu uçmanın tadını aldı o günden beri kafesin içinde telleri tünekleri tülü ne varsa ısırıyor atlıyor zıplıyor kafesin zemininde durduğu yerde deli gibi kanat çırpıyor. Canı uçmak istiyor dışarı çıkmak istiyor kafesin içine parmağımı uzatınca gelmiyor hala kolumun yanından kafesin dışına kaçmaya çalışıyor. Biraz ele alışsa salıcam zaten de aklı fikri uçmakta şimdi salamıyorum daha bana alışmadı uçmaya çok alışsın istemiyorum hemen. Zaten uçuncada kafayı duvarlara vuruyor ceresinde ufak soyulma oldu.

Bekliyorum bende ele alışsın parmakda dursun kaçmasın da konuşma çalışmalarına başlayayım diye, ne zaman alışır acaba :)

Ben 3 gunde konusturdum fakat 3.gun fazla konuşmuyor mirildaniyor siz tekrar ettikçe konuşur

estafurullah sana saygısızlık degıl amacım kusun kuyrugunu degıl kanadından bahsettım kardes ayna konusuna gelınce kus kendı yansımasını gormeden konusmaz ezberındekı kelımeyı tekrarlamaz tabıkı ılerleyen zamanlarda ayna sıkıntılı kusu kızgınlastırır sureklı sakır sakır oter kendı yansımasından ama konusturmak ıcın ılk donemde bırebırdır forum acmak ıstersende acalım ekbelettın tayıp tarzı takılalım ama benım bunlara vaktım yok ben soyledıklerımden emınım emın olmayan ınsan baskasından tavsıye alır yorum degıl

merhaba kuş kendi yansımasını görmeden konuşmaz demişsin lakin benim diğer konularımda ökkeş döktürüyor diye bir video var istersen izle 2 yaşında daha ayna görmedi :)

Ece'cim [MENTION=10439]KORDON[/MENTION]'un dediklerine harfiyen katılmakla beraber;
Kuşun konuşmasını istiyorsan sana güvenmesini sağlamalısın.
Güven duyması için ise onu korkutacak ürkütecek şeylerden kaçınmalısın, mesela; "KANAT ÇEKMEK" gibi. Sakın ha!
Bunu yaparsan eğitim süresini haddinden fazla uzatırsın. Uzamasa dahi o yavrucağın da bir canı olduğunu düşün ve sakın yapma böyle saçma bir şeyi lütfen.

Ayna konusu da keza aynı şekilde süreci uzatır. Kuş kendi kendine bıcırdadığında aslında pek çok kez alıştırma yapar. Ve bıcırdaması için "yansımasına ihtiyacı yoktur"
Müzik çalarken bile, hatta aile efradı konuşurken bile bıcırdar tamamen keyfiyatı ve mutlu olup olmadığı ile ilgili.
"Aynadaki yansımasını" başka bir kuş sanacağı için, ilgi bölünmesi oluşacaktır ve çift kuşların konuşması zordur tabiyatıyla.

Sevgili arkadaşım, yapman gereken tek şey ona ilgi gösterip sevgini hissettirmek ama her şeyden evvel SAYGI duymak elzem. Onlarında bir can, bir kalp ve bir ruh taşıdığını unutmamak lazım. Bol kelime tekrarı ile başarabilirsin.

Neticede muhabbet kuşları taklitçi hayvanlar ve duydukları sesleri/kelimeleri taklit ederler. O sesi/kelimeyi ne kadar çok duyarsa taklit yapabilmesi o kadar çabuk olur. Burdan pay biç.

Mubişinle mutlu neşeli sağlıklı günler dilerim, sevgiler.

[ı]ece'cim [mentıon=10439]kordon[/mentıon]'un dediklerine harfiyen katılmakla beraber;
kuşun konuşmasını istiyorsan sana güvenmesini sağlamalısın.
Güven duyması için ise onu korkutacak ürkütecek şeylerden kaçınmalısın, mesela; "kanat çekmek" gibi. Sakın ha!
Bunu yaparsan eğitim süresini haddinden fazla uzatırsın. Uzamasa dahi o yavrucağın da bir canı olduğunu düşün ve sakın yapma böyle saçma bir şeyi lütfen.

Ayna konusu da keza aynı şekilde süreci uzatır. Kuş kendi kendine bıcırdadığında aslında pek çok kez alıştırma yapar. Ve bıcırdaması için "yansımasına ihtiyacı yoktur"
müzik çalarken bile, hatta aile efradı konuşurken bile bıcırdar tamamen keyfiyatı ve mutlu olup olmadığı ile ilgili.
"aynadaki yansımasını" başka bir kuş sanacağı için, ilgi bölünmesi oluşacaktır ve çift kuşların konuşması zordur tabiyatıyla.

Sevgili arkadaşım, yapman gereken tek şey ona ilgi gösterip sevgini hissettirmek ama her şeyden evvel saygı duymak elzem. Onlarında bir can, bir kalp ve bir ruh taşıdığını unutmamak lazım. Bol kelime tekrarı ile başarabilirsin.

Neticede muhabbet kuşları taklitçi hayvanlar ve duydukları sesleri/kelimeleri taklit ederler. O sesi/kelimeyi ne kadar çok duyarsa taklit yapabilmesi o kadar çabuk olur. Burdan pay biç.

Mubişinle mutlu neşeli sağlıklı günler dilerim, sevgiler.
[/ı]

sağolun çok iyisiniz bu arada bende kesinlikle kanat kuyruk vs. Koparılmasına karşıyım sadece biz konuşmasını istedik diye o çaresiz mubiş ne yapsın ? Niye acı çeksin ? Bu arada size birde sorum olacak kuş ile gece yatmadan karanlık ve sesiz bir odada konuşmak doğru mudur ? ;)

nasıl bır tartısma atılmıskı ortaya butun mucıtler burda her yıgıdın bır yogurt yıgısı vardır sız 3 ayda konusturursunuz ben 1 ayda konustururum herkez hayvan sever cıktı hangınız sokaktan bırtane kedı yavrusu alıp evınde sut verdı hangınız dısarıdan uyuz olmus kopegı alıp evınde yıkadı pırelerını ayıkladı tedavı ettı hangınız bır barınaga ugradı bagısta bulundu veya yardımcı oldu ılgılılere tabı sızler bunları belkı yaptınız belkı yapmadınız bır kusun kanadı komple cekmekten bagsetmıyorum ben sadece uc kısımları ucmayı saglayan 3 kanat bunların kusa hıc bır zararı yoktur hepınız hayvan seversınız muhabbet kuslarınızla 1 yada ıkı tane onemlı olan hayvanı sevıp beslemek degıl acızıne yardım etmek. tekrar soyluyorum her yıgıdın bır yogurt yıgısı var saygılarımla....

Geri