Lütfen yardım edin

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve BerkayBaran tarafından 11 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. BerkayBaran
  Çevrimdışı

  Öncelikle Açıklayayım muhabbet kuşum erkek
  2,5 aylık elime alışmıyor hep kaçıyor daha dokunamadan başka yere uçuyor
  hafif uzaktan dokununca yan yan kaçıyor elimi dokunduramıyorum bile
  bu kuşu nasıl alıştırabilirim biraz zorlarsam ısırıyor nasıl alıştırabilirim ?
   
 2. CEM CANER
  Çevrimdışı

  CEM CANER Profesyonel

  Katılım:
  3 Ekim 2013
  Mesajlar:
  2.819
  Beğenileri:
  13
  Yer:
  BALIKESİR/ERDEK -ŞUANLIK KÜTAHYA :)
  resmini koyarsanız daha iyi olur kuş daha fazla büyük oalbilir veya geçmişte korktuysa tekrar alışması zor gercekten
   
 3. beceriksizkuscu
  Çevrimdışı

  Kafesde alıştır dışarda alıştırmaya çalışırsan gelmez. Eline yem al öle dene veya kısık sesle güzel kelimeler söyle 2.5 aylıkmış kolay alışır bence tabi strese sokmazsan :D
   
 4. BerkayBaran
  Çevrimdışı

 5. Kadir GÖY
  Çevrimdışı

  Kadir GÖY Profesyonel

  Katılım:
  3 Ocak 2015
  Mesajlar:
  212
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  samsun
  Kafesin dışından öpücük at hergün eve geldiğinde alçak sesle konuş yanına gidip
  Ellerini görebileceği şekilde tut
  Bi süre sonra elini kafese sok işaret parmağınla göğsünü sev  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 6. BerkayBaran
  Çevrimdışı

  Bügün Denedim Biraz Kafesin içindeki tünekleri filan herşeyi çıkardım
  kafesin içindeyken geldi dışarı çıkınca başladı
  muhabbet görünümlü karga aldım sanırım ben
   
 7. Kadir GÖY
  Çevrimdışı

  Kadir GÖY Profesyonel

  Katılım:
  3 Ocak 2015
  Mesajlar:
  212
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  samsun

  Sakin ol biraz
  Herşey zamanla oluyo
  Emek harcamak lazım


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 8. sude büyük
  Çevrimdışı

  sude büyük Profesyonel

  Katılım:
  6 Ocak 2015
  Mesajlar:
  324
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  İstanbul
  Sabır , sabır... Sabretmen gerekiyor . Fakat yanlış yolda uyguluyor olabilirsin. Kuş bir şeylerden korktu mu ? (kuş içindeyken kafesin düşmesi , kafesine alınan darbeler vb.)
  Şimdi , eğitim için bazı yolları sıralaman lazım. En iyisi sen eğitime temelden başla. Şu ana kadar onu eğitmek için yaptıklarını unut ve sanki ilk günmüş gibi düşün. Temelde bir zayıflık olabilir çünkü.
  Önce; Kuşun güvenini kazanman lazım ki eline gelebilsin. Bunun için , kuşu hiç sıkma. Elinle dışarı çıkarmaya filanda çalışma. Kafesinin yanına otur ve ona fısıldayarak konuş. O sırada kuş , ellerini görsün. (ellerini kafesin dışından koy) Bunları yaparken çok sakin ve yavaş davran. Onunla 20 dk kadar konuşsan iyi olur. Bunu birkaç gün uygula istersen.
  2. ; Artık ellerini iyice tanıtmanın vakti geldi. Yine aynı şekilde , kafesinin yanına otur. tek elini sakin ve yavaşça kafesin içine koy. Kuşa dokunma ilk başlarda. Onunla sakince ve fısıldayarak konuş. 10 dk kadar bunu yap ve daha sonra ,elini kuşa hafif hafif yaklaştır. Çok korkarsa ve çok kaçarsa , zorlama elini geri çek. Çok korkmassa parmağınla hafifçe göğsünü okşa. Bunun ne kadar süreceği kuşa bağlı. Sen gün gün fark edersin zaten. :)
  3; Kuş artık elden çok korkmuyor. Fakat hala ele gelmiyor. Kafesin yanına git ve avcuna biraz yem al. Elini sakince kafese sok ve avcundaki yemleri önüne götür. O , bir süre sonra elindeki yemlere dayanamayıp yiyecektir. Bunu 1-2 ,2-3 gün gibi yapabilirsin. Kuşa bağlı :)
  4; Kuş, elini tanıdı. Artık eskisi kadar ürkek olmamalı. Kafesin yanına git ve işaret parmağını kafese yavaşça sok. Kuşun önüne götür. Kuş kaçacaktır fakat sen vazgeçme. O nereye giderse sende parmağını oraya götür. Sonunda parmağına çıktığında , kuşu yavaşça kafesten çıkar. Diğer avcunada biraz yem koy. Kuş işaret parmağındayken, diğer avcundaki yemleride önüne tut. Bir süre sonra yiyecektir.
  Bunlar tekrarlandığında kuş ele alışır ve sizi tanır. Benimde kuşum , her dk ellerde. Odada uçup uçup yüzümüze , omzumuza konuyor. O da bir süre sonra böyle olacaktır. Eğitimleri , kafeste yapmak en makbulüdür. Fakat bu kuşu tü eğitim süresince kafeste tut anlamına gelmiyor. Kuş eve daha yeni gelmediyse , dışarıya çıkıp uçmaya ihtiyacı var. Bu eğitimleri günün belirli saatlerinde kafesinde yaparsın. Kuş dışardayken ve kafesine girmesini istediğinde , sakın onu elinle alma. Kuşu asla avuçlama. Kafesi önüne götür , kafesindeki salıncağını çıkar onla al, tünek tarzı birşeyle al, hiç gelmesse , ışıkları kapat ve tamamen karanlık olduğunda elinle çok hafif tutup hemen kafesine koy.Tabiki bunu sadece ele alışma sürecinde yapıcaksın. Ele alıştıktan sonra zaten direk parmağınla alıpkoycaksın :) Wow çok uzun olmuş ama umarım yardımcı olmuşumdur :D Kuşunuzla mutlu bir hayat yaşamanızı dilerim :)


  Tabiki sadece bu metodu uygulaman tam yeterli olamaz. Bunları kalpten ve sabırla yapman gerekir. Sana yol gösterecek en büyük düşünce ise hangisidir biliyor musun ? "Ya ben onun yerinde olsaydım". İşte bunu düşünerek hareket edersen emin ol herşey daha kolay olacaktır. Kendinden kat kat kat büyük bir yaratık düşün. Hemde sana hiç benzemiyor. Bir nevi canavar. Elleri seni kaplamaya yeterde artar. Bu yaratatk ne yapsa onun o devasa elinden korkardın veya korkmazdın ? Emin ol , empati kurmak sana yazdığım metoddan daha yardımcı olacaktır :)
   
  #8 sude büyük, 12 Ocak 2015
  Son düzenleme: 12 Ocak 2015
 9. egegünesi
  Çevrimdışı

  egegünesi Site Bağımlısı

  Katılım:
  10 Ocak 2015
  Mesajlar:
  94
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  izmir

  Her gün aynı saatte kuşun la ilgilen günde birkaç defa ona kelimeler konuş babacık gibi kuşun en fazla 4 aylık eline gelmiyorsa yani parmağına işarat parmağını kafese sok o nereye sen oraya salarsan kaçar senden 5 dk sonra parmağına gelecek gelmezse elin ne göğsünü okşa avcuna sakin alma
  Parmağına gelmezse son olarak tünediği tünek varya onu çıkar eline al kafese sok ona atlar sonra parmağını uzat atlar başarılar sabırlı ol ama
   
  #9 egegünesi, 12 Ocak 2015
  Son düzenleme: 12 Ocak 2015
 10. sude büyük
  Çevrimdışı

  sude büyük Profesyonel

  Katılım:
  6 Ocak 2015
  Mesajlar:
  324
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  İstanbul
  Kuş ele alışmadan ve size güvenmeden konuşturmaya çalışmayın bence. Zaten çok uğraşcaksınız onunla. Yavaş yavaş elinize gelsin o zaman konuşturma çalışmalarına başlarsınız. Konuşturma eğitimi en iyi parmakta olur ve kuş parmağa alışmadan konuşmasıda zorlaşabilir. Kuşunuzla bol bol sohbet edin fakat aynı kelimeleri tekrar etmeyin onu konuşturmak için. Ele alışık kuşlar bile bir süre sonra sıkılıyorlar :D Tabi konuşturmadada geç kalmamak lazım ama öncelik el eğitimine olsa daha iyi olur gibi. Yavaş yavaş gelsin bakalım :)
   
 11. BerkayBaran
  Çevrimdışı

  Teşekkür ederim deneyip yazarım gelişmeleri
   

Sayfayı Paylaş